Práca na lodi. Dobrodružstvo či ťažká drina?

Chceli by ste cestovať, spoznávať nové krajiny a exotické svety? A popritom si zarobiť? Čo tak skúsiť pracovať na lodi? Či už skúsite riečne alebo veľké zaoceánske lode, môžete získať skúsenosti a množstvo zážitkov. Kde hľadať a čo budete potrebovať?

Práca v zahraničí, cestovanie a spoznávanie sveta. To je snom tisícov mladých ľudí. Nielen zo Slovenska. Samozrejme, môžete pracovať v rôznych krajinách v hoteloch, kempoch, ako au pair alebo pomáhať na farmách so zberom jahôd či iných plodín. Ale netúžili ste po niečom inom? Skúste prácu na lodi. Prácu tu nájdete ako barman, čašník, chyžná alebo na recepcii či v kuchyni. Ako na to?

Ako si nájsť prácu na lodi?

Ako prvá možnosť sa ponúka využitie agentúr, ktoré vám s nájdením práce pomôžu. Veľmi záleží aj na období, kedy o prácu žiadate alebo aj na vašej kvalifikácii. Aj s týmto vám pomôžu práve agentúry, ktoré často poskytujú aj poradenstvo spojené s výberom pozície. Plus zariadia interview aj všetky potrebné dokumenty.

Premyslite si, čo chcete robiť a aké máte šance prácu získať.

Môžete si spoločnosť, kde by ste chceli pracovať, nájsť aj sami a všetko zariadiť. V takom prípade neposielajte žiadosti na akúkoľvek pozíciu, ale zistite si, ktorú konkrétne by ste mohli získať a ktorá by vás bavila. Na interview sa vás totiž môžu opýtať, prečo chcete pracovať práve u nich a na danej pozícii. Nezaškodí, ak si nájdete aj informácie o spoločnosti. Tu platí to isté ako pri príprave na klasický pohovor.

Čo môžem na lodi robiť?

Pracovať môžete na rôznych pozíciách. Od barmana, čašníka a chyžnej, cez krupiéra či speváčku, až po recepčnú, kuchára alebo prácu v predajniach. Jednoducho si máte z čoho vyberať. Najmä veľké zaoceánske zábavné lode ponúkajú množstvo pracovných príležitostí. Preto je dobré si premyslieť, v ktorej časti chcete pracovať a kde sa najlepšie uplatníte.

Vyberajte múdro!

Berte do úvahy, že sa pracuje často viac ako 10 hodín denne, preto vyberajte obozretne a starostlivo. A nemusíte sa báť, že niečo nebudete vedieť, samotnej práci predchádza školenie, kde vás všetko potrebné naučia.

Napíšte životopis

Životopis je samozrejme dôležitou súčasťou. Rovnako ako motivačný dopis. Dbajte na to, že životopis by mal mať určitú štruktúru, mal by byť stručný, jasný a výstižný. Pozor aj na gramatiku a preklepy. Keďže by mal byť v angličtine, pozrite si aj slovíčka a skontrolujte chyby. U motivačného dopisu platí to isté. Popíšte v stručnosti seba, niečo mimo životopis, a prečo by ste práve vy mali byť na danú pozíciu prijatý. Predajte sa!

Vyberú práve mňa?

Ak zaujmete či už sprostredkovateľskú agentúru alebo personálne oddelenie či agentúru, ktorá má danú loď na starosť, pozvú si vás na pohovor. Ešte pred tým je možné, že zašlú oficiálny prihlasovací formulár. Pozorne si ho prečítajte, vyplňte a vyjadrujte sa stručne a jasne. Znovu môžete priložiť aj životopis, aj keď už ste ho posielali.

Máte kvality, ktoré hľadajú? Skvelé! Čaká vás pohovor. Ten pravdepodobne povedie zástupca lodnej spoločnosti, ktorý o vás bude chcieť zistiť čo najviac. Skúsenosti, schopnosti, motivácia. Nepodceňujte prípravu. Prichystajte si odpovede a zopakujte si angličtinu.

Bol som úspešný?

To sa dozviete vo chvíli, keď vám príde „Letter of Employment“, teda potvrdenie o zamestnaní. Bude obsahovať všetky informácie o lodi, dátume a mieste nalodenia, pracovnej pozícii a iné inštrukcie, ktoré budete potrebovať.

Buďte pripravený

Pripravte sa, že po vás budú žiadať lekársku prehliadku a medzinárodné lekárske potvrdenie. Takisto si zistite, či budete potrebovať víza.

Na ako dlho je pracovná zmluva?

Zväčša sa uzatvára na 6 mesiacov. Po dohode so spoločnosťou si ju však môžete predĺžiť až na 10 mesiacov. Máte nárok aj na dovolenku, a to povinne od 6 do 8 týždňov. Ak sa osvedčíte, môžete neskôr so zamestnávateľom podpísať novú zmluvu.

Zážitky alebo drina?

Predstava každého dňa v inej krajine, na inom pobreží nového exotického sveta, je síce krásna, ale nie vždy je to také ružové. Z práce len ťažko odídete, čaká na vás aj možnosť morskej choroby a často celé dni neuvidíte denné svetlo. Keď si k tomu pridáte nulové súkromie a takmer žiadne privilégiá, stane sa z toho pomaly nočná mora.

Aj napriek všetkému si veľa ľudí prácu chváli a užíva si ju. A odchádza z nej plný zážitkov a skúseností.

Plusom však je celkom vysoký zárobok, môžete si prísť na peknú sumu a pekne našetriť. Naviac, precestujete kus sveta, spoznáte nových ľudí a do života získate cenné lekcie.


Ako ste sa rozhodli? Idete do toho? Nenechajte sa odradiť možným neúspechom a skúste to. Veríme, že si odnesiete mnoho zážitkov, nových priateľov a skúseností. A kto by sa nechcel pochváliť „selfíčkom“ z prístavu na Bahamách či v Karibiiku? No ak práca na lodi nie je pre vás to pravé, môžete sa pozrieť na našu ponuku práce.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Na Island za prácou aj dobrodružstvom

Premýšľate nad prácou alebo brigádou v zahraničí? Možno vám napadli krajiny ako Nemecko, Rakúsko či Veľká Británia. Ale čo takto Island? Chceli by ste spoznať krásy prírody, teplé kúpele a život na tomto nádhernom ostrove?

Pracovné ponuky cez LinkedIn –⁠ ako si vytvoriť žiadosť o prijatie do zamestnania

To, že sociálne siete sú dnes veľkým pomocníkom pri získavaní práce nie je žiadnou novinkou. LinkedIn je práve takou sociálnou sieťou. Pomôže vám vytvoriť si online životopis a nájsť prácu. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Ako na životopis v angličtine?

Chceš získať prácu v zahraničí? Alebo tam študovať? Angličtina je dnes základ, ktorý sa očakáva takmer všade. Ako správne napísať životopis v angličtine, ti povie tento článok. Tak čítaj ďalej.

Ďalšie články