Traja zo siedmich členov manažmentu McDonald's pre Česko a Slovensko začínali ako brigádnici

Rastislav Tesár pracuje v McDonald´s 19 rokov. Vedie oddelenie HR a tréningu a hovorí, že McDonald´s je skvelé štartovacie miesto pre tréning, rozvoj a vedenie ľudí.

Hovorili sme s Rastislavom aj o tom, prečo v najslávnejšom reťazci s rýchlym občerstvením pracuje tak veľa brigádnikov a čo sa pri práci naučia.

Aká bola vaša prvá brigáda?

V čase, keď som študoval na vysokej škole v Nitre, nebolo ľahké zohnať brigádu. Pomáhal som vo vysokoškolskom bare, ale bolo to menej časté, ako som si predstavoval. Inak som chodil na príležitostné brigády v poľnohospodárstve alebo som sťahoval nábytok.

Sám ste príkladom toho, že vaša prvá práca nebola z odboru, ktorý vás dnes živí. Myslíte, že je dobré, keď mladí ľudia brigádujú v oblastiach, ktoré nesúvisia s ich neskoršou prácou?

Vysokoškolské štúdium je nákladné a ja si nemyslím, že je niečo zlé na tom, ak si chcú študenti privyrobiť. Ak je to navyše dlhodobá brigáda, ktorá v mladom človeku buduje pracovné návyky alebo ak ideálne súvisí s jeho ďalšou prácou, je to super.

Na Slovensku v McDonald's pracuje asi 2 600 ľudí. Koľkí z nich sú brigádnici?

Na dohodu o brigádnickej práci študenta pracuje asi 70 % zamestnancov. Mohli by sme k tomu pripočítať ešte ľudí, ktorí pracujú na skrátený úväzok popri nejakej ďalšej činnosti.

Prečo tak veľa?

McDonald's priťahuje ľudí, ktorí si potrebujú flexibilne naplánovať svoj pracovný čas. Študenti pracujú poobede po škole, rodičia na rodičovskej dovolenke napríklad dopoludnia, kým je dieťa v škôlke. Pre mladých sú zaujímavé aj naše kampane Skills for life – naučia sa zručnosti, ktoré využijú aj v ďalších rokoch života.

Máme potom aj príklady, keď ľudia začínajú ako brigádnici, ale vďaka tréningovému procesu všetko dopadne inak. Jedna kolegyňa, ktorá u nás začala pred dvanástimi rokmi práve ako brigádnička, je dnes McCafé Supervisor pre celé Česko a Slovensko.

Rastislav Tesár, vedúci HR a tréningu

Čo je podľa vás najhodnotnejšie z toho, čo sa v McDonald´s mladí ľudia môžu naučiť?

U úplných začiatočníkov je to určite sebadisciplína a motivácia. Na vyšších pozíciách v reštauráciách sa trénujú v komunikácií, budovaní vzťahov a tiež sa učia ako niečo naučiť juniornejších zamestnancov. Vyšší level tréningu zahŕňa soft skills. Dopodrobna sa venujeme komunikácii, učíme ako viesť náročné rozhovory, projektové riadenie, plánovanie času, efektívne riadenie projektov, jednoducho vedenie ľudí, to je z nášho pohľadu najdôležitejšie.

Koľko percent brigádnikov v McDonald's zostáva pracovať aj po škole?

Na toto je výbornou odpoveďou vedenie, ktoré má na starosti celé Česko a Slovensko. Zo siedmich vedúcich jednotlivých divízií, traja v McDonald's začínali ako brigádnici. To by vychádzalo na vyše 40 %, v skutočnosti je to však okolo 20 %.

Ľudí neustále prijímame, lebo chceme, aby u nás mohli napredovať, ak majú potenciál. Nebránime im však, ak sa rozhodnú ísť pracovať niekam inam. Stávajú sa z nich pre nás výborní ambasádori.

Nie je nevýhoda, keď v reštauráciách pracuje tak veľa brigádnikov?

Nie, výborne sa dopĺňajú s ostatnými skupinami, či už sú to zamestnanci na TPP, samoživitelia a samoživiteľky, ktorí zvyčajne pracujú na skrátený úväzok, dôchodcovia alebo ľudia s hendikepom... Heterogénne zloženie tímov sa nám osvedčilo, v reštauráciách je lepšia atmosféra aj vzťahy. Zároveň sa dajú flexibilnejšie naplánovať zmeny.

Chceme byť dobrý zamestnávateľ, mať pre každého otvorené dvere. Zo zákazníkov sa môžu stať zamestnanci a zo zamestnancov zase zákazníci.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako prežiť prvý deň v práci? 10 vecí, ktoré vám pomôžu

Nervozita. Stres. Chvejúce sa ruky. Pocit prvého dňa v novej práci nie je jednoduchý. Často myslíme hlavne na to, aby sme sa nestrápnili alebo nepovedali nejakú hlúposť. Ako prežiť prvý deň v práci a neurobiť zo seba čudáka?

Zaujmi personalistu e-mailom: Ako ho napísať správne?

V dnešnej dobe, kedy už neposielate rukou písaný list so žiadosťou o prácu či odpoveď na inzerát v novinách, je prvá vec, ktorú personalista uvidí e-mail. Ako napísať mail žiadosť o prácu a sprievodný list, ktorým personalistu zaručene zaujmete?

Chcete byť v práci šťastný? Vyberte si správne povolanie

Predstava práce, kam chodíte s radosťou a ste v nej šťastný, je pre mnohých len nepredstaviteľným snom. Avšak aj také povolania existujú. Ľudia, ktorí ich vykonávajú sú zdraví a šťastní. Ktoré to sú?

Ďalšie články