Chcete byť v práci šťastný? Vyberte si správne povolanie

Predstava práce, kam chodíte s radosťou a ste v nej šťastný, je pre mnohých len nepredstaviteľným snom. Avšak aj také povolania existujú. Ľudia, ktorí ich vykonávajú sú zdraví a šťastní. Ktoré to sú?

Dokážete si spočítať, koľkokrát alebo koľko dní ste boli v práci šťastný? Niekto by povedal, že v práci predsa šťastný byť nemôžete, ale opak je pravdou. Musíte si len vybrať to správne povolanie. Sedenie 8 hodín za počítačom vás nemusí spraviť šťastným a ani to nepridá vášmu zdraviu. Skôr naopak. Kde teda budete šťastný a zdravý?

Ako sú na tom Slováci?

Posledné prieskumy ukázali, že Slovákov v živote sprevádza najmä jedna emócia. A tou je stres, ktorý zažíva takmer polovica Slovákov. Našťastie však neprevažuje a miesto pre radosť a šťastie sa tu stále nájde. A čo je hlavným zdrojom stresu? Asi nikoho neprekvapí, že je to práca. Vo svojej podstate je stres dobrý, pretože je to reakcia na záťažovú situáciu a má nám pomôcť rýchlo reagovať, ak sa nachádzame v ohrození. Priveľa stresu však škodí. Akú prácu zvoliť, aby ste boli šťastný?

Buďte šťastný

Napriek tomu, že veľa z nás neverí na to, že by v práci mohol byť šťastný, existujú povolania, v ktorých to možné je. Musíte však vyberať a nájsť to pravé pre vás. Ako ho nájdete? V prvom rade by ste mali vedieť, na čo sa hodíte, kam smerovať svoj potenciál a talent. To, v čom vynikáte, môžete spoznať už v detstve, pretože práve vtedy nájdeme prvé znaky toho, čo nás skutočne baví. Potom už to len stačí preniesť do dospelosti a do práce, ktorej by sme sa mali venovať.

Boli ste ako deti stále v knihách alebo ste si písali a vymýšľali príbehy? Zoberte si z toho niečo aj do dospelosti a skúste nájsť povolanie, kde toto využije, napríklad knižní redaktor alebo editor či copywriter. Alebo ste mali najradšej stavebnice? Možno by vás bavila architektúra.

Ktoré povolania sú najšťastnejšie?

Niektoré povolania sú šťastnejšie ako iné. Samozrejme záleží na mnohých veciach a tam, kde jeden bude šťastný môže byť druhý nespokojný.

1. Umelec a kreativec

Aj keď by mnohí z tejto sféry o sebe nepovedali, že sú šťastní, tak im máme čo závidieť. Šťastie tu je v niečom inom. V slobode. Umelci sú slobodní v tom, čo budú tvoriť. A ich flexibilnú pracovnú dobu im môžeme len závidieť. A o tanečníkoch ani nehovoríme. Áno byť umelec akéhokoľvek druhu je náročné fyzicky aj psychicky, no v konečnom dôsledku to za to stojí. Títo ľudia majú šancu robiť to, čo ich najviac baví a napĺňa.

2. Psychológ

Možno ste to nečakali, ale psychológovia sa všeobecne považujú za veľmi šťastných vo svojej práci. Prečo? Môžeme to vysvetliť napríklad aj tým, že vedia, ako byť šťastný a ako v živote fungovať. Jednoducho majú odpoveď na to, čo bežný ľudia často nevedia.

3. Fyzioterapeut a inštruktor

Šťastie a zdravie idú ruku v ruke. Nie nadarmo sa hovorí, že kto cvičí, bude zdraví, preto aj povolania, ktoré sa venujú zdraviu majú často šťastných pracovníkov. Napríklad taký fyzioterapeut vie, ako uľaviť telu od bolesti a ako sa starať o svoje zdravie. Rovnako ako inštruktor, či už fitness alebo v nejakom športe. Pohybom ku šťastiu.

4. Učiteľ

Napriek nízkym platom a žiakom v pubertálnom veku, sa k šťastným povolaniam zaradil aj učiteľ. Určite nemôžeme povedať, že je to ľahká práca, ale napriek tomu, ak ste učiteľ telom aj dušou a nerobíte to len preto, že ste len nevedeli, čo iné študovať, vychovávate budúcu generáciu. Predávate žiakom svoje vedomosti a skúsenosti.

5. Záhradník, farmár a kvetinár

Tieto povolania v sebe nesú trochu umelca aj trochu toho pohybu. Práca v prírode alebo medzi kvetmi často redukuje aj hladinu stresu a prináša ľuďom radosť. Je známe, že ak sú ľudia, ktorým pomôžete šťastní, budete šťastní aj vy.


Povolaní, kde môžete byť šťastný, je neúrekom. A vyššie zmienené sú len malou omrvinkou. Každé povolanie môže byť šťastné, ak ste v ňom šťastný vy. Aj sekretárka, administratívny pracovník alebo nižší či stredný management. Ak vás práca napĺňa a baví, budete v nej šťastný aj vy. A navyše, existuje aj niekoľko rád, ako si k tomu šťastiu v práci trochu dopomôcť.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Práca v zahraničí: Kde si zarobíte najviac?

Chystáte sa odísť za prácou do zahraničia? Už viete kam a čo budete robiť? Pracovných pozícií je veľa, stačí si len vybrať. A u niektorých ani nepotrebujete vedieť jazyk danej krajiny. Ale kde si v zahraničí zarobíte najviac?

Vyššia minimálna mzda v roku 2018

Od nového roku sa mení výška minimálnej mzdy. Tá sa zvyšuje hneď o niekoľko desiatok eur. Možno sa vám to nezdá veľa, ale každé euro tu robí rozdiel. Koľko si teda po novom môžeme zarobiť?

Práca, ktorá ťa baví: Sen či realita?

Možno ste práve skončili školu a hľadáte si prácu. Rozosielate životopisy, ale akosi to stále nejde? Radi by ste našli prácu, ktorá vás bude baviť a budete sa v nej cítiť dobre. Ako na to?

Ďalšie články