Dohoda o brigádnickej práci študentov: Dokedy na ňu môžete pracovať?

Letné brigády alebo práca popri škole. Pre študentov častá vec. Ak si chcete ako študent privyrobiť, pravdepodobne budete pracovať na dohodu o brigádnickej práci študentov. Sú v nej v roku 2018 nejaké zmeny? A ako dlho môžete na takúto dohodu pracovať?

Práca na dohodu je dnes rozšíreným spôsobom, ako si mladí môžu privyrobiť. Ale aj v prípade, že chcete alebo potrebujete ďalší príjem popri zamestnaní alebo pre zamestnávateľa budete vykonávať len pomocné práce.

Študenti majú možnosť využiť a pracovať na dohodu o brigádnickej práci študenta, okrem využitia klasickej dohody o pracovnej činnosti či dohody o vykonaní práce. Ako sa od týchto dvoch odlišuje práve tá študentská?

Dohoda o brigádnickej práci študenta: Aké sú pravidlá?

V tomto prípade sa jedná o najčastejší spôsob, akým sa môžu zamestnať študenti. Je veľmi podobná dohode o vykonaní práce, a to najmä tým, ako sa počítajú odpracované hodiny. Teda za celé obdobie trvania dohody či za kalendárny rok.

Dohoda o brigádnickej práci študentov nesmie byť uzatvorená na viac ako 20 hodín týždenne a maximálne sa uzatvára na jeden rok.

Môžete ju uzavrieť do veku 26 rokov, ak ste však do tejto chvíle zároveň aj študentom. Štatút študenta stratíte vo chvíli, keď úspešne zložíte štátnice, potom na túto dohodu o brigádnickej práci študentov už pracovať nemôžete.

Dokáž, že si študent

A samozrejme nesmieme zabudnúť, že k tejto zmluve musí študent doložiť potvrdenie o návšteve školy, či už strednej alebo vysokej, v dennej forme štúdia. Potvrdenie musí byť doložené už pri podpise dohody a musí byť aktuálne.

Čo by mala DoBPŠ obsahovať?

Určite by mala byť vždy písomná a hneď v dvoch vyhotoveniach, jedno pre zamestnávateľa a jedno pre vás. Musí obsahovať aj dohodnutú prácu, odmenu za ňu ako aj rozsah pracovného času. A nezabudnime ani na dobu, na ktorú sa takáto dohoda uzatvára. Nakoniec samozrejme podpisy a dátum.

Výpoveď u dohody o brigádnickej práci študentov

Tu máte niekoľko možností. Dohodnúť sa na skončení so zamestnávateľom, jednostrannou výpoveďou alebo najlepšie počkať na uplynutie doby či po vykonaní práce, na ktorú sa dohoda o brigádnickej práci študenta uzatvorila.

Aká je výhoda práce na DoBPŠ?

Hlavná výhoda spočíva v tom, že pracovný čas sa počíta za celé obdobie trvania dohody. Môžeš teda pracovať kľudne počas celého leta v plnom nasadení. Daj si však pozor, aby si mal dohodu o brigádnickej práci študenta uzavretú na dlhšiu dobu, napríklad od júla do októbra. Takto môžeš cez leto pracovať naplno a posledné dva mesiace nevykázať ani minútu.

Veľkou výhodou je aj odvodová výnimka na daniach. V prípade, ak si zarobíš do 200 eur za mesiac, nemusíš z tohto príjmu platiť žiadne odvody.


Pozri si aj prípady, kedy sa zdaneniu a odvodom nevyhnú ani študenti a dohodári. Máte možnosť získať aj nejaké peniaze späť, ak ste napríklad z dohody platili preddavky. Stačí požiadať o ročné zúčtovanie. Tiež si vždy dajte pozor, aby ste v dohode mali všetky potrebné náležitosti, a aby vám zamestnávateľ jedno vyhotovenie odovzdal. Pracovať tiež môžete aj na niektorú z ďalších druhov dohôd. Tie však medzi sebou majú niekoľko odlišností.

Samozrejme, najlepšie je pracovať na trvalý, prípadne čiastočný pracovný pomer, najmä, ak sa nechystáte ďalej v štúdiu pokračovať. Pozrite si ponuku práce na našom webe a vyberte si.

Ak vás zaujíma, čo robiť pri strate dokladov, určite si nezabudnite prečítať náš článok, ktorý slúži ako praktický návod pre každého kto nevie čo robiť pri strate vodičského preukazu.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Dohoda o pracovnej činnosti: Zmeny v roku 2018

Pracujete na dohodu o pracovnej činnosti? Aké sú jej náležitosti? Kedy sa s ňou stretnete a koľko si môžete zarobiť? Všetko, čo potrebujete vedieť o dohode o pracovnej činnosti sa dozviete v tomto článku.

Práca na dohodu. Čo potrebujete vedieť?

Pracujete na dohodu? Ale na akú? Druhov dohôd je toľko, že sa v tom niekedy nedá vyznať. Dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti, brigádnické dohody. Ale viete aký je medzi nimi rozdiel? Ak to chcete vedieť, tak čítajte ďalej.

Vyššia minimálna mzda v roku 2018

Od nového roku sa mení výška minimálnej mzdy. Tá sa zvyšuje hneď o niekoľko desiatok eur. Možno sa vám to nezdá veľa, ale každé euro tu robí rozdiel. Koľko si teda po novom môžeme zarobiť?

Ďalšie články