Viete, čo si predstaviť pod benefitom sick day?

Cítite, že na vás niečo lezie a potrebujete pár dní odpočinku? Kedy môžete požiadať o tzv. sick day, alebo zdravotné voľno a ako dlho zväčša trvá?

Čo to znamená, keď si zoberiete sick day?

Sick day sa stáva v posledných rokoch čím ďalej tým viac obľúbenejší. Ide o firemný benefit, ktorý vám umožňuje zobrať si za rok niekoľko dní voľna (väčšinou 3 – 5 dní za rok) v prípade, že sa necítite dobre a začína na vás liezť nejaká choroba.

Často sa využíva práve vtedy, keď vám naozaj stačí pár dní na vyliečenie choroby, či už je to chrípka, bolesti hlavy alebo bolesť v krku, a bolo by teda zbytočné chodiť kvôli tomu k lekárovi (aj keď odporúčame ísť k nemu aj s obyčajnou chrípkou, než sa liečiť sám), ktorý vám vystaví potvrdenie o pracovnej neschopnosti a odporučí zostať aspoň týždeň na nemocenskej.

Veľkou výhodou je, že kvôli náhlej nevoľnosti alebo prechladnutiu nemusíte ísť priamo k lekárovi, ale vďaka sick day môžete pár dní zostať doma.

Kedy a na koľko dní pracovného voľna máte nárok?

V prípade sick day záleží na samotnom zamestnávateľovi, koľko vám ich v rámci tohto benefitu poskytne. Zákonník práce pojem sick day vôbec nepozná a teda ho ani nijako nemôže upravovať. Preto môžu byť rozdiely medzi jednotlivými firmami, kde jedna vám dá 5 dní sick day, iná len 3 dni a niektoré tento benefit neposkytujú vôbec.

Dnes je však bežné, že sa práve sick day objaví v zozname poskytovaných benefitov. Väčšinou je poskytovaný na 3 – 5 dní ročne.

Zdravotné voľno však má aj určité obmedzenia, aby túto výhodu zamestnanci nezneužívali. Často však záleží na dohode so zamestnávateľom, koľko dní sick day poskytne či akým spôsobom ich podmieni.

Čo ak zamestnanec sick day nevyčerpá?

Záleží najmä na zamestnávateľovi a na dohode zamestnanca so zamestnávateľom, koľko a či vôbec nejaké zdravotné voľno povolí. Rovnako tak záleží na dohode oboch strán, ak dôjde k prípadu, kedy sa daný počet pracovného voľna nevyčerpá. Niektorí zamestnávatelia prevádzajú nevyčerpané sick day do ďalšieho roka, rovnako ako dovolenku, nie je to však pravidlom.

Prečo je sick day výhodou pre obe strany?

Krátky odpočinok a liečenie je výhodnejšie, než dlhodobé liečenie. Ak zamestnanec cíti začínajúce prechladnutie, je lepšie, aby zostal pár dní doma. Jednak nenakazí zbytok kolegov a tiež sa môže sám rýchlejšie vyliečiť, ak takéto voľno spojí napríklad s víkendom. A nemusí si čerpať nemocenskú.

Nespornou výhodou je aj to, že môžete zostať doma aj bez lekárskeho potvrdenia.

Mzda počas sick day

Veľkou výhodou je aj to, že zamestnanec počas sick day dostáva vyplatenú mzdu. Čo je od nemocenskej rozdielne, keďže počas práceneschopnosti dostávate zväčša náhradu mzdy vo výške 25 % alebo 55 % z vymeriavacieho základu, prípadne nemocenské dávky od Sociálnej poisťovne, z ktorej denne môžete najviac dostať 33 €.

Sick day je zväčša preplatený normálne a navyše sa neodčíta od dní dovolenky.

Nemoc a ďalšie možnosti dohody

Ak firma zamestnancom toto zdravotné voľno negarantuje, sú tu aj ďalšie spôsoby. Predovšetkým je dôležité skúsiť sa so zamestnávateľom vždy dohodnúť. Niekedy sa dá uvažovať aj o home office, teda možnosti pracovať z domu, ak je to z hľadiska povahy práce možné.


Jednoducho, vždy pamätajte na to, že sick day je benefit, ktorý zamestnávateľ môže a nemusí poskytnúť. Spravidla ho získajú len osoby zamestnané na hlavný pracovný pomer, a pokiaľ ste zamestnaný na dohodu, tento benefit sa k vám asi nedostane. Ak však práve absencia tohto benefitu vás povedie k rozhodnutiu zmeniť prácu, pozrite sa na ponuku práce u nás a získajte prácu snov.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Home office: Benefit modernej doby

Home office alebo „prácu z domu“ v súčasnosti využíva čoraz viac ľudí. A mnohé firmy ho majú na zozname benefitov, ktoré poskytujú. Ako to ale je v skutočnosti? A ako home-office funguje?

6 dôvodov, prečo si do práce zobrať svojho psa

Benefity, akými zamestnávatelia lákajú nových zamestnancov sú dnes už o niečom úplne inom. Napríklad mileniálom záleží najmä na flexibilnej pracovnej dobe, možnosti pracovať z domu alebo mať dog friendly office. Čo to je?

Zamestnanecké benefity ako lákadlo pre uchádzačov o prácu

Dnes zamestnanecké výhody pútajú u uchádzačov o prácu čoraz väčší záujem. Motivujú ich k lepším pracovným výkonom a niekedy sú rozhodujúcim faktorom pri výbere budúceho zamestnania. Aké benefity sú pre nich najzaujímavejšie? A aké sú naopak bežným javom?

Ďalšie články