Daňové priznanie za rok 2017

Daňové priznanie už nám dýcha na krk. Zdanenie príjmov sa týka osôb, ktoré v roku 2017 vykázali príjem v určitej výške. V akej? Do kedy musíte daňové priznanie podať? A kedy sa vám zdanenie vyhne?

Daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb podávate vždy za predchádzajúci rok. V roku 2018 teda zdaňujete príjmy z roku 2017. Do týchto príjmov sa počíta všetok príjem, ktorý ste dosiahli v priebehu celého roka. Podať ho môžete na akomkoľvek daňovom úrade. Daň z príjmov je u nás vo výške 19 %.

Kto musí daňové priznanie podať?

Daňovému priznaniu sa nevyhne nikto, kto v roku 2017 dosiahol príjmy vo výške 1 901,67 € a viac. Ak máte len jedno zamestnanie, budete od dlhých radov na daňových úradoch oslobodený. Daňové priznanie za vás podá zamestnávateľ. Vo väčšine prípadov ho o to musíte požiadať, a to do 15. februára.

Kedy si vytrpíte rady na úradoch?

Ak máte dve zamestnania, ste živnostník, OSZČ alebo máte ďalší príjem napríklad z prenájmu, daňové priznanie si budeme musieť vybaviť aj podať sami. K dani z príjmov patria aj príjmy zo zahraničia. Existujú však príjmy, ktoré sú od daní oslobodené.

Kedy daň neplatíte alebo je čiastka od nej oslobodená?

Existuje niekoľko prípadov, v ktorých daň z príjmu neplatíte alebo je tento príjem od nej oslobodený.

  • Máte nehnuteľnosť viac ako 5 rokov a rozhodli ste sa ju predať? V daňovom priznaní to uviesť nemusíte.
  • Prenajímate byt alebo dom? Ak z neho máte príjem len do 500 €, od daní je oslobodený.
  • Ste poberateľom dávky alebo príspevku zo sociálnej poisťovne, nemocenského, hmotnej núdze, štátnej dávky alebo vám je vyplácaný daňový bonus či štipendium? Ani z týchto daň neplatíte.
  • Vytopil vás sused a vy ste dostali peniaze z poistky? Ak sa jedná o plnenie z poistenia osôb alebo náhradu škody, je táto čiastka od dane z príjmov tiež oslobodená.
  • Výhra v lotérii poteší každého z nás. Oslobodená je však len v prípade, že sa jedná o lotérie ako napríklad Loto či Euromilióny. V opačnom prípade platí oslobodenie len z časti výhry 350 €.

Ustrážte si termín pre podanie priznania

Na podanie daňového priznania na daň z príjmov máte čas 3 mesiace, teda do 31. marca. V roku 2018 tento dátum vychádza na sviatky, preto je termín posunutý až do 3. apríla 2018 a to vrátane.

Čo ak to nestihnem?

Nestihli ste podať daňové priznanie v termíne? Môžete dostať pokutu minimálne 33 €. Termín si však môžete aj odložiť.

Kedy si môžete termín podania daňového priznania odložiť?

Existuje niekoľko prípadov, kedy si môžete termín predĺžiť. Ak máte napríklad príjmy zo zahraničia, termín sa vám môže posunúť až o 6 mesiacov. Tu však vždy uveďte ako dôvod, že máte príjmy zo zahraničia a odkiaľ.

V dvoch prípadoch je však proces o niečo komplikovanejší. Ak inokedy stačí len oznámenie o predĺžení lehoty bez uvádzania dôvodu, v týchto prípadoch musíte podať zvlášť žiadosť a počkať si, kým ju úrad schváli. Aké situácie to sú?

1. Ste dedičom daňovníka

To znamená, že ten, kto mal daňové priznanie podať, zomrel. Zaňho musí toto priznanie podať jeho dedič, a to do 3 mesiacov od úmrtia. Môžete si lehotu predĺžiť, avšak požiadať o predĺženie musíte aspoň 15 dní vopred.

2. Konkurz alebo likvidácia

Ste ako daňovník v likvidácii? Alebo na vás bol vypísaný konkurz? Termín pre daňové priznanie si môžete predĺžiť. Musí ale byť vopred schválená žiadosť o predĺženie, ktorú musíte doručiť daňovému úradu najneskôr 15 dní pred pôvodným termínom podania daňového priznania.

Nezdaniteľná časť základu dane

Tento pojem predstavuje sumu vo výške 3 803,33 €. Čo to znamená? Že ak máte príjem za rok 2017 napríklad 20 tisíc eur, túto nezdaniteľnú časť základu dane si od svojho príjmu odrátate. V daňovom priznaní uvediete sumu 16 196,67 € (príjem mínus nezdaniteľná časť základu dane).

Každý, kto mal nejaký príjem si túto nezdaniteľnú časť uplatňuje.


U daňového priznania si môžete uplatniť aj rôzne zľavy alebo daňové bonusy, napríklad na dieťa. Prípadne môžete mať preplatok na dani, ktorý by vám mali v ideálnom prípade vrátiť. Ak sa chystáte na podanie daňového priznania, nezabudnite si poriadne ustriehnuť termín. Rovnako v priznaní uveďte pravdivo všetky príjmy. Nemusí sa vám vyplatiť niečo zamlčať. Zistite, kedy podáva daňové priznanie dohodár alebo študent. Ani oni sa v niektorých prípadoch zdaneniu nevyhnú.

Ak nemáte mimo práce žiadny vedľajší príjem a pracujete na základe pracovnej zmluvy, teda nie ste živnostník alebo podnikateľ, daňové priznanie za vás vyrieši zamestnávateľ.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Vyššia minimálna mzda v roku 2018

Od nového roku sa mení výška minimálnej mzdy. Tá sa zvyšuje hneď o niekoľko desiatok eur. Možno sa vám to nezdá veľa, ale každé euro tu robí rozdiel. Koľko si teda po novom môžeme zarobiť?

Prehľad zmien pre rok 2018: Polepšíme si?

Rok 2018 je plný zmien. Predovšetkým k lepšiemu. Dochádza k zvyšovaniu. Či sa jedná o minimálnu mzdu, životné minimum alebo prídavky na deti. Zvyšuje sa však aj sociálne poistenie alebo dôchodkový vek. V akej oblasti si prilepšíme a kde naopak nie?

Daňové priznanie u dohodárov a študentov 2018

Možno ste si chceli privyrobiť. Možno ste boli na letnej brigáde. Pracovali ste pravdepodobne na dohodu. Vo väčšine prípadov daňové priznanie ako študent alebo dohodár riešiť nemusíte. Avšak niekedy sa ten dlhý rad na úrade nevyhne ani vám.

Ďalšie články