Mobbing: Čo to je a ako sa mu vyhnúť?

Stretli ste sa už s mobbingom? Dnes je to stále častejšie skloňované slovo a šikanu na pracovisku pozná veľa ľudí. Či už ho poznáte zo strany kolegov alebo len jedného človeka, napríklad ako bossing. Ako si s mobbingom poradiť a ako sa mu vyhnúť?

Čo je to mobbing?

Toto cudzo znejúce slovo má vlastne veľmi jednoduchú podstatu. Označuje sa ním šikana na pracovisku zo strany kolegov. Už sme písali aj o bossingu, ktorý sa prejavuje, ak vás napríklad šikanuje šéf.

Mobbingom sa dajú označiť rôzne formy ako vám niekto môže znepríjemňovať život, či už ide o psychické týranie, dotieranie, rôzne narážky alebo ohováranie.

Ako sa mobbing prejavuje?

Nuž prejavy sú rôzne. Niekde to môže byť len pomalé psychické alebo emocionálne týranie, inde sa môže prejavovať agresívnejšie. K tým najčastejším však patria najmä slovné urážky a útoky, psychický nátlak, vydieranie, ohováranie, sexuálne obťažovanie alebo iné správanie, ktoré zasahuje do práce daného človeka.

Časté prejavy mobbingu

  • sabotáže práce obete
  • kritizovanie, zosmiešňovanie alebo nedostatočné informácie
  • žarty na úkor obete a iné slovné útoky
  • vytlačenie z kolektívu
  • psychická tyrania a vyhrážanie

Prečo sa to deje?

Toto je ťažké presne odhadnúť, no existuje niekoľko príčin, ktoré môžu dať podnet k mobbingu. Medzi nimi nájdeme najmä povahu človeka, ktorého šikanujú, často je izolovaný od skupiny ostatných kolegov, ktorí si tak k nemu nevedia nájsť vzťah a preto ho začnú ohovárať alebo robiť naschvál.

Často je príčinou aj to, že obeť je v niečom lepšia ako ten, čo šikanuje, ktorý tak môže na takéhoto človeka žiarliť.

Deje sa mobbing aj vám?

To, či sa mobbing deje aj vám, zistíte z niekoľkých prejavov ako je nepríjemný pocit, začínajúce psychické problémy ale aj zdravotné – stres, nervozita, bolesti žalúdka. Často ráno vstávate s pocitom, že do práce ísť už nechcete a odchádzate so slzami na krajíčku. Nie je pre vás ľahké sa v práci sústrediť alebo podávať skvelé výkony.

Bojujte proti mobbingu

Bojovať s mobbingom, alebo iným druhom šikany, často nie je vôbec jednoduché. Najmä, ak sa dostane do bodu, kedy už nie je iné východisko ako výpoveď a odchod z práce. Aj napriek tomu však existuje niekoľko možností, ako sa môžete brániť.

Na začiatok si uvedomte, že nie s každým musíte a budete vždy vychádzať. Tiež by ste mali byť obozretní a všímať si zmeny, či už v správaní kolegov či zmene managementu a organizácii. Mnohokrát sa stane, že nie ste v postavení, kedy si môžete dovoliť len tak dať výpoveď, preto sa musíte obrniť trpezlivosťou a nájsť stratégiu, ktorou sa dokážete ochrániť. Buďte sebavedomý, neustupujte.

V neposlednom rade by ste mali poznať svoje práva a v prípade potreby sa ich nebáť využiť.


Mobbing, rovnako ako aj bossing, sú dnes stále diskutovanejšou témou. Nemali by sme preto mlčať, ale otvorene o nich hovoriť. Riešiť problém, keď nastane a snažiť sa neustupovať, ak to nie je naozaj nevyhnutné. V mnohých z prípadov mobbingu alebo bossingu sú činy postihnuteľné. Snažte sa nájsť riešenie a utnite problémy ešte v zárodku.

Ak však predsa už nevidíte iné východisko, pozrite si ponuku práce a začnite znova na lepšom mieste.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Šikana na pracovisku. Čo je to bossing?

Možno aj vás v práci zastihla šikana. Mnohokrát prichádza zo strany inteligentných a kultivovaných ľudí. Bohužiaľ, nie je to nič ojedinelé. Obeťou môže byť každý. A práca pod vedením, ktoré vás šikanuje nie je žiadna hračka. Čo je to bossing?

Kamery na pracovisku. Má na to zamestnávateľ právo?

Kontrolovať vás môže zamestnávateľ aj pomocou kamerového systému. Nie však vždy. Kedy a ako môže zamestnávateľ používať kamery? Povieme vám to.

Ako správne podať výpoveď?

Už vás to nebaví? Máte toho dosť? Nastal čas. Rozlúčte sa. Či vás štve kolega, šéf alebo vás už nebaví vaša práca, je čas na výpoveď. Ako ju podať? Čítajte ďalej a dozviete sa.

Ďalšie články