10 tipov ako efektívne pracovať z domu

Homeoffice alebo remote práca si vyžaduje špeciálny prístup. Dnes vám prinášame tipy a triky ako čo najlepšie a najpríjemnejšie pracovať z domu.

Plánