Zaujmi personalistu e-mailom: Ako ho napísať správne?

V dnešnej dobe, kedy už neposielate rukou písaný list so žiadosťou o prácu či odpoveď na inzerát v novinách, je prvá vec, ktorú personalista uvidí e-mail. Ako napísať mail žiadosť o prácu a sprievodný list, ktorým personalistu zaručene zaujmete?

Dnes si prácu už nehľadáme v novinách či na školských nástenkách. I keď sú to stále možnosti, kde nájdete ponuku práce, hľadáme najmä na kariérnych portáloch, kde je ponuka práce omnoho širšia. A prostredníctvom online sveta aj odpovedáme. Ak vás zaujala niektorá z množstva pracovných ponúk, zväčša na konci narazíte na e-mail, kam poslať svoj životopis, prípadne sprievodný list k životopisu, alebo môžete odpovedať priamo cez kontaktný formulár na danom portáli. Avšak, poslať len samotný životopis nestačí. Je potrebné v e-maile, ale aj vo formulári, uviesť sprievodný text. Ten často slúži aj ako krátky motivačný list. Ako napísať e-mail, ktorý si personalista všimne? A ako napísať správne žiadosť o zamestnanie?

Dodržujte e-mailovú etiketu

Aj písanie e-mailu má svoje pravidlá, ktoré by ste mali dodržiavať. Rovnako ako pravidlá pre obchodný e-mail, sú pravidlá aj pre e-mail personalistovi. Ten si totiž text vo vašom e-maili všimne ako prvý ešte než rozklikne vaše CV, preto si na ňom dajte záležať. Ak hľadáte formálny email vzor, inšpirujte sa napríklad žiadosťou o prijatie do zamestnania.

Pozor na gramatiku, preklepy a štylistické chyby. Už to o vás veľa napovie. Buďte zdvorilý, ale stále buďte sám sebou. Nevymýšľajte si a buďte stručný.

Ako zaujať na prvý pohľad?

Ak ste sa rozhodli odpovedať na pracovnú ponuku, mali ste v e-maile uviesť aj niekoľko základných vecí o vás, ktoré sa personalista v životopise nedočíta. Avšak píšte k veci, neodbiehajte a snažte sa byť stručný. Dlhé slohové práce po vás nikto čítať nebude, aj keď môžu byť skvelé.

Dbajte na predmet e-mailu

Ešte pred samotným textom je v e-maili prvým kontaktom predmet. Použite taký, z ktorého bude hneď poznať, že reagujete na ponuku práce a na akú pozíciu. V žiadnom prípade nepíšte do predmetu nič vymyslené a tiež si dajte pozor, či ste ho vyplnili. Inak sa môže stať, že ho dotyčná osoba, ktorej je určený, zahodí bez otvorenia.

Pozor ako nazvete prílohu

Do e-mailu budete prikladať aj váš životopis. Aj v tomto prípade by ste mali dbať na jeho pomenovanie. Najlepšie, ak v ňom bude vaše meno a označenie, že sa jedná o CV, životopis, alebo sprievodný list k životopisu. Rovnako postupujte aj s inými prílohami a ak posielate portfólio, pošlite ho ako jeden súbor.

Buďte formálny

Myslite na to, že tento e-mail môže byť vašou bránou ku skvelej kariére. Nepíšete ho kamošovi na Facebooku, preto by ste mali byť formálny a ak sa dá, adresovať ho konkrétnej osobe. Nepíšte v ňom celú svoju rodinnú históriu, dlhé texty nikto čítať nebude.

Pozor na formálnosť a dĺžku textu. Avšak nebuďte zase príliš strohý. Textom máte upútať a zaujať.

Čo napísať do tela e-mailu

Cieľom tela e-mailu je zaujať, vzbudiť v personalistovi zvedavosť. Nie je nutné uvádzať nepotrebné detaily z vášho života. Personalista potrebuje rýchlo nájsť ľudí, ktorý vyhovujú pozícii a jej požiadavkám a ak do textu uvediete príliš mnoho informácií, nebude sa ani obťažovať ho čítať. Chybou je tiež ak naopak neuvediete takmer alebo vôbec nič.

Ak odpovedáte cez pracovný portál, nemusíte už uvádzať, že máte záujem o danú pozíciu. To už je zrejmé z vašej reakcie na inzerát. Ak však reagujete na e-mail personalistu, je vhodné uviesť presný názov pozície, o ktorú máte záujem, keďže personalista môže mať na starosť viacej pracovných ponúk.

Priestor v e-maili je určený pre vašu sebaprezentáciu, nezahoďte ho len tak. Riadiť sa môžete podobnými pravidlami ako pri motivačnom liste. Sprievodný list k životopisu je takmer to isté, len trochu osekané. Určite nezabudnite na oslovenie a pozdrav. Samotný text rozdeľujte do odstavcov a nebojte sa dôležité informácie vytučniť.

Čo na úvod?

