Šikana na pracovisku. Čo je to bossing?

Možno aj vás v práci zastihla šikana. Mnohokrát prichádza zo strany inteligentných a kultivovaných ľudí. Bohužiaľ, nie je to nič ojedinelé. Obeťou môže byť každý. A práca pod vedením, ktoré vás šikanuje nie je žiadna hračka. Čo je to bossing?

Pracovať pod tlakom, v prostredí, kde ste neustále vystavený zlému jednaniu, so sebou prináša kopec problémov. Môže vás to negatívne ovplyvniť na dlhú dobu a utrpí tak vaša psychika.

Aké sú príčiny šikany na pracovisku?

Často sa to začne poruchami spánku, koncentrácie alebo strachom zo zlyhania a straty sebaistoty. Obvykle sa môže prejaviť aj bolesť hlavy, chronická únava, depresia či žalúdočné problémy.

Aké je riešenie?

Častým riešením je potom dobrovoľné ukončenie pracovného pomeru a vysedávanie u psychológa či terapeuta. Uchýlenie sa k alkoholu či liekom je tiež častým vyvrcholením, ale nikdy to nie je riešenie!

Čo je to bossing? A prečo sa tak šéfovia chovajú?

Bossing je forma šikany na pracovisku. Ak je jej iniciátorom nadriadený, vtedy hovoríme o bossingu. Väčšinou sa prejavuje neodôvodneným a nerovným zachádzaním či psychickým prenasledovaním. Nadriadený v podstate zneužíva svoje postavenie a právomoc, čím podriadenému znepríjemňuje prácu. Často sa toto chovanie prejaví pred kolegami a sťažuje alebo úplne znemožňuje prácu.

Ak sa u vás prejavuje to, že vás šéf zahlcuje prácou, dáva vám ťažko splniteľné úlohy alebo ponižujúce činnosti, môže ísť o bossing.

Odborníci hovoria, že príčinou je osobnostná porucha daného človeka, v tomto prípade vášho šéfa. Napríklad môže ísť o žiarlivosť, že ste v niečom lepší než on a má preto potrebu vás pred ostatnými zhadzovať. Chce niekoho delegovať, prípadne vás chce donútiť k výpovedi a dobrovoľnému odchodu z práce.

Ako sa brániť?

Hneď na začiatok je treba zachovať chladnú hlavu. Aj keď to v mnohých prípadoch nejde, pokúste sa o to a nenechajte sa vyprovokovať. Snažte sa byť sebavedomý. Nájdite si spojencov a priateľov. A pre každý prípad zbierajte dôkazy o šikane.

Častokrát bossing spĺňa znaky diskriminácie a takéto prípady môžu skončiť aj na súde. Poznajte príčinu problému a snažte sa nájsť riešenie.

Ako situáciu riešiť?

Ako prvé riešenie sa ponúka odchod z práce. Nie vždy je to však možné. Niekedy musíme dať útočníkovi najavo, že jeho správanie nebudeme tolerovať. Môžete sa o tom porozprávať na pracovisku alebo so šéfom vášho šéfa.

Rozprávajte o tom

Neriešte to len medzi 4 očami, ale zaistite si svedkov a pozorovateľov. Porozprávať sa o danom probléme môžete aj s personalistkou. Nikdy to nenechajte zájsť tak ďaleko, že utrpí vaša psychika. Riešte to najlepšie hneď v začiatkoch.


Nikdy sa nenechajte zahnať do kúta, ale problém riešte hneď. Inak to môže dôjsť až do extrému a vaša psychika to schytá najviac. Potom sa môže stať, že sa nebudete schopný nikde zamestnať, pretože sa budete báť, že si znovu prejdete tým istým. Ak sa už naozaj neviete nijak brániť, zmeňte zamestnanie. Čím skôr tým lepšie. Ak ste sa v takejto situácii už ocitli, pozrite si našu ponuku voľných miest. A ohodnoťte svojho zamestnávateľa a povedzte o ňom iným.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Je váš kolega psychopat? Ako to spoznáte?

Vzťahy na pracovisku sú rôzne. Máte super šéfa a skvelých kolegov? Môžete sa považovať za šťastlivca. Nie všetci majú toľko šťastia. Niekedy dokonca môžu aj pochybovať o duševnom zdraví svojich kolegov. Ako spoznať, či váš kolega nie je z druhej skupiny?

Skončenie pracovného pomeru dohodou

Do cesty vám prišla nová príležitosť, chcete sa viac realizovať alebo sa vám jednoducho súčasné zamestnanie už nepáči a nenapĺňa vás? Skončenie pracovného pomeru dohodou môže váš problém vyriešiť.

Výpoveď a ako na ňu

Už vás to v práci nebaví? Cítite, že sa už nikam nepohnete? Alebo už neviete vystáť svojho šéfa či kolegov? Možno jednoducho potrebujete zmenu. Ak už sa v práci necítite dobre alebo chcete skúsiť niečo nové, je čas to skončiť.

Ďalšie články