Vstupná lekárska prehliadka do zamestnania

Nastupujete do nového zamestnania, ale musíte mať vstupnú lekársku prehliadku? Ste povinný si ju vybaviť? Kedy a kto musí mať lekársku prehliadku do zamestnania? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Vstupná lekárska prehliadka do zamestnania je jednou z vecí, vďaka ktorej vás zamestnávateľ dokáže zaradiť na správnu pracovnú pozíciu podľa vášho zdravotného stavu. Nie je však povinná vždy a niektoré pozície si lekársku prehliadku do zamestnania nevyžadujú. Je preto možné, že väčšina ľudí sa s ňou nestretne.

Povinnosť vstupnej lekárskej prehliadky do zamestnania sa zo zákona viaže na tých, ktorých práca sa radí do 3. a 4. kategórie, teda povolania ako elektromechanik, chemik, majster na stavbe alebo aj policajt, vojak a lekár. U nich sa vyžaduje určitá zdravotná spôsobilosť. Sú to povolania, kde je potrebné vykonať určité bezpečnostné opatrenia alebo pri nich môže byť poškodené zdravie.

Naopak, ak budete pracovať napríklad v administratíve, lekárska prehliadka do zamestnania povinná zo zákona nie je, ale zamestnávateľ ju môže požadovať. V takýchto prípadoch, ale záleži na zamestnávateľovi, či po vás lekársku prehliadku bude chcieť alebo nie.

Na čo je lekárska prehliadka do zamestnania?

Predovšetkým slúži na posúdenie zdravotnej spôsobilosti na danú prácu. Tiež by ju mal poskytovať zamestnávateľ v práci, kde sa často vyskytuje napríklad choroba z povolania. Pomáha predísť mnohým zdravotným problémom a sledovať zmeny, ktoré počas práce môžu nastať. Zamestnávateľ nemá povinnosť požadovať vstupnú prehliadku u všetkých profesií.

Čo je vstupná lekárska prehliadka?

Vstupnou prehliadkou prejdete ešte pred nástupom do zamestnania. Ide jednoducho len o posúdenie vášho zdravotného stavu. A zamestnávateľ by jej výsledky mal rešpektovať.

Budem za ňu niečo platiť?

Na začiatok si povedzme, že ak sa prehliadka spája s prácou, zamestnávateľ vám vyhradí voľno, aby ste ju mohli absolvovať. Samozrejme v prípade, že nie je možné ju vykonať mimo práce. Zamestnávateľ by mal mať zabezpečenú zdravotnú službu, ak nemá vlastných pracovníkov a ak požaduje vstupnú prehliadku.

Náklady na takú prehliadku hradí zamestnávateľ. Vy tak nič neplatíte.

Akým zamestnancom je určená?

Predovšetkým tým, ktorých práca je zaradená do 3. alebo 4. kategórie. Tiež ak sa v danej profesii často vyskytuje choroba z povolania, ak vykonávate prácu, ktorá sa radí do 2., 3. a 4. kategórie v prípade, že ste ju kvôli zdravotným dôvodom nevykonávali viac ako 6 mesiacov. A tiež v práci, kde sa vyžaduje zdravotná spôsobilosť podľa osobitných predpisov.

Prejdem len vstupnou prehliadkou?

Ak to vaša práca vyžaduje, tak nie. Okrem vstupnej prehliadky, ktorú je nutné mať, ak máte prácu, ktorá má zvýšené riziko bezpečnosti a ochrany zdravia, môžete v priebehu práce absolvovať aj ďalšie. Či už budú pravidelné alebo, keď budete v práci končiť a podstúpite výstupnú prehliadku.


Pri vstupnej lekárskej prehliadke do zamestnania sa nemáte čoho obávať. Preto sa nestresujte ešte pred nástupom do práce. Jednoducho vám len povedia, čo robiť môžete a čomu sa prípadne vyhnúť. Môžete aj ohodnotiť vášho zamestnávateľa a povedať nám svoj názor. No a ak vám to prípadne v zamestnaní nevyšlo, nezúfajte. Môžete sa pozrieť na našu ponuku voľných pracovných miest.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Nemocenské dávky a náhrada mzdy na PN

Ste chorý? Nemusíte sa báť, že zostanete bez príjmu. Máte nárok na nemocenské dávky. Kto vám ich vyplatí a čo všetko k tomu potrebujete sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

Ako si hľadať prácu?

Ste absolvent a hľadáte uplatnenie? Alebo vás už vaša práca nebaví? Chcete zmenu? Alebo sa vám jednoducho nedarí získať prácu? Možno robíte niečo zle. Prezradíme vám, ako si nájsť prácu. Čítajte ďalej.

Vyššia minimálna mzda v roku 2018

Od nového roku sa mení výška minimálnej mzdy. Tá sa zvyšuje hneď o niekoľko desiatok eur. Možno sa vám to nezdá veľa, ale každé euro tu robí rozdiel. Koľko si teda po novom môžeme zarobiť?

Ďalšie články