Materské 2018: Aká je jeho výška a čo sa mení?

Mamičky majú vždy tú najťažšiu prácu. A starostlivosť o dieťa k nej určite patrí. Našťastie majú možnosť využiť niektoré z príspevkov od štátu ako je materské alebo rodičovské. Ako sa v roku 2018 mení materské? A kedy máte nárok na materskú dovolenku?

Vedeli ste, že medzi materskou a rodičovskou dovolenkou je rozdiel? Akú majú dĺžku a kto ich môže čerpať? Na rodičovskú dovolenku má nárok aj otec, nielen matka. Svoje rodičovské povinnosti si tak môžu rodičia rozdeliť aj takto.

Rozdiel medzi materskou a rodičovskou dovolenkou

Každá matka má po narodení dieťaťa nárok na materskú dovolenku. Je to vlastne voľno, ktoré vám ako mamičke po pôrode poskytuje váš zamestnávateľ. Tento čas je určený k starostlivosti o novorodenca. Trvá zväčša 34 týždňov.

Rodičovskú dovolenku naopak môžete získať až po ukončení materskej. A už trvá do 3 rokov veku dieťaťa. Čerpať ju však nemusíte alebo o ňu môžete žiadať neskôr.

Materské: Čo to je?

Materské je dávka, ktorá závisí na nemocenskom poistení. Dostanete ho na základe tehotenstva či starostlivosti o narodené dieťa. Nárok má každá matka, ktorá je nemocensky poistená a splní podmienky pre vznik nároku na materské.

Musíte oň však požiadať na Sociálnej poisťovni, ktorá vám ho bude aj vyplácať. Žiadosť o materské tiež predložíte svojmu zamestnávateľovi a vystaví vám ho váš gynekológ.

Kedy máte nárok na materské?

Materské je vlastne náhrada mzdy, preto sa poskytuje na základe nemocenského poistenia. S čím súvisí aj hlavná podmienka, teda že musíte byť nemocensky poistená aspoň 270 dní, teda zhruba 9 mesiacov, a to za posledné dva roky pred pôrodom. Materské sa vypláca len počas trvania materskej dovolenky.

Nárok na čerpanie materského vám vznikne šiestym týždňom pred pôrodom a zaniká 28 týždňov po pôrode. Táto doba sa môže predĺžiť, ak porodíte dve a viac detí, vtedy je to 31 týždňov po pôrode.

Môže materské čerpať aj otec?

Samozrejme, je to možné. Ak sa po pôrode o dieťa stará muž, má možnosť získať rodičovskú dovolenku v rozsahu, ktorý je rovnaký ako pri materskej.

Ako manžel si môžete, v prípade, že manželka poberá materské, uplatniť daňový bonus na manželku.

Výška materského v roku 2018

Materské je bežne stanovené vo výške 75 % z vymeriavacieho základu, teda hrubej mzdy matky. Keďže sa v tomto roku zvýšili nemocenské dávky, dvihlo sa aj materské. Maximálny vymeriavací denný základ je teda dnes na hodnote 59,967 €.

Z materských dávok môžete maximálne získať 1 349,30 € za mesiac pri 30-dňovom mesiaci a 1 394,30 € za mesiac v prípade 31-dňového mesiaca.

Ďalšie príspevky pre rodičov

Okrem materského, môžete získať nárok na poberanie rodičovského príspevku, ktorý je v roku 2018 vo výške 214,70 €. Ďalej je to prídavok na dieťa vo výške 23,68 € za mesiac, daňový bonus na dieťa, ktorý je 21,56 € na jedno dieťa a nakoniec tiež príplatok k prídavku na dieťa. Ten si môžete uplatniť v prípade, že ste poberateľom akéhokoľvek dôchodku a zároveň popri ňom nepracujete. Prilepšíte si sumou 11,10 €.

Príspevok pri narodení dieťaťa je v roku 2018 v čiastke 829,86 €.


Plánujete založiť rodinu? Alebo už jednu čakáte? Nezabudnite si požiadať o materské a materskú dovolenku. Ak ste nezamestnaná alebo študentka, budete namiesto materskej, na ktorú nárok nemáte, poberať rodičovský príspevok. Rok 2018 priniesol zmeny aj pre rodičov. Najmä zvýšením rodičovského príspevku a nemocenských dávok, vďaka ktorým sa zvýšila aj výška materského.

Pracujete? A ste tehotná? Povedzte nám, či vám zamestnávateľ vychádza v ústrety a ohodnoťte ho.

Chcete sa dozvedieť na aký finančný príspevok máte nárok, ak ste zamestnaný cez sviatky? Prečítajte si článok ktorý popisuje príplatok cez sviatky.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Rodičia pozor! Od roku 2018 dostanete vyšší rodičovský príspevok

Výchova dieťaťa nie je lacná záležitosť. Rodičia však majú možnosť získať niektoré z príspevkov, ktoré im poskytne štát. Aké sú rodičovské príspevky v roku 2018? Aká je ich výška a čo za zmeny priniesol nový rok?

Nemocenské dávky a náhrada mzdy na PN

Ste chorý? Nemusíte sa báť, že zostanete bez príjmu. Máte nárok na nemocenské dávky. Kto vám ich vyplatí a čo všetko k tomu potrebujete sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

Aké zmeny si rok 2018 prichystal v daňovej oblasti?

Rok 2018 prináša jednu zmenu za druhou. Okrem rekordného zvýšenia minimálnej mzdy alebo dôchodku, sa zmeny dotknú aj oblasti daní. Čo všetko je po novom inak? Pozrite si zmeny v daňovej oblasti.

Ďalšie články