Žiadate o vyšší plat? Argumenty a načasovanie sú dôležité

Kto z nás by nechcel vyšší plat. Možno vás aj napadlo si oň požiadať, ale nevedeli ste ako? Mysleli ste si, že by vás šéf nepočúval? Alebo že by si o vás dokonca myslel niečo zlé? Ako si správne požiadať o zvýšenie platu vám povieme v tomto článku.

Mzdy sú dnes stále na zlej úrovni. Na jej výšku sa sťažuje každý druhý. Možno vás vaša práca baví a radi by ste v nej zostali, no platové podmienky nie sú nič moc. Napadlo vás, požiadať si o zvýšenie platu? Ako na to?

Žiadosť o zvýšenie platu

Nevyhovuje vám vaša súčasná čistá mzda? Máte tri možnosti: odísť z práce a skúsiť šťastie inde, zmieriť sa s výškou platu alebo požiadať o jeho zvýšenie. Nie vždy je to príjemná vec a mnohí z nás sa o výške platu boja vyjednávať. Keď sa ale chcete niekam posunúť, musíte tú chvíľu pretrpieť.

Žiadosť si správne načasujte, aby ste zabránili zlým a nepriaznivým následkom.

Ako na to?

Povieme vám niekoľko tipov ako prežiť žiadosť o zvýšenie platu. Tu sú.

1. Pripravte si argumenty

Dobré argumenty sú základ. Mali by sa zameriavať na vaše skúsenosti, počet odrobených rokov aj úspechy a prínos pre firmu. Mali by ste v nich poukázať aj na vašu lojalitu k firme a tiež spomeňte situácie a špecifiká, vďaka ktorým ste prispeli k rozvoju firmy.

Určite nespomínajte, že potrebujete splatiť pôžičku alebo si chcete kúpiť nové auto. Takéto dôvody vám rozhodne nepomôžu, skôr naopak.

2. Načasujte si to

Správna chvíľa je dôležitá. Ak je firma v strate, zvýšenie platu vám neschváli. Vyberte si obdobie, kedy firma prosperuje a môže si dovoliť pridať vám na plate. Takisto sa pozrite na svoje výsledky. Ak sa vám darilo, bude sa vám o zvýšení vyjednávať lepšie, než v prípade, kedy ste mali zlé výsledky.

V neposlednom rade si pozrite vnútorné smernice firmy a zistite si ako je nastavený systém zvyšovania platov.

3. O koľko chcete zvýšiť plat?

Mali by ste si ujasniť o koľko chcete, aby vám zvýšili mzdu. Urobte si aj prieskum trhu a zistite ako sa pohybujú platy vo vašej oblasti. Tiež by ste mali predpokladať, že vám plat nenavýšia o sumu, ktorú by ste chceli, ale len o jej časť. Preto si sumu, o ktorú si chcete požiadať trošku nadhodnoťte, ale nie priveľa. Nechcete pôsobiť dojmom chamtivosti alebo tak, že neviete aká je finančná realita.

Počas vyjednávania ukážte, že ste ochotný sa dohodnúť a zľaviť zo svojich požiadaviek.

4. Buďte sebaistý

Keď ide o vyjednávanie o zvýšení platu, nesmiete sa nechať vykoľajiť. Buďte sebaistý, stojte si za svojimi argumentami a predložte všetky fakty, ktoré vašu žiadosť podporujú.

Neporovnávajte sa s ostatnými a nikoho nezhadzujte a neohovárajte. To na vás dobré svetlo určite nevrhne.

5. Nech vás odmietnutie nevykoľají

Je možné, že šéf vašu žiadosť odmietne. Nenechajte sa vyviesť z miery, vypočujte si jeho názor a argumenty. Musíte si uvedomiť, že chcete vyšší plat za rovnakú prácu. Aj keď vám žiadosť odmietne, môže vám povedať, čo by ste mali urobiť preto, aby vám ju nabudúce schválil. A ak by s tým nezačal sám, nebojte sa a spýtajte sa ho.

Odmietnutie je väčšinou len stratégiou ako zistiť, či ste sebavedomý a či si budete stáť za svojím návrhom.


Chystáte sa na vyjednávanie o zvýšení platu? Pripravte sa. Nepochybujte o sebe. Majte pri sebe všetky potrebné argumenty. O zvýšení platu žiadajte v situáciách, kedy už ste v práci mesiace alebo roky a stále máte rovnaký plat, pribudli vám povinnosti, máte úspechy alebo máte väčšie kompetencie. Pripravte sa aj na odmietnutie a nezahadzujte hneď svoju šancu.

Ak vám zvýšenie platu neprešlo a chcete to skúsiť inde, pozrite si ponuku práce u nás. Ohodnoťte vášho zamestnávateľa a povedzte svoj názor naňho druhým.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Vyššia minimálna mzda v roku 2018

Od nového roku sa mení výška minimálnej mzdy. Tá sa zvyšuje hneď o niekoľko desiatok eur. Možno sa vám to nezdá veľa, ale každé euro tu robí rozdiel. Koľko si teda po novom môžeme zarobiť?

Ako zarábať z domu? 10 tipov pre každého

Policajt, hasič či princezná. Každý z nás ako dieťa sníval o svojom budúcom povolaní. Málokomu sa však podarí svoje sny preniesť aj do reálneho života. A čo vy? Možno ešte stále hľadáte. Pre vás máme zopár tipov na prácu, ktorej sa môžete venovať z domu.

V čom začať podnikať? Tipy, kde sa to vyplatí

Chceli by ste byť pánom svojho času? Už vás nebaví neustála rutina v práci, ranné vstávanie a neskorý návrat domov? Skúste podnikať. V čom? Prinášame pár nápadov, v čom sa dnes vyplatí začať podnikanie.

Ďalšie články