Na úvod dajte niekoľko viet o tom, prečo vás daná pracovná ponuka zaujala. A postupne to môžete preklopiť na vaše skúsenosti a dobré vlastnosti. Ak žiadne skúsenosti nemáte, tak napíšte, prečo vás zaujala práve táto ponuka a chceli by ste sa v tom obore ďalej vzdelávať.

Uvádzajte dôležité a pravdivé informácie

Po úvode môžete v krátkosti zhrnúť vaše skúsenosti alebo certifikáty, prípadne vzdelanie. Nie je však potrebné to veľmi rozvíjať, keďže tieto sekcie sú súčasťou vášho životopisu. Odkázať môžete aj na váš LinkedIn profil alebo porfólio.

Ideálne je, ak všetky relevantné informácie uvediete hneď v prvom odstavci a vtesnáte sa do 150 slov. Konkrétnosť vám bude hrať do karát, využite to. Uvádzajte konkrétne vedomosti alebo skúsenosti. Vyhnite sa frázam o tom, že máte dobré organizačné schopnosti. Použite radšej situáciu, kde vám táto vlastnosť pomohla.

Uviesť môžete aj to, čo môžete zamestnávateľovi na tejto pozícii ponúknuť a ako mu pomôžete.

Zvláštny font a text miliónov farieb

Tak akoby ste v životopise mali udržiavať poriadok a prehľadnosť, ani mail žiadosť o prácu by nemala obsahovať rôzne kreatívne fonty alebo mať každú vetu inou farbou. Nepotrebujete ani smajlíkov, tých si nechajte na inú komunikáciu.

Čo na koniec?

E-mail zakončite pozdravom a svojimi kontaktnými údajmi. Môžete použiť aj frázy ako „S prianím pekného dňa“ alebo “Teším sa na Vašu odpoveď“ či iné ukončovacie vety.

Máte hotovo?

Text ste napísali a chcete ho odoslať. No ešte s tým chvíľu počkajte. Pred tým než e-mail odošlete si ho ešte poriadne skontrolujte. Nemáte niekde preklep alebo gramatickú chybu? A čo prílohy? Pripojili ste ich k e-mailu? 10 minút navyše vás už nezabije a budete mať istotu, že je všetko správne. Nechcete predsa, aby vás kvôli chybe z výberového konania vyradili ešte pred pohovorom. Všimnite si fakty, oslovenie aj správnosť e-mailovej adresy.

Rada na záver

Dajte si záležať aj na vlastnom e-maile, respektíve na jeho adrese. Ak odpovedáte na pracovnú ponuku, mala by aj vaša e-mailová adresa znieť seriózne. Ak ste doteraz používali e-mail typu somnajlepsi123@domena.sk, mali by ste naň rýchlo zabudnúť. A ak nemáte inú e-mailovú adresu, vytvorte si novú. Najlepšie v tvare meno.priezvisko@domena.sk. Hneď budete pôsobiť lepšie a aj personalista vás uvidí v lepšom svetle. Ak vám počas hľadania práce volá neznáme číslo, nestrácajte čas zisťovaním kto volal a radšej hovor prijmite. Na druhej strane linky vás môže čakať personalista so zaujímavou ponukou práce.


Našli ste tú pravú ponuku pre vás? Skvelé. Nepokazte si to sprievodným textom. Zaujmite, buďte konkrétny a popíšte, v čom ste naozaj dobrý. Môžete pridať aj zaujímavosť z vášho života, ak napríklad vo voľnom čase pečiete výborné koláče alebo zdolávate kopce. Aj toto môže zaujať a zapôsobíte. Pridať môžete aj odkaz na LinkedIn profil. A samozrejme si na konci nezabudnite pred odoslaním e-mailu všetko poriadne skontrolovať. Aj dvakrát. Dajte si pozor na chyby aj na to, či máte pripojené všetky prílohy a tiež, či máte správne napísanú e-mailovú adresu personalistu alebo či ste neskomolili jeho alebo jej meno.

V texte odkážte aj na prílohy a nezabudnite to celé ukončiť a pripísať svoje meno a kľudne aj kontaktné údaje.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Skončenie pracovného pomeru dohodou

Do cesty vám prišla nová príležitosť, chcete sa viac realizovať alebo sa vám jednoducho súčasné zamestnanie už nepáči a nenapĺňa vás? Skončenie pracovného pomeru dohodou môže váš problém vyriešiť.

Ako si hľadať prácu?

Ste absolvent a hľadáte uplatnenie? Alebo vás už vaša práca nebaví? Chcete zmenu? Alebo sa vám jednoducho nedarí získať prácu? Možno robíte niečo zle. Prezradíme vám, ako si nájsť prácu. Čítajte ďalej.

Aké vlastnosti ti pomôžu k úspechu v práci?

Kto by nechcel byť úspešný? Nie len v osobnom živote, ale aj v práci. Tvrdá práca je samozrejme jedným z bodov, ktoré tvoria základ úspešnej kariéry. Rovnako ako vedomosti a skúsenosti, tak aj charakter a osobnosť sú dôležitými vlastnosťami.

Ďalšie články