Neznesiteľné horúčavy. Na čo máte nárok v práci?

Teploty sa v lete menia ako na hojdačke. Jeden deň chodíme v šortkách a tielku a ďalší takmer v zimných kabátoch. Ani jedno nie je príjemné a vždy si pri jednom budeme želať druhé a naopak. Ako je to s horúčavou na pracovisku?

Dnešné až extrémne letné teploty nám vnucujú predstavu pláže, vody a chladného drinku v ruke. No realita je iná. A peniaze vám samé do kapsy nenaskáču. Pracovať musíme aj v takýchto podmienkach. Existujú však podmienky a povinnosti, ktoré vám zamestnávateľ v prípade vysokých teplôt musí poskytnúť. Pretože práve on je tým, ktorý by vám mal zabezpečiť primerané podmienky na pracovisku a chrániť ich pred záťažou extrémnym teplom.

Pomoc. Asi sa v práci roztopím.

Všetci poznáme ten pocit, kedy sa v lete v budove ani v kancelárii nedá dýchať. Všetko teplo sa súri dnu a uzamkýna nás tam ako v saune. Ako to riešiť? V prvom rade by ste mali informovať zamestnávateľa. Ten by vám mal zabezpečiť také podmienky, ktoré budú prijateľné pre vykonávanie vašej práce ako aj dostatočný prísun tekutín a optimálnu teplotu.

Kedy máme extrémne teplý deň?

Ak teplota v tieni prekročí 30°C, ide o extrémne teplý deň a zamestnávateľ musí dbať na zdravie zamestnancov a teda aj zabezpečiť optimálne teplotné podmienku pre prácu.

V prílišnom teple sa môžeme cítiť malátne, máme závrate alebo sme dehydratovaný. To všetko vedie nie len k poklesu pracovnej výkonnosti, ale je to tiež záťaž na náš organizmus a zdravie.

Aká je optimálna teplota na pracovisku?

Existuje niekoľko možností podľa druhu práce. Na základe nej máme 4 pracovné triedy, ktoré určujú aj optimálnu teplotu na pracovisku, či už v zime alebo v lete. Priemerne sa teplota na pracovisku v lete môže pohybovať od 17°C do 27°C.

Trieda 1

Sem patria tie najbežnejšie kancelárske činnosti od administratívy a práce s počítačom. Rovnako sem ale radíme aj menej namáhavé činnosti, ako je riadenie auta, práca na predajni alebo napríklad práca vo výrobe, kde však zapájame najmä končatiny a manipulujeme s ľahkými bremenami. Teda práca v uzavretom priestore.

V zamestnaní väčšinou celý deň sedíme a optimálna teplota by tak mala byť medzi 20 – 27°C.

Trieda 2

Do tejto triedy radíme práce, kde zapájame telo a vynakladáme určitú energiu. Napríklad manipulujeme so stredne ťažkým nákladom, pracujeme v stavebníctve, na záhrade alebo robíme inú, zväčša manuálnu prácu. V takomto prípade je optimálna teplota 17 – 21°C.

Trieda 3

Sem už patria činnosti intenzívnejšieho charakteru. Manipulujeme s ťažkým nákladom a pri práci využívame celé telo, napríklad pri kosení trávy alebo výkopoch. V tomto prípade nie je stanovená optimálna teplota, keďže ide najmä o prácu vonku.

Trieda 4

Činnosti, ktoré spadajú do tejto triedy už sú veľmi intenzívne a ide najmä o práce s celkovým zapojením a zaťažením tela. Či už pracujeme s ťažkými bremenami alebo na stavbe. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade ide najmä o prácu vonku, kde teplotu nemožno regulovať, preto nie je stanovená žiadna optimálna teplota.

Čo musí zabezpečiť zamestnávateľ?

V prípadoch, kedy máme v lete až extrémne horúčavy, majú zamestnávatelia niekoľko povinností, ktoré musia splniť. Samozrejmosťou je zaistenie pitného režimu počas celej pracovne doby. Často aj skracujú pracovnú dobu alebo zamestnancom umožnia častejšie prestávky. A v neposlednom rade by mal zabezpečiť dostatočné vetranie a zabrániť priamemu prenikaniu slnečného žiarenia dnu. Riešiť to môže aj zapojením klimatizácie, prípadne ventilátormi.

Ak vám zamestnávateľ umožnil častejšie prestávky, tieto sa započítavajú do pracovného času a sú tak preplatené.

Čo ak kolegom teplota vyhovuje, ale mne nie?

Ak pracujete vo väčšom kolektíve alebo máte tzv. open-space kanceláriu, môže byť ťažké dohodnúť sa na teplote, ktorá bude vyhovovať všetkým. No ak vám teplota v kancelárii napríklad spôsobuje zdravotné problémy, riešiť by ste to mali so zamestnávateľom. Rovnako aj v prípade, ak vám napríklad klimatizácia fúka priamo za krk alebo spôsobuje iné nepohodlie pri práci. V iných prípadoch vás zamestnávateľ najskôr odkáže na dohodu s kolegami.

Aké je riešenie?

V prípade nevyhovujúcej teploty, ktorá vám napríklad spôsobuje zdravotné ťažkosti, vás zamestnávateľ môže preradiť na iné miesto alebo môže povoliť tzv. home-office, teda prácu z domova.


No, my už určite vieme, čo by sme chceli v takomto prípade robiť. Najlepšie stráviť deň niekde pri vode alebo nevystrčiť nos z domu. A čo vy?

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Máte v kancelárii zimu? Aké sú povinnosti zamestnávateľa?

Posledné roky sa naše podnebné pásmo trochu mení. V lete máme až extrémne horúčavy a v zime zasa môže až priveľmi mrznúť. Ale ako je to s prácou v takýchto až extrémnych podmienkach? Aké sú povinnosti zamestnávateľa?

Ako napísať výpoveď alebo dohodu o skončení PP?

Rozhodli ste sa v práci skončiť. Či vás už nebaví práca alebo vám vadia kolegovia či prostredie, je na vás. Ale viete ako napísať výpoveď? A nechcete radšej skončiť dohodou? Všetko, čo potrebujete vedieť sa dočítate v tomto článku.

Práca na lodi. Dobrodružstvo či ťažká drina?

Chceli by ste cestovať, spoznávať nové krajiny a exotické svety? A popritom si zarobiť? Čo tak skúsiť pracovať na lodi? Či už skúsite riečne alebo veľké zaoceánske lode, môžete získať skúsenosti a množstvo zážitkov. Kde hľadať a čo budete potrebovať?

Ďalšie články