Založte si startup. Jednoduchý návod ako na to

Máte super nápad, ktorý dokáže pomôcť tisíckam ľudí? Problém je v tom, ako ho medzi tých ľudí dostať. Rozmýšľali ste už nad založením startupu? Nie je to také ťažké ako sa môže zdať.

Sartup je jedno zo slov, ktoré dnes počuť z každej strany. Ja mám startup, ty máš startup, všetci máme startup. Viete vy ale vôbec čo to ten startup vlastne je?

Startupom označujeme začínajúcu firmu alebo projekt, ktorý sa často nachádza vo fáze tvorenia podnikateľského plánu. Internetová bublina v roku 2000 tento pojem spopularizovala rovnako ako oblasť Silicon Valey, ktorá je startupovým prostredím známa po celom svete. Len teoreticky by sme takto teda mohli nazvať akúkoľvek začínajúcu firmu, ale opak je pravdou.

Čím sa odlišuje startup?

Startup je typický vyšším podnikateľským rizikom, nízkymi počiatočnými nákladmi a vyššou návratnosťou investcií, v prípade, že firma prežije. Typickými predstaviteľmi je Facebook alebo Google. Ale pozor! Dnes už tieto firmy za startup možno považovať len veľmi ťažko.

Ako startup založiť?

Môže sa zdať to ťažké, ale skutočnosť je o niečo ľahšia. Najťažšie je mať ten nápad, ktorý dokážete predať a za ktorý vám ľudia budú ochotní zaplatiť. Treba myslieť aj na to, že veľa startupov pre svoj projekt hľadá investora a táto fáza môže byť zdĺhavejšia.

Dôležitá je aj poriadna dávka motivácie, energie a odhodlania pracovať občas až na 200 %.

Zvoľte si správnu právnu formu

Startup nemá vlastnú právnu formu, nájdete ich aj ako s.r.o. aj napríklad ako akciovky. Od 1.1.2017 však existuje nová právna forma, ktorá to startupom trochu uľahčuje. Ide o jednoduchú spoločnosť na akcie, teda j.s.a.

Čo nového táto právna forma ponúkne?

Predovšetkým povedzme, že je zameraná práve na podnikanie, kedy len vytvárate nejaké pracovné prostredie a budujete firmu. Je to akýsi hybrid medzi s.r.o. a a.s. Môžete ju založiť nech už podnikáte v akomkoľvek odvetví a ani finančne vás nezruinuje. Na založenie vám postačí 1 €. A tiež je priamo uspôsobená na získavanie investorov a upravovanie ich vzťahov so zakladateľmi.

Ako postupovať?

Jednoduchú spoločnosť na akcie môžete založiť či už ste jeden alebo je vás viacej. V prvom rade však musíte mať zakladateľskú listinu a najmä stanovy spoločnosti. Potom si môžete požiadať o živnostenské oprávnenie, ktoré budete mať podľa toho, v čom budete podnikať. A nasleduje zápis do obchodného registra.

Keďže sa jedná o spoločnosť s akciami, tak tie musia mať pridelený identifikačný kód emisie cenných papierov a akcie môžu byť len elektronicky evidované. Tiež nezabudnite na Zmluvu o vedení evidencie emisie zaknihovaných cenných papierov a dodatkov k nej, teda registráciu emisie JSA.

Aké sú náklady?

Už sme spomínali, že na založenie jednoduchej spoločnosti na akcie vám postačí 1 €. To však bohužiaľ nie je tak celkom pravda, keďže to 1 € je len vklad do spoločnosti. Ďalej je treba počítať s poplatkami u notára, za živnostenské oprávnenie približne 5 € (za elektronické podanie žiadosti neplatíte nič), tiež zápis do obchodného registra sa platí, čo je 150 € pri elektronickej forme a 300 € v klasickej papierovej. Ďalej je to poplatok za získanie ISIN, teda identifikačného kódu akcií, ktorý tvorí čiastku 130 € bez DPH a tiež poplatok za registráciu emisie JSA, teda 150 € bez DPH.

Celkové náklady na založenie sa môžu vyšplhať na minimálnych 600 €. V tom však nie sú započítané náklady na overenie dokumentov. Je treba počítať s o niečo väčším výdajom peňazí ako napríklad pri zakladaní spoločnosti s ručením obmedzeným.

Prečo mať radšej j.s.a. než s.r.o.?

Výhody jednoduchej spoločnosti na akcie spočívajú najmä v tom, že práva a povinnosti, ktoré sú s jednotlivými akciami spojené si môžete stanoviť sami. Tiež s akciami spojená výhoda je, že ich môžete obmedziť alebo zakázať ich prevoditeľnosť. Výhodou tiež môže byť aj to, že oproti s.r.o. nemusíte mať dozornú radu, môžete si stanoviť vlastné dôvody na zrušenie a zoznam akcionárov je verejne prístupný.

Má to aj nevýhody

Čím viac akcií a druhov akcií máte, tým väčšie je riziko, že sa právomoc rozhodovať rozdelí medzi množstvo subjektov a celé rozhodovanie sa tak skomplikuje. A nikdy z j.s.a. neurobíte s.r.o., ak chcete zmeniť právnu formu, tak len na akciovú spoločnosť.


Tak čo myslíte? Idete do toho alebo pôjdete radšej cestou klasickej sro-čky? Zákon sa síce stále viacej venuje aj oblasti startupov, ich podpore a pomoci, ale nikde sa nedefinuje zvláštna právna forma pre startup. Preto je zatiaľ najjednoduchšou formou práve jednoduchá akciová spoločnosť. Nemusíte sa však báť, ak sa vám nepozdáva alebo v budúcnosti nechcete mať akciovú spoločnosť. Stále môžete zvoliť aj spoločnosť s ručením obmedzeným alebo inú formu obchodnej spoločnosti.

Ak máte dobrý nápad a myslíte si, že prerazíte, skúste to. Poďte do toho a založte si startup. Alebo najprv skúste v niektorom pracovať a zistiť, ako to celé vlastne funguje. Ale pozor, nekopírujte postupy svojej konkurencie. To že to funguje im, neznamená, že to bude fungovať aj vám. A nezabudnite, že nie každá nová firma je zároveň aj startupom.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Založte si startup. Jednoduchý návod ako na to

Máte super nápad, ktorý dokáže pomôcť tisíckam ľudí? Problém je v tom, ako ho medzi tých ľudí dostať. Rozmýšľali ste už nad založením startupu? Nie je to také ťažké ako sa môže zdať.

V čom začať podnikať? Tipy, kde sa to vyplatí

Chceli by ste byť pánom svojho času? Už vás nebaví neustála rutina v práci, ranné vstávanie a neskorý návrat domov? Skúste podnikať. V čom? Prinášame pár nápadov, v čom sa dnes vyplatí začať podnikanie.

Práca, ktorá ťa baví: Sen či realita?

Možno ste práve skončili školu a hľadáte si prácu. Rozosielate životopisy, ale akosi to stále nejde? Radi by ste našli prácu, ktorá vás bude baviť a budete sa v nej cítiť dobre. Ako na to?

Ďalšie články