Pôžička od súkromnej osoby na zmenku

Často sa stáva, že žiadateľovi nie je schválená nebanková pôžička následkom čoho pristúpi k pôžičke na zmenku. Čo je vlastne pôžička na zmenku od súkromnej osoby a aké sú jej riziká?

Súkromná pôžička na zmenku

V minulosti, keď si ľudia začali požičiavať peniaze, bol veľmi populárny barterový systém. Najprv si ľudia začali vymieňať tovar, výrobky medzi sebou, potom začali tieto výrobky predávať za peniaze a nakoniec, keď mali ľudia nedostatok peňazí, objavili možnosť požičať si na zmenku, akúsi pôžičku na podpis. Jednotlivec, ktorý mal k dispozícii peniaze navyše, ktoré v danom čase nepotreboval, ich mohol za určitých podmienok poskytnúť - jednoducho povedané, súkromnú pôžičku. Zvyčajne sa spísala jednoduchá zmluva, ktorá sa nazývala zmenka, a dohodli sa podmienky splácania. To bol začiatok pôžičiek na zmenku, ktoré poznáme dnes.

Ako funguje pôžička na zmenku?

Súkromná pôžička na zmenku sa klasifikuje ako nebanková pôžička. Súčasná forma zmenky funguje tak, že požičané prostriedky sa splatia jednorazovo v dohodnutý deň splatnosti. Môže to byť 6 mesiacov, 12 mesiacov alebo aj 36 mesiacov. Každá spoločnosť poskytujúca zmenkové úvery má svoje vlastné pravidlá, a teda aj vlastnú dobu splatnosti. Zmenka funguje tak, že si požičiate peniaze a do stanoveného dátumu splatíte celú sumu plus RPMN. Takže si napríklad požičiate 500 eur na šesť mesiacov a za šesť mesiacov vrátite 600 eur, čiže požičanú sumu + RPMN. Podmienky by ste si mali vopred dôkladne preštudovať, pretože pôžičky na zmenku sú často veľmi nevýhodné a finančne náročné.

Druhy pôžičiek na zmenku

Existuje veľké množstvo pôžičiek na zmenku, ale je dôležité si uvedomiť, že nie všetky sú dôveryhodné. Ak sa rozhodnete požičať si peniaze týmto spôsobom, dôkladne si preštudujte všetky podmienky, vypočítajte konečnú splátku, zistite, čo by vám hrozilo v prípade nesplácania, porovnajte niekoľko ponúk a až potom sa rozhodnite pre jednu konkrétnu. V zásade sú na internete najvyhľadávanejšie práve nasledujúce typy pôžičiek na zmenku:

 • Pôžička na zmenku v hotovosti
 • Pôžička na zmenku ihneď
 • Pôžička na zmenku s exekúciou
 • Pôžička na zmenku Bratislava
 • Pôžička na zmenku od súkromnej osoby
 • Pôžička na zmenku na ruku a pod.

Odporúčame vám, aby ste si vyberali len spoločnosti s pozitívnymi recenziami a dostupnými referenciami od iných žiadateľov a tých, ktorí si pôžičku na zmenku skutočne zobrali. Existuje mnoho podvodných veriteľov, ktorí z vás len chcú dostať peniaze, ale nakoniec vás okradnú alebo privedú k bankrotu. Existujú napríklad pôžičky na zmenku, pri ktorých musíte najprv zaplatiť manipulačný poplatok/žiadosť o pôžičku vo výške 20 alebo 40 eur a až po jeho zaplatení vám sľúbia vyplatenie požadovanej sumy. Tieto podvodné spoločnosti od vás tento poplatok vymáhajú a potom vás už nekontaktujú a vy ste prišli o svoje peniaze.

Podmienky pre získanie pôžičky na zmenku

Každá finančná spoločnosť poskytujúca úver na zmenku si stanovuje vlastné podmienky, niekedy voľnejšie, inokedy prísnejšie. Nižšie nájdete zoznam základných podmienok pre pôžičku na zmenku, ktoré zvyčajne opakujú všetky spoločnosti a ktoré by mali byť splnené, aby bola pôžička na súkromnú zmenku schválená a poskytnutá.

 • Vek 18 rokov
 • Slovenské občianstvo
 • Potvrdenie o príjme
 • Dobrá bonita klienta (schopnosť splácať úver)

Ako zmenka vyzerá

Keď hovoríme o zmenke, máme na mysli listinu, na ktorej sú definované dve strany - tá, ktorá požičiava, a tá, ktorá si požičiava peniaze. Na zmenke je uvedené, kedy bola pôžička poskytnutá, aká bola jej výška, koľko bude splatená a kedy bude splatená. Tieto zmenky môžu byť zneužité rôznymi spôsobmi, napríklad ak sú predané tretej strane, uplatnené skôr alebo za iných podmienok, alebo inak zneužité. Všetky tieto riziká si musíte neustále pripomínať. Pri výbere osoby, od ktorej si požičiavami je samozrejme nevyhnutné si najprv prezrieť jej hodnotenia, prípadne si ju osobne preveriť.

Zmenka obsahuje len tieto informácie:

 • Identifikácia výstavcu zmenky
 • Identifikácia príjemcu hotovosti
 • Výška splátky, ktorá musí byť splatená
 • Termín a spôsob splatenia

Ako požiadať o pôžičku na zmenku?

Niektoré spoločnosti ponúkajú možnosť vybaviť pôžičku na zmenku online, iné vyžadujú osobné stretnutie, niekedy môže stačiť aj telefonický hovor. Všetky spoločnosti vás požiadajú o osobné údaje vrátane rodného čísla, jedného alebo častejšie dvoch osobných dokladov, dokladu o príjme a dokladu o schopnosti splácať.

Po vybavení zmenky sa dohodnete na podmienkach splácania, dĺžke splácania a výške preplatku. Nezabudnite, že pôžičky na zmenku majú zvyčajne veľmi vysokú RPMN.

Pôžička na zmenku a zákon

Vyššie sme načrtli, ako takéto pôžičky na zmenku fungujú, ale teraz prejdeme k tomu hlavnému. Pôžičky na zmenku sú zo zákona zakázané od roku 2013. Smutné je, že sa o tom nehovorilo v médiách a iných informačných prostriedkoch a ľudia netušia, že ide o nezákonnú ponuku pôžičiek na zmenku.

Mnohé spoločnosti však naďalej ponúkajú pôžičky na zmenku. Tu však vidíme, že ak je niečo nezákonné, nezanecháva to v nás dojem niečoho, čo by sme mali využiť a podpísať sa pod to. Už skôr sme poukázali na to, aká dôležitá je finančná gramotnosť a prečo by sme naozaj nemali zaťažovať náš rozpočet nevýhodnou zmenkou s vysokým rizikom bankrotu.

Túto problematiku upravuje zákon o spotrebiteľských úveroch. Chybu robí predovšetkým zmenkový veriteľ, ktorý dobre vie, že ide o nezákonný úkon. Ak by sa vaša nezrovnalosť/prípad dostal na súd, je veľmi pravdepodobné, že by ste vyhrali, ale nie je isté, či by ste dostali svoje peniaze späť. Poskytovateľovi by mohla hroziť pokuta až do výšky milión eur.

Je vašou povinnosťou nikdy nepodpísať žiadnu pôžičku na zmenku. Ide skutočne o vysoko rizikový typ úveru, ktorý vás môže dostať do veľkých problémov a zadlžiť.

Pôžička od súkromnej osoby na zmenku

Pôžička od súkromnej osoby je určená napríklad pre cudzincov a ľudí s nedostatočne zdokumentovaným príjmom. Súkromné pôžičky sa častejšie poskytujú aj osobám so záznamom v registri trestov. Ak chcete využiť tento druh úveru (napríklad na investovanie do zlata), vždy si prečítajte recenzie veriteľov. Existujú aj takzvané úžernícke pôžičky. Riziko je tu veľmi vysoké, pretože úžerníci majú prehnané úrokové sadzby. Opatrnosť je vždy dôležitá.

Ako sa vyhnúť pôžičke na zmenku

V predchádzajúcich odsekoch sme poukázali na riziká súkromnej pôžičky na zmenku, ktorá je navyše nezákonná, preto sa snažte pôžičke na zmenku vyhnúť.

Našou prvou radou je vytvoriť si finančnú rezervu, šetriť, dobre hospodáriť s peniazmi a neutrácať každý cent z výplaty. Naša druhá rada znie: kupujte len to, čo si môžete reálne dovoliť, a po tretie, nemyslite si, že vám pôžička alebo úver môžu z dlhodobého hľadiska pomôcť. Pomôže vám v prvom momente, keď s jej pomocou vyriešite ťažkú finančnú situáciu, ale potom na dlhý čas zaťaží váš rozpočet. Lepšou alternatívou k pôžičke na zmenku môže byť napríklad pôžička po insolvencii

Pôžičky na zmenku nahrádzajúce spotrebiteľské úvery sú úžerníckym finančným produktom, ktorý sa poskytuje výlučne s cieľom získať od spotrebiteľa podstatne vyššiu sumu peňazí, ako bola pôvodne požičaná.

Zmenka medzi podnikateľmi

Jedinou zákonnou výnimkou je tzv. zmenka medzi podnikmi. Zmenka sa veľmi často používa v obchodnom sektore, keď rôzne spoločnosti môžu vyrovnávať svoje záväzky pomocou zmeniek, ktoré v danej situácii nahrádzajú hotovosť a odkladajú platbu na určitý čas.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Takto mileniáli menia trh práce

S tým ako generácia Baby Boomers starne, zanecháva za sebou miesto pre generáciu X a generáciu Y, teda mileniálov. Pozrite sa, ako tieto generácie menia management firiem a pretvárajú trh práce a samotnú ekonomiku.

Odstupné - kedy vám vzniká nárok a aká je jeho výška?

Odpoveď na otázku, či máte nárok na odstupné, môže byť komplikovanejšia než sa na prvá pohľad zdá. V akých prípadoch teda vy ako zamestnanec získate odstupné?

Generácia Z, mileniáli, alebo Husákove deti? Ako sa v tom vyznať a kam patríte vy

V dnešnej spoločnosti sa stretávame s rôznymi termínmi a označeniami a rýchlo sa môže stať, že sa v tom začneme strácať. Jednou z najdiskutovanejších tém sú generácia Z a mileniáli. Ale čo presne tieto výrazy znamenajú a kam sa sami zaradíme?

Ďalšie články