Na čo si dať pozor pri odpovedi na ponuku práce?

Situácia na trhu práce sa pre uchádzačov zlepšuje. Stačí iba poslať svoj životopis so sprievodným listom a čakať na pozvánku na pohovor. Naučte sa, ako sa odpoveď na ponuku práce píše a presvedčte tak recruiterov o tom, že ste ten správny kandidát.

Odpoveď na ponuku práce - Motivačný list

Odpoveď na ponuku práce slúži ako prvý kontakt človeka s personalistom. Mala by preto obsahovať všetky potrebné náležitosti a zároveň zaujať recruiterov natoľko, aby na vašu odpoveď zareagovali.

V dnešnej dobe sa drvivá väčšina odpovedí posiela mailom, alebo pomocou správy na sociálnej sieti LinkedIn, ktorá slúži na budovanie pracovných kontaktov a zároveň spája firmy s potenciálnymi kandidátmi z odboru.

Či už si vyberiete odpoveď mailom alebo cez LinkedIn, oba druhy majú približne rovnakú formu. Nasledujúci rámcový obsah preto platí pre oba prípady. Odpoveď na ponuku práce by mala byť jasná, stručná a výstižná:

Úvod

  • Predstavte sa - stačí len jedna veta. Nič viac a nič menej. Všetky ostatné informácie ste už uviedli v životopise.
  • Uveďte, na akú pozíciu reagujete - tento údaj je nevyhnutný na sprehľadnenie. Personalista bude ihneď vedieť, kam vás má zaradiť.
  • Napíšte, kde ste narazili na inzerát - táto informácia by sa mala nachádzať hneď v prvom odstavci, ako aj vyššie uvedené body.

Jadro - Motivačný list

  • Popíšte svoje skúsenosti a zručnosti, jednoducho to, prečo by mal recruiter váš mail ďalej čítať.
  • Predstavte aj vašu motiváciu, prečo máte pocit, že by ste sa na danú pozíciu hodili a aký by ste mali pre spoločnosť prínos.
  • Aktivity a záľuby tiež môžu pomôcť k získaniu vysnívanej pozície. Samozrejme musia byť relevantné a mali by s pozíciou alebo misiou spoločnosti súvisieť.

Záver

  • Uveďte možnosti ďalšej komunikácie, prípadne uveďte vaše číslo, ak preferujete telefonickú komunikáciu.
  • Odkážte sa na prílohy, ktoré posielate spolu s mailom.
  • Rozlúčte sa, poďakujte a pridajte a nezabudnite pridať ani svoje meno.
  • Priložte potrebné dokumenty. K prvej odpovedi na ponuku práce sa zvyčajne prikladá životopis, prípadne motivačný list, ak ho uchádzač nechce uvádzať priamo do tela mailu. Ďalej to môžu byť požadované certifikáty alebo diplomy.

Pozor na toto

Dajte si pri odpovedaní na ponuku práce pozor na najčastejšie chyby, ktoré sa u uchádzačov opakujú a zanechajte u recruitera dobrý dojem.

Klamstvo sa nevypláca

Rovnako ako v životopise sa aj tu ponúka možnosť trochu svoj obraz prifarbiť. Každý výmysel však časom vyjde najavo. Ak sa pochválite tým, že ste boli na bývalom mieste zamestnancom mesiaca a boli ste pre firmu prínosom, pravdepodobne to nikto skúmať nebude. Dajte si ale pozor na falošné informácie. Radšej buďte úprimný. To sa v dnešnej dobe vyplatí oveľa viac.

Nechajte si otázky na neskôr

Jedna z najčastejších chýb, ktorá sa vyskytuje v odpovediach na ponuku práce veľmi často, je otázka, či je daná ponuka práce stále aktuálna. Ak ste inzerát našli, mal by stále platiť. Pokiaľ máte nejaké nejasnosti ohľadom pracovnej pozície, nasmerujte ich na personalistu neskôr.

Mohli by ste pôsobiť zvedavo a nedočkavo, čo by mohlo byť len na škodu. Ak budete úspešný a vyberú vás, všetko sa včas dozviete.

Nesprávna forma niekedy predčí kvalitný obsah

Píšte formálne. Priateľský a zábavný tón vašej odpovedi určite dodá originálny nádych, ale forma musí byť zachovaná. Pozor na gramatické chyby. Radšej si pred odoslaním text ešte raz prebehnite očami. Žiadne prehnané zvýraznenia písma alebo striedanie veľkostí písma sa nedoporučuje. Ak ale viete, že firma presadzuje neformálnu komunikáciu, nič neformálnym tónom nepokazíte. Buďte si však istý.

Nesprávne oslovenie

Nesprávne oslovenie urobí zlý dojem hneď na začiatku a môže ovplyvniť váš výsledok. Je dôležité zistiť si identitu adresáta, na základe ktorej sformulujete správne oslovenie. Vaša odpoveď tak bude pôsobiť osobnejšie a bude na nej vidno, že ste si dali záležať aj na detailoch.

Rovnaká odpoveď na viacero ponúk

Dajte si pozor na použitie jednej varianty odpovede pre niekoľko ponúk. Odporúča sa použiť vždy novú variantu. Je to síce pracné, no budete si istý, že vaša varianta na danú ponuku práce dokonale sedí.

So stručnosťou to netreba preháňať

Vyššie sme spomenuli, že kľúčom k dobrej odpovedi na pracovnú ponuku je stručnosť a jednoznačnosť. Neberte to úplne doslova. Ak sa vyadríte pomocou troch riadkov a zaželáte pekný zvyšok dňa, budete pôsobiť ako človek, ktorý o danú pozíciu nejaví dostatočný záujem.

Buďte relevantný. Nezasypte recruitera zbytočnými informáciami, ktoré vám k získaniu miesta aj tak nepomôžu.

Správny timing

Dobré načasovanie môže zvýšiť vašu šancu na úspech. Ako? Keď odošlete mail v piatok poobede, do pondelka rána by sa mohol v kope pošty stratiť. Odošlite teda svoju odpoveď v nedeľu alebo píšte začiatkom týždňa.

Ešte ste nenašli miesto, ktoré by sa vám pozdávalo? Pozrite sa na aktuálnu ponuku práce a objavte prácu, ktorá bude stáť za to.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Minimálna mzda 2019: Novela zákonníku práce priniesla zmeny

Ako bude vyzerať minimálna mzda v roku 2019? O koľko sa zvýši? Vyššiu minimálnu mzdu sme získali už v roku 2018 a každým rokom sa, zdá sa, o niečo zvyšuje. Koľko si v novom roku zarobíme?

Pripravte sa na pohovor: Odhaľte svoje silné stránky

Na pracovnom pohovore môžu padnúť rôzne otázky. Od tých naozaj šialených až po overenú klasiku. Často preto dostanete aj otázku: „Aké sú vaše silné stránky?" Ale ako na ňu odpovedať?

Skončenie pracovného pomeru dohodou

Do cesty vám prišla nová príležitosť, chcete sa viac realizovať alebo sa vám jednoducho súčasné zamestnanie už nepáči a nenapĺňa vás? Skončenie pracovného pomeru dohodou môže váš problém vyriešiť.

Ďalšie články