Nábor trochu inak?

Nie je tajomstvom, že firmy bojujú s nedostatkom zamestnancov. Špeciálne tie, ktoré potrebujú na pozície vyškolených odborníkov. Medzi takéto firmy patria aj spoločnosti Skupiny VSE Holding, ktoré sa rozhodli s týmto problémom bojovať. A to celkom netradi

„V posledných rokoch nám z našich partnerských stredných škôl hlásili nízky záujem o štúdium silnoprúdových odborov. To sa odzrkadlilo aj v množstve a kvalite uchádzačov o naše absolventské programy. A keďže to má v konečnom dôsledku vplyv na pozíciu elektrikára, ktorá je, dá sa povedať, základným pilierom našej spoločnosti, rozhodli sme sa konať,“ hovorí Monika Tajblik Löfflerová, vedúca personálneho rozvoja spoločnosti.

Spoločnosť identifikovala problém, ktorý vzniká už na základných školách. Žiaci sa o fyziku nezaujímajú a tí, ktorí by aj mali predpoklady na jej ďalšie štúdium si k nej na hodinách nevybudovali dostatočný vzťah. Preto sa Skupina VSE Holding pustila do projektu Zaži energiu alebo nábor trochu inak, ktorý je smerovaný na žiakov druhého stupňa základných škôl. Ide o tri aktivity, ktoré realizujú v priebehu školského roka s cieľom ukázať, že fyzika je úžasná a práca v energetike je perspektívna.

Projekt prednedávnom získal ocenenie HR inšpirácia. Udelila mu ho odborná verejnosť na prestížnej TREND konferencii organizovanej v spolupráci so združením HRcomm, ktoré združuje ľudí z oblasti ľudských zdrojov.

A aké aktivity tento inšpiratívny projekt zahŕňa?

„Prvá z trojice aktivít je podujatie ZAŽI ENERGIU, ktoré sa realizuje priamo na základných školách. Žiakom zábavnou formou ukazujeme logiku a kúzlo fyziky a elektrotechniky, ale aj dôležitosť práce našich kolegov – elektrikárov, bez ktorej by sme sa v bežnom živote nepohli. Vďaka nim máme všetci doma elektrinu, a to nielen za pekného počasia. Na 6 stanovištiach im predstavíme našu spoločnosť, prácu kolegov z terénu, našu partnerskú školu z ich regiónu, princípy fyziky počas vystúpenia Kúzelného fyzika, súťaž ZACHYŤ ENERGIU a otestujeme ich zručnosti pri stavaní elektro obvodov,“ hovorí Löfflerová.

Druhá aktivita je už spomínaná súťaž ZACHYŤ ENERGIU. Jej princípom je, aby žiaci základných škôl spolu so svojimi fyzikármi natočili video alebo vytvorili fotografiu fyzikálneho javu. Za tie najlepšie potom hlasuje verejnosť na Facebook profile Dokáž to vo VSE, kde si videá a fotografie môžete kedykoľvek pozrieť. Interne hlasujú aj zamestnanci Skupiny VSE Holding. Autori víťazných videí a fotiek nezískavajú vecné ceny, ale zážitok – dvojdňový výlet do Energolandu, interaktívneho infocentra slovenských elektrární. Hlavným cieľom súťaže je, aby fyziku začali vnímať ako predmet, ktorý nie je len o vzorcoch, ale aj úžasných pokusoch. Zároveň sa buduje vzťah medzi žiakmi a učiteľom fyziky.

„Naša najväčšia aktivita smerom k verejnosti je súťaž NAJučiteľ, v rámci ktorej hľadáme učiteľské vzory, ktoré sú pre žiakov inšpiráciou a svojou prácou ich motivujú k štúdiu fyziky a technických prác. S učiteľmi a v tomto ročníku aj so žiakmi, ktorí ich nominovali, sme natočili krátke video, v ktorom sme predstavili učiteľa a jeho prácu. Za videá hlasuje nielen verejnosť na sociálnych sieťach, ale opäť máme vo firme interné hlasovanie,“ povedala Löfflerová.

To, či tieto aktivity prinesú ovocie bude zrejmé až v priebehu najbližších rokov. Túto zimu spustia tretí ročník, no už v druhom bol preukázateľne vyšší záujem o súťaže na sociálnych sieťach. Veľkou pridanou hodnotou projektu je aj budovanie internej kultúry, predovšetkým medzi elektrikármi, na dôležitosti ktorých sú postavené podujatia na základných školách.

„To že náš inovatívny prístup k náboru ocenila odborná verejnosť nás uisťuje v tom, že to čo robíme má zmysel a musíme, a samozrejme chceme, v tom pokračovať,“ uzavrela Löfflerová.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

V ktorom odvetví sú najvyššie platy?

Priemerná slovenská mzda prevýšila tisíc eur. Viete ktoré odvetvia sú na tom najlepšie? A ako sú na tom jednotlivé kraje?

Zvýšte si sebavedomie: 10 trikov, ktoré vám s tým pomôžu

Myslíte si, že vás musí mať každý rád? Alebo, že musíte byť dokonalý? Tak s týmito myšlienkami už je koniec. Skúste týchto 10 trikov a zvýšte si sebavedomie.

Na čo si dať pozor pri odpovedi na ponuku práce?

Situácia na trhu práce sa pre uchádzačov zlepšuje. Stačí iba poslať svoj životopis so sprievodným listom a čakať na pozvánku na pohovor. Naučte sa, ako sa odpoveď na ponuku práce píše a presvedčte tak recruiterov o tom, že ste ten správny kandidát.

Ďalšie články