Vyššia minimálna mzda v roku 2018

Od nového roku sa mení výška minimálnej mzdy. Tá sa zvyšuje hneď o niekoľko desiatok eur. Možno sa vám to nezdá veľa, ale každé euro tu robí rozdiel. Koľko si teda po novom môžeme zarobiť?

Minimálna mzda je otázkou už niekoľko rokov. Predstavujeme si pod ňou tú najnižšiu možnú mzdu, ktorú nám za prácu musí zamestnávateľ vyplatiť. Teda v prípade, ak pracujeme na plný pracovný úväzok. Minimálna mzda sa zvyšuje každým rokom a od roku 2013 stúpla o viac ako 100 €.

Minimálna mzda a rok 2018

Už sme si povedali, že výška minimálnej mzdy sa mení. Ale o koľko presne? Minulý rok sme si mohli najmenej zarobiť 435 €, čo v čistom predstavuje 366 €. Niekomu to možno stačí, no ak si odpočítame všetky náklady a výdavky na život, zostane nám len veľmi málo. A v niektorých prípadoch nič.

V roku 2018 stúpa minimálna mzda na čiastku 480 €. V čistom to predstavuje 397 €.

Minimálna mzda v minulých rokoch

Ak sa pozrieme na predchádzajúce roky, uvidíme, že tento rok je zvýšenie najvyššie. Minimálna mzda sa totiž zdvihla o 45 €. Od roku 2008 sa zvyšovala najviac o 35 €, a to práve v minulom roku. Do roku 2013 sa zvyšovala len o 10 € ročne. Tohtoročný nárast tak môžeme vnímať naozaj pozitívne. Rok 2018 si pre nás pripravil mnoho ďalších zmien okrem zvýšenia minimálnej mzdy.

Pozrite si tabuľku vývoja minimálnej mzdy od roku 2008. Všetky mzdy sú uvedené v hrubom.

Minimálna hodinová mzda v roku 2018

Zvyšuje sa aj hodinová mzda. Tá oproti minulému roku stúpla o 0,259 €, teda na čiastku 2,759 € za hodinu vykonanej práce. Zvýšenie v tomto prípade najviac pocítia najmä brigádnici a ľudia pracujúci na dohodu. Tí si tak v čistom prídu na 403,18 € za mesiac.

Koho sa zvýšenie dotkne?

Jednania o zvýšení minimálnej mzdy prebiehali v minulom roku. Odborári presadzovali výšku až 492 €. Kto vie, možno sa k nej dostaneme v ďalšom roku. Tohtoročné zvýšenie sa bude týkať približne 147 tisíc ľudí. Tým sa plat zdvihne v plnej alebo čiastočnej výške.

Nárok na minimálnu mzdu nemajú štátny zamestnanci a zamestnanci, ktorí sú vo výkone práce vo verejnom záujme. Títo majú mzdu upravenú nariadením vlády.


Už teraz sme zvedaví ako sa bude výška minimálnej mzdy meniť v nasledujúcich rokoch. Bude to trend vysokého skoku alebo skôr znova pomalšieho zvyšovania? Nechajme sa prekvapiť, čo prinesú ďalšie roky. Ak stále prácu hľadáte, tak sa pozrite na ponuku voľných miest alebo si vyberte podľa hodnotenia zamestnávateľa a rovno môžete ohodnotiť toho svojho.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

O koľko sa v roku 2018 zvýši dôchodok?

Určite to poznáte. Výška dôchodku nie je vždy dostatočná na to, aby pokryla všetky náklady. Dôchodkový vek sa neustále zvyšuje. Ale nestrachujte sa. Rok 2018 prináša aj zvýšenie starobných alebo predčasných dôchodkov.

V čom začať podnikať? Tipy, kde sa to vyplatí

Chceli by ste byť pánom svojho času? Už vás nebaví neustála rutina v práci, ranné vstávanie a neskorý návrat domov? Skúste podnikať. V čom? Prinášame pár nápadov, v čom sa dnes vyplatí začať podnikanie.

Na Island za prácou aj dobrodružstvom

Premýšľate nad prácou alebo brigádou v zahraničí? Možno vám napadli krajiny ako Nemecko, Rakúsko či Veľká Británia. Ale čo takto Island? Chceli by ste spoznať krásy prírody, teplé kúpele a život na tomto nádhernom ostrove?

Ďalšie články