Chcete si privyrobiť popri materskej? Pozor, aby ste o ňu neprišli

Mamičky na materskej si dnes stále častejšie hľadajú prácu, aby si popri materskej niečo privyrobili. I keď sa materské v roku 2018 zvýšilo, mamičky to k práci ťahá aj naďalej. Akú prácu robiť popri materskej? A môžete na materskej vôbec pracovať?

Funguje práca popri materskej?

Ak patríte k mamičkám, ktoré majú možnosť, chuť a čas popri materskej aj pracovať, dajte si pozor, aby ste o materské neprišli. Stať sa to môže veľmi ľahko. Otázkou teda zostáva: Môže mamička na materskej pracovať? Odpoveď je ÁNO, ale len za určitých podmienok.

Ako pracovať a neprísť o materské?

Pracovať môžete aj popri materskej, či už u nového zamestnávateľa alebo u toho pôvodného. Dajte si však pozor na to, aby príjem z takejto práce nevyplýval z existencie nemocenského poistenia, z ktorého bol uplatnený nárok na materské.

Čo to znamená?

Uzatvorte nový pracovný pomer s novým alebo pôvodným zamestnávateľom. Vtedy vám vznikne nové povinné nemocenské poistenie a materskú vám tak neovplyvní. Pracovný pomer môžete mať na dohodu alebo na dobu určitú.

Pracujete pre pôvodného zamestnávateľa

Ak si popri materskej zvolíte, že budete pracovať pre vášho pôvodného zamestnávateľa, uzatvorte s ním novú pracovnú zmluvu alebo dohodu. Je veľmi dôležité, aby vám vznikol nový pracovný pomer, keďže z pôvodného ste si uplatnili nárok na materské.

Ak by vám nevznikol nový pracovný pomer, tak prídete o materské. Pri rodičovskej dovolenke je to o čosi jednoduchšie, keďže tu už môžete pracovať aj na pôvodnom mieste.

Pracujete pre nového zamestnávateľa

Tu je proces jednoduchší, keďže nemusíte myslieť na to, aby vám vznikol nový pracovný vzťah. Ten vám u nového zamestnávateľa podpisom pracovnej zmluvy vznikne automaticky. Uzatvoriť s ním môžete akýkoľvek pracovný vzťah.

Ako je to s živnosťou?

Máte živnosť? V tom prípade už to nemôže byť jednoduchšie. Nie je potrebné nič ukončovať ani živnosť na obdobie materskej pozastavovať. Jednoducho môžete v práci pokračovať ako doteraz. A ak živnostníčkou ešte nie ste, pokojne si ju založte.

Ani v jednom z prípadov nie je stanovené obmedzenie výšky príjmu. Je teda len na vás, koľko zarobíte a ktorú variantu zvolíte. A nie je ani potrebné niečo dokladať Sociálnej poisťovni.

Práca pre mamičky z domu

Ak si chcete privyrobiť nejaké euro navyše a radi by ste si našli jednoduchú prácu na doma, tak skúste tieto tipy.

1. Šikovným a zručným praje šťastie

Ak ste zručná a rada niečo tvoríte, či už je to vyšívanie, keramika alebo napríklad origami, tak dajte svojej kreativite voľný priechod. Svoje výrobky môžete predávať pomocou rôznych online stránok. Možností, čo môžete vyrábať je neúrekom, stačí si vybrať to, čo vás bude baviť.

Ak chcete svoju prácu dostať medzi ľudí, založte si stránku na Facebooku alebo účet na Instagrame.

2. Slová sú potravou pre dušu

Ak sa rady hráte so slovami a píšete príbehy, určite skúste copywriting. Môžete písať články na rôzne blogy alebo popisy k produktom rôznych e-shopov. Gramatika a štylistika by vám však mala ísť veľmi dobre, preto si to premyslite, než sa do toho pustíte.

3. Som vládkyňa sociálnych sietí

Ak nemáte aspoň Facebook, pre zbytok sveta ani neexistujete. Ste v online svete ako doma? Baví vás zdieľať obsah? Veľa firiem dnes hľadá niekoho mimo firmy na správu obsahu pre sociálne siete. Máte skúsenosti s správou firemného účtu? Tak poďte do toho.

4. Jednorázovka

Môžete vyskúšať aj jednorazové brigády. Môžete upratovať, vypomáhať v obchode alebo v kaviarni. Takéto brigády sú často jednoduché avšak celkom nárazové, preto plánujte vopred a nájdite si pre drobčeka opatrovateľku na pár hodín.

5. Mamičky spojte sa

To, čo v zahraničí funguje už dlho, začína pomaly získavať na popularite aj u nás. O čo ide? O stráženie detí iným mamičkám. Princíp spočíva v tom, že mamička k vám prinesie svoje dieťa a vy sa oňho na pár hodín postaráte. Potom si ho zasa vyzdvihne. Výhodou je, že sa postaráte o svoju ratolesť a zároveň pomôžete ďalším.

Musíte však dávať dvakrát taký pozor na deti. Ideálne je, ak je dieťa staršie alebo výrazne mladšie od vášho.


Okrem tohto môžete samozrejme aj skúsiť prácu ako vyplňovanie dotazníkov a prieskumov alebo napríklad prácu na doma, kde budete skladať perá. Na podobné práce a inzeráty si však dajte pozor, aby ste nenaleteli. Najlepšie si zvoliť jednoduchú prácu, ktorú môžete robiť v čase, kedy dieťa spí. Preto sú ideálne práve handmade výrobky, písanie krátkych textov alebo ľahké administratívne práce, ktoré zvládnete z pohodlia domova.

Prajeme veľa šťastia s drobcom aj s prácou.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Materské 2018: Aká je jeho výška a čo sa mení?

Mamičky majú vždy tú najťažšiu prácu. A starostlivosť o dieťa k nej určite patrí. Našťastie majú možnosť využiť niektoré z príspevkov od štátu ako je materské alebo rodičovské. Ako sa v roku 2018 mení materské? A kedy máte nárok na materskú dovolenku?

Otec na materskej: Ako si to vybaviť?

Bežná predstava pracujúceho otca a matky, ktorá sa stará o dieťa už dnes stráca svoju moc. Trendom sa stáva otec na materskej. Ako ju vybavíte a aké sú vaše povinnosti k zamestnávateľovi?

Ako zarábať z domu? 10 tipov pre každého

Policajt, hasič či princezná. Každý z nás ako dieťa sníval o svojom budúcom povolaní. Málokomu sa však podarí svoje sny preniesť aj do reálneho života. A čo vy? Možno ešte stále hľadáte. Pre vás máme zopár tipov na prácu, ktorej sa môžete venovať z domu.

Ďalšie články