Konfliktný či nepríjemný kolega? Týmto ho jednoducho uzemníte

Nájde sa všade. Ten jeden článok, kolega, s ktorým jednoducho neviete vychádzať. Neustále provokuje, vytvára konflikty a hádky a všetko kritizuje. Aj vy máte takého kolegu? Takto sa s ním vysporiadate.

Možno aj vy máte konfliktného kolegu. Ale verte či nie, mnohí ľudia, ktorí sú konfliktný alebo nepríjemný často vôbec nie sú zlí. Len sa dostali v nesprávnom čase na nesprávne miesto a s ostatnými okolo seba si nesadli. Často títo ľudia len nedostali tú možnosť ako iní, teda robiť to, čo by chceli.

Nedostali možnosť ukázať svoje pravé schopnosti a robiť to, čo by chceli, čo je tiež často príčinou ich chovania. Okolie ich považuje za konfliktných, hádavých a veľmi nepríjemných. Spolupráca s nimi je veľmi ťažká, keďže prevláda ich snaha o autoritatívne chovanie.

Ako by ste sa s takýmto kolegom, ktorý len vytvára konflikty a hádky, mali vysporiadať?

Ignorovaním vpred

Ideálne je si konfliktného kolegu jednoducho nevšímať. Jednoducho ho ignorovať vnútorne aj navonok. Mali by ste sa teda nastaviť tak, aby vás jeho správanie nevykoľajilo, venujte sa svojej práci a rozptyľujte sa príjemnými vecami, ktoré vám pomôžu byť nad vecou. Toto riešenie ale nemusí pôsobiť dlhodobo.

Pozor si dajte na pesimistov. Niektorí vás dokážu, aj keď neúmyselne, zatiahnuť do svojich myšlienok a preliať trochu toho pesimizmu aj do vášho pohára.

S kým má problémy?

Jednou z prvých vecí, ktoré by ste mali urobiť je rozpoznať, s kým má konfliktný kolega problém. Môže sa problémovým zdať len vám, v takom prípade ste si s danou osobou len nesadli. Ak sa však problémovým javí pri všetkých kolegoch, mali by ste spojiť sily a vyriešiť to spoločne.

Rozpoznať to ale vôbec nie je jednoduché. Ak nakoniec dospejete k názoru, že konfliktný kolega má problém takmer s každým, požiadajte o pomoc nadriadeného alebo spolupracovníka, ktorému dôverujete, aby konflikt vyriešil.

Chce to trochu času

Možno sa vám zo začiatku javí ako nepríjemný a konfliktný, ale to môže byť spôsobené len novým prostredím, novou prácou alebo kolegami. Ak problémy pretrvávajú, skúste mu jasne a zrozumiteľne vysvetliť, že s ním máte problémy a chcete to zmeniť. Musíte mu dať čas. Zmena nemusí prísť okamžite, a nemusí prísť vôbec. A ak aj príde, nemusí vydržať, pretože daný človek už má svoje zažité vzorce chovania, ku ktorým sa po nejakom čase zase vráti.

Ukážte mu, že má vašu podporu, snažte sa komunikovať a poskytnite spätnú väzbu. Nikdy ho však neponižujte alebo nezosmiešňujte.

Zachovajte chladnú hlavu

Najhoršie, čo by ste v takejto situácii mohli urobiť je nechať sa do konfliktu zatiahnuť. Ak už sa dostanete do sporu s konfliktným a problémovým kolegom, snažte sa zostať v kľude, nejednať v afekte hádky a neútočiť. Takéto chovanie by totiž mohlo len viac prehĺbiť konfliktnú povahu daného kolegu.

Radšej argumentujte tým, že sa snažíte nájsť spoločné riešenie, voľte neutrálne slová, ktorými túto dramatickú situáciu dokážete ukľudniť.

Snažte sa o pochopenie

Môže sa to zdať ťažké, no snažte sa problémového kolegu pochopiť. Ak nastane nejaký konflikt, snažte sa ho ukončiť rozumnou dohodou a ukážte, že ho chápete a rozumiete mu. Možno si sem tam vypočujte aj jeho náreky či sťažnosti na kolegov a prácu. Možno len chce zo seba dostať negatívne myšlienky, napríklad keď si neustále sťažuje na náladového šéfa. Povedzte mu, že ho chápete.

Dajte jasnú odpoveď

Konflikt sa môže dostať až do takej situácii, kedy už si nebudete vedieť rady. Vtedy je vhodné mu dať jasnú odpoveď nie. Mali by ste tak ale urobiť všetci naraz a nie ako jednotlivci, svoj názor tak vyjadríte súčasne a bude mať aj väčšiu váhu.

Svoj názor vyjadrite kľudne, bez hádok a urážok. Skúste ho aj požiadať, aby zmenil svoje správanie, ktorým všetkých obťažuje.


Ak sa vám ale nakoniec nepodarí takéhoto konfliktného kolegu uzemniť, nezostáva vám iné, než sa obrátiť na šéfa. Mali by ste mu predostrieť situáciu a najlepšie, ak budete niekoľkí hovoriť za celú skupinu. Oboznámte ho s celou situáciou a poproste ho o vyriešenie tohto problému.

Pozor si však dajte na tých kolegov, ktorí sú jednoducho len zlí a zlomyseľní. Zamotaná a zmätená situácia sa rieši oveľa jednoduchšie než konflikt s naozaj zlým človekom. Ak sa však jeho agresivita prejavuje len voči vám, môže byť situácia závažnejšia a môže sa jednať aj o mobbing. V takom prípade nepodľahnite tlaku a nenechajte sa vyviesť z miery.

Veľa šťastia s kolegami.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Mobbing: Čo to je a ako sa mu vyhnúť?

Stretli ste sa už s mobbingom? Dnes je to stále častejšie skloňované slovo a šikanu na pracovisku pozná veľa ľudí. Či už ho poznáte zo strany kolegov alebo len jedného človeka, napríklad ako bossing. Ako si s mobbingom poradiť a ako sa mu vyhnúť?

Šikana na pracovisku. Čo je to bossing?

Možno aj vás v práci zastihla šikana. Mnohokrát prichádza zo strany inteligentných a kultivovaných ľudí. Bohužiaľ, nie je to nič ojedinelé. Obeťou môže byť každý. A práca pod vedením, ktoré vás šikanuje nie je žiadna hračka. Čo je to bossing?

Koniec zlým vzťahom v práci. Tipy ako na to

Vzťahy v práci nie sú vždy ideálne. Nie každý s každým si vždy sadne a vždy sa v tíme objaví niekto, kto jednoducho nezapadá. Alebo si nerozumiete so šéfom. Ako na dobré vzťahy na pracovisku? Čítajte a dozviete sa to.

Ďalšie články