Platy a mzdy

Prečítajte si kariérne články o práci, HR a podnikaní. Poradíme vám s hľadaním práce, napísaním životopisu, pracovnými zmluvami a taktiež s diskutovanou témou platov a peňazí.

Zoradiť podľa:

Minimálna mzda 2019: Novela zákonníku práce priniesla zmeny

Ako bude vyzerať minimálna mzda v roku 2019? O koľko sa zvýši? Vyššiu minimálnu mzdu sme získali už v roku 2018 a každým rokom sa, zdá sa, o niečo zvyšuje. Koľko si v novom roku zarobíme?

Platy na Slovensku 2018: Kto si zarobí najviac?

Nie je tajomstvom, že najlepšie si zarobíte na vyšších manažérskych pozíciách. Ale ktoré pozície vám prinesú uspokojenie vo finančnej oblasti? A aký je rozdiel medzi najlepšie a najhoršie zarábajúcim?

Viete, čo všetko vyčítate z výplatnej pásky?

Či už pracujete alebo brigádujete, pravdepodobne ste sa s výplatnou páskou stretli. Nie všetci jej však rozumejú a niekedy potrebuje aj výplatná páska vysvetlenie. Neobsahuje len správnu výšku mzdy, ale vyčítate z nej oveľa viac.

Zvyšovanie platov 2018: Kto sa môže tešiť a koľko si k výplate prilepší?

Rok 2018 už priniesol veľa zmien. Najnovšie ide o zvyšovanie platov štátnych zamestnancov, ale tiež sociálnym pracovníkom. Rekordne nízka nezamestnanosť u nás spôsobila aj nárast platov. Tie by v roku 2018 mali byť až o 10 % vyššie.

Mzda vzrástla o viac ako 5 %. Aká je priemerná mzda na Slovensku?

Vedeli ste, že v minulom roku 2017 vzrástli mzdy o viac ako 5%? Aj napriek tomu však mnohí zamestnanci majú výplatu menšiu ako 700 €. Aká je priemerná mzda na Slovensku za rok 2017? A aká je priemerná mesačná mzda v roku 2018?

Priemerná mzda v EÚ: Kde si zarobíte najlepšie?

Nie všetci v Európskej únii zarobia rovnako. Priemerná mzda sa líši štát od štátu. Kde zarábajú najviac, aká je priemerná mzda v EÚ v porovnaní s priemernou mzdou na Slovensku?

Výhoda vo vyjednávaní o mzde? Aj to prinesie povinné zverejnenie platu v inzeráte

Už ste počuli o povinnom zverejnení platu v pracovných inzerátoch? Novela zákona, ktorá túto novinku prinesie, začne platiť už od 1.5.2018. Prináša výhody alebo nevýhody? A kto bude mať navrch?

Nevyplatil vám zamestnávateľ mzdu? Aký je postup?

Neraz sa stalo, že zamestnávateľ nevyplatil mzdu v riadnom termíne ani v dohodnutom. Zamestnanec však na mzdu za vykonanú prácu má zo zákona právo. Ako by teda mal postupovať v prípade, že mu ju zamestnávateľ nevyplatil?

Pracuješ nadčas? Aký je príplatok v roku 2018?

Pracovať nad rámec určených pracovných hodín sa nechce nikomu z nás. Najlepšie utekať domov hneď ako padne koniec pracovnej doby. Niekedy sa však stane, že nemáme inú možnosť a v práci zostaneme dlhšie. Na čo všetko máme nárok za prácu nadčas v roku 2018?

Spočítaj si čistú mzdu v roku 2018: Čo treba odčítať od hrubej mzdy?

Väčšina zamestnancov na svojej výplatnej páske vidí číslo, ktoré je menšie než to, ktoré majú napríklad uvedené v zmluve. Prečo? Hrubá mzda zahrnuje niekoľko položiek, ktoré musíte odrátať, aby ste dostali čistú mzdu. Ako čistú mzdu vypočítate?