Práca, ktorá ťa baví: Sen či realita?

Možno ste práve skončili školu a hľadáte si prácu. Rozosielate životopisy, ale akosi to stále nejde? Radi by ste našli prácu, ktorá vás bude baviť a budete sa v nej cítiť dobre. Ako na to?

Hľadanie práce je často behom na dlhú trať. Najmä v prípade, kedy chcete prácu, kde budete šťastný a nie je vám jedno, kde sa uchytíte či ste absolvent alebo odborník s dlhoročnou praxou. Ako si uľahčiť hľadanie a nájsť si prácu snov?

Hľadanie práce je náročné

Hľadáte si prácu a stále sa vám nedarí? Možno robíte niečo zle. Skúste sa na chvíľu zastaviť a zamyslieť sa nad tým ako si prácu hľadáte a možno trochu zmeniť svoje preferencie. Netreba hneď rezignovať a vzdávať sa. Ako si prácu nájdete ľahšie?

Oslovte zamestnávateľa vy

Nečakajte, kým sa váš životopis dostane do rúk personalistu. Tomu ich príde také množstvo, že je možné, že sa k vášmu nakoniec ani nedostane. Preto sa nebojte a oslovujte firmy sami. Nájdite si takú, kde by ste radi pracovali a skúste ich osloviť so žiadosťou o prácu. Aj keď ju pre vás nebudú mať hneď, budete mať plus do budúcna.

Sociálne siete hýbu svetom

V dnešnom online svete, kde sa všetko šíri rýchlosťou svetla, je potrebné využiť aj sociálne siete a najmä sa aj zamyslieť, čo zverejňujeme a zdieľame. Často sa totiž stane, že si vás personalista preklepne na Facebooku či LinkedIne.

Založte si LinkedIn

Mať profil na LinkedIn, sociálnej sieti, ktorá je priamo určená na hľadanie práce a budovanie profesnej siete. Buďte aktívny, prispievajte a nachádzajte kontakty. Oslovte personalistov firiem priamo. LinkedIn vám s hľadaním práce môže výrazne pomôcť.

Aktualizujte svoje informácie a požiadavky

To, že životopis je základom k úspechu už dnes vie každý. Pozrite si, čo by mal obsahovať a čo všetko v ňom uviesť. Ak sa vám nedarí zohnať prácu, skúste ho aktualizovať a prispôsobiť novým pracovným ponukám. Je tiež dobré sa zamyslieť nad svojimi požiadavkami. Nie ste príliš náročný? Zamyslite sa, čo chcete robiť, čo vás bude baviť a ako chcete v živote pokračovať. Ujasnite si, čo ste ochotný pre prácu urobiť, či sa dokážete ďalej vzdelávať možno aj počas voľného dňa.

Hlavne nestagnujte, buďte aktívny

Pri hľadaní práce musíte byť aktívny. Konkurencia je veľká a zamestnávatelia si vyberajú aj podľa maličkostí, samozrejme aj podľa praxe ale aj vašich zručností. Našli ste skvelú ponuku, ale niektorá z požiadaviek sa vám akosi nezdá? Nevadí, neznamená to, že by na danú pozíciu nevybrali aj vás. Za zaslanie životopisu nič nedáte. Rozhodovať sa môžete aj neskôr, či je to to pravé zamestnanie pre vás.

Stále nič?

Doplňte si vzdelanie, skúste školenia či online kurzy. Ukážte, že máte záujem, že sa chcete ďalej rozvíjať. Môžete aj zmeniť svoje zameranie a skúsiť rekvalifikačný kurz. Všetko vás posúva dopredu a raz sa vám to vráti späť.


Rady na záver? Ujasnite si, čo chcete. Ak sa vám dlho nedarí nájsť prácu, zmeňte svoje požiadavky, možno skúste hľadať v inom obore. Vzdelávajte sa a ďalej sa rozvíjajte, učte sa nové veci. Uvidíte, že sa vám to vyplatí. Buďte aktívny, či na sociálnych sieťach ako LinkedIn alebo kariérnych portáloch. Vytvorte si profil a životopis na najväčších kariérnych portáloch alebo oslovte firmy sami a priamo s tým, že by ste pre nich radi pracovali a pripojte aj životopis. A nezabudnite sa ani pripraviť na pracovný pohovor, ktorý je poslednou miestnosťou, kde sa rozhodne o vašom osude.

Ako ste na tom vy? Ešte stále hľadáte? Skúsiť to môžete aj s našou ponukou práce. Určite vám niečo cvrkne do nosa.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Pracovné ponuky cez LinkedIn –⁠ ako si vytvoriť žiadosť o prijatie do zamestnania

To, že sociálne siete sú dnes veľkým pomocníkom pri získavaní práce nie je žiadnou novinkou. LinkedIn je práve takou sociálnou sieťou. Pomôže vám vytvoriť si online životopis a nájsť prácu. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Ako si hľadať prácu?

Ste absolvent a hľadáte uplatnenie? Alebo vás už vaša práca nebaví? Chcete zmenu? Alebo sa vám jednoducho nedarí získať prácu? Možno robíte niečo zle. Prezradíme vám, ako si nájsť prácu. Čítajte ďalej.

Rekvalifikačný kurz. Kedy vám ho preplatí Úrad práce?

Ste nezamestnaný? A chceli by ste si zvýšiť svoju kvalifikáciu? Alebo získať znalosti z iného oboru? Skúsiť to môžete cez rekvalifikačné kurzy. V mnohých prípadoch vám ich úrad práce preplatí.

Ďalšie články