Okná v kúpeľni

Nie vždy je možné situovať kúpeľňu na fasádu domu a mať tak možnosť do nej umiestniť okno. Niekedy musíme toto privilégium prenechať iným izbám. Pokiaľ sa nám ale takáto možnosť naskytne, bola by škoda ju nevyužiť.

Medzi veľké výhody okna v kúpeľni patrí prirodzené denné osvetlenie celej miestnosti. To spolu s výhľadom pozitívne ovplyvní celú atmosféru. Z temnej kúpeľne sa pocitovo stáva miestnosť podobná bežnej izbe. Obzvlášť pokiaľ je okno situované do záhrady alebo je možné priame prepojenie balkónovými dverami. Ďalšou nespornou výhodou je potom prirodzené vetranie namiesto hlučného a menej účinného ventilátora. Pokiaľ je to nutné dokážeme behom niekoľkých minút kúpeľňu rýchlo a účinne vyvetrať oknom otvoreným dokorán.

V prípade, že sa obávame straty súkromia, použijeme mliečne či pieskované sklá. Pomôcť nám môžu aj žalúzie a rolety. Vo vlhkom prostredí na nich ale ľahko priľne prach a uberajú aj viac svetla. Jednoduchým riešením je aj umiestnenie parapetu okna do väčšej výšky ako je výška očí (obvykle od 1500 mm nad podlahou). Otváranie takého okna potom rieši špeciálne kovanie umiestnené na stene v dosiahnuteľnej vzdialenosti.

Pokiaľ sa kúpeľňa nachádza síce uprostred dispozície, ale zato v poslednom podlaží, môžeme využiť svetlíky (otváravé aj fixné) a strešné okná. Tie až na výhľad poskytnú rovnaké výhody ako okná zvislé a navyše môžeme plochu steny využiť na umiestnenie zariaďovacích predmetov, vykurovacieho rebríka alebo menších úložných priestorov.

Pre kúpeľne neexistuje žiadna ideálna veľkosť ani materiál okna. Niekto dá prednosť menším otvorom, ktoré splnia potrebu vetrania a presvetlenia. Iný zase rád využije okolie a spríjemní si pobyt v modernej kúpeľni výhľadom z veľkého okna. Materiál okna môžeme zvoliť rovnaký ako pri oknách v ostatných miestnostiach. Pokiaľ je okno kvalitné s dobrými tepelnými vlastnosťami (eurookno s dvojitým zasklením) a kúpeľňa je dostatočne vetraná (používame aj mikroventiláciu) nemusíme sa báť prílišného rosenia ani ochladzovania miestnosti.

Parapet aj stenu okolo okna umiestneného v blízkosti vane alebo umývadla môžeme opatriť obkladom do kúpeľne rovnako ako priľahlé steny. Pokiaľ je ale okno od zariaďovacích predmetov vzdialenejšie a steny okolo sú bez obkladu použijeme klasickú parapetnú dosku (drevenú, plastovú, kamennú, sklenenú).

Chastity

Okna sa nemusíme vzdať ani pokiaľ je pred ním umiestnený sprchovací kút. V takom prípade stačí pred okno na pánty umiestniť dostatočne veľký kus kaleného skla, po ktorom bude voda pri sprchovaní stekať a nedostane sa tak priamo k oknu. Pozor ale na dostatok miesta na otvorenie oboch krídiel (ako okna, tak jeho sklenenej zásteny).

Kúpeľňa bez okna

V kúpeľni bez okien sa musíme zamerať hlavne na kvalitné umelé vetranie a osvetlenie. Dostatočné vetranie zaistí elektrický ventilátor s odťahom (na strechu, na fasádu). Ten sa môže spínať samostatným tlačidlom alebo sa automaticky spúšťa pri rozsvietení svetiel a potom beží určitý vopred zvolený čas, prípadne celý čas, po ktorý sa svieti. Ventilátory môžu byť klasické s mriežkou či plnou doskou, vo forme úzkej štrbiny, alebo môžu byť neviditeľné schované v čiastočne ustupujúcom podhľade. Ventilátor rieši iba odťah vzduchu z miestnosti. Prívod vzduchu je dostatočne zaistený z okolitých miestností. Predovšetkým netesnosťou dverí.

Dostatok svetla, správna farba a rozptyl svetla je nutnosťou, ak sa chceme v kúpeľni správne nalíčiť alebo oholiť. Volíme vždy svetlo centrálne umiestnené na strope (jedno alebo viac podľa veľkosti kúpeľne), ktoré osvetlí celú kúpeľňu a potom doplnkové svetlo nad zrkadlo, alebo po jeho stranách. Pridať môžeme aj ďalšie svetlá na vytvorenie atmosféry, alebo osvetlenie okrajových miest kúpeľne. Ideálnou farbou zodpovedajúcou svetlu dennému je teplá biela.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako zarábať z domu? 10 tipov pre každého

Policajt, hasič či princezná. Každý z nás ako dieťa sníval o svojom budúcom povolaní. Málokomu sa však podarí svoje sny preniesť aj do reálneho života. A čo vy? Možno ešte stále hľadáte. Pre vás máme zopár tipov na prácu, ktorej sa môžete venovať z domu.

Ďalšie články