Nebaví vás práca? Vždy je šanca na zmenu

Aj vy sa neustále trápite a neviete si nájsť prácu snov? Ak sa nebojíte zmeny, dokážete čokoľvek. Prečítajte si inšpiratívny príbeh Ivany z obchodného domu IKEA.

Dnešný dynamický trh práce nás vie častokrát poriadne potrápiť. Neisté pracovné podmienky, ťažký kolektív, neuspokojivá mzda alebo náročnosť zamestnávateľa. Strach zo zajtrajška nám zväzuje ruky a my pretrvávame v práci, ktorá nás nenapĺňa. Sú však medzi nami aj takí, ktorí sa nebáli zmeny. Svoje o tom vie Ivana, ktorá má za sebou viacero pracovných skúseností. Aj keď nepatrí ku generácii mileniálov, nevzdala sa a šla za svojimi snami. Oplatilo sa. Dnes sa teší do práce každý deň.

Kedy prišla zásadná zmena vo vašom profesijnom živote?

Bolo ich hneď niekoľko. Ako prvé ma postrehlo to, čoho sa bojí pravdepodobne každý zamestnanec. Došlo na prepúšťanie. Dostala som výpoveď, pretože rušili jednu pracovnú smenu. Nevedela som ako ďalej. Potom sa mi ale naskytla príležitosť. Prihlásila som sa na základe doporučení na voľnú pozíciu pokladníčky v obchodnom dome IKEA. Nebola to síce práca mojich snov, ale povedala som si, že to vyskúšam.

Zotrvali ste na tejto pozícii?

V IKEA je bežná možnosť postupu horizontálne alebo vertikálne. To znamená, že sa môžete zdokonaľovať a postupovať smerom na manažérske pozície, alebo sa presúvate medzi oddeleniami, podľa toho, aký segment vás zaujíma. Takto som dostala po čase aj ja možnosť prejsť na iné oddelenie, kde som skúsila prácu v oddelení textilu. Bolo mi to blízke, pretože som vyučená krajčírka. Po 3 rokoch sa mi ale naskytlo zamestnanie, kde by som bola sama sebe paňou. Dostala som ponuku robiť obchodnú zástupkyňu pre textilnú spoločnosť, ktorú som nakoniec prijala.

Napĺňala vás nová pozícia obchodnej zástupkyne?

Zo začiatku to vyzeralo veľmi dobre. Časom som však zistila, že veci nefungujú úplne tak, ako mi bolo sľúbené. Okrem toho, že som robila obchodného zástupcu, musela som ešte zastupovať predavačky v obchodoch. A tak som sa rozhodla, že to chce zmenu.

Sklamania sú vždy ťažké. Ako ste sa s tým popasovali?

Obdobie bez práce je pomerne frustrujúce. Obzvlášť, ak ste v zrelšom veku a máte obavy z uplatnenia sa na trhu. Naučila som sa však, že netreba zúfať. Jedného dňa som stretla bývalú kolegyňu z IKEA, ktorej som prezradila, že nemám prácu. Spýtala sa ma, prečo sa nevrátim späť do obchodného domu. Hovorí sa, že nie je dobré dvakrát vstúpiť do tej istej rieky, no povedala som si, že nemám čo stratiť. Skúsila som to. Zobrali ma naspäť a vrátila som sa na svoje pôvodné miesto do textilu.

Boli ste s návratom spokojná?

V tom čase som mala zdravotné i rodinné problémy a musela som sa presťahovať do druhého bytu. Konkrétne zariaďovanie kuchyne cez plánovač IKEA ma natoľko zaujalo, že som pocítila chuť vydať sa týmto smerom aj v práci. Bola to celkom nová skúsenosť, oproti pôvodnej pracovnej náplni. Veľmi ma na tom bavila technická stránka veci. A tak som sa rozhodla pre zmenu. Zo začiatku to bolo veľmi ťažké, pretože som sa musela naučiť veľa nových vecí. Svoje rozhodnutie ale neľutujem. Získala som nový impulz do života.

Čo vás baví na vašom zamestnaní?

Férovosť zamestnávateľa, pracovná náplň a príjemné pracovné prostredie. Mám šťastie na dobrý kolektív. Ak má niekto náročnejší pracovný deň, radi si navzájom pomáhame. A práve to si na tom cením. Vždy nám ide o skupinový výsledok. Navyše, som rada, že sa kolegovia stretávame aj mimo práce. Máme viacero nových ľudí, ktorých počas smien nemám možnosť dostatočne spoznať. Preto je dobré, že sa tu organizujú viaceré spoločné aktivity, ktoré náš kolektív utužujú.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Čo by ste nemali podceniť pri príprave na pohovor do firmy Volkswagen Slovakia?

Pozvali Vás na pohovor do firmy Volkswagen Slovakia? Gratulujeme! Hlavne nechajte strach doma a buďte pri rozhovore s personalistom otvorený. Hovorca spoločnosti, Michal Ambrovič, Vám v nasledujúcom rozhovore prezradí o priebehu pohovoru viac.

Práca na dohodu. Čo potrebujete vedieť?

Pracujete na dohodu? Ale na akú? Druhov dohôd je toľko, že sa v tom niekedy nedá vyznať. Dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti, brigádnické dohody. Ale viete aký je medzi nimi rozdiel? Ak to chcete vedieť, tak čítajte ďalej.

Výpočet priemeru známok - vážený priemer známok

Býva pravidlom, že žiaci a študenti si odkladajú zlepšovanie známok až na koniec školského roka. Prvé dni a týždne v škole však uplynú ako voda, a potom posledné dni do konca školského roka tiež.

Ďalšie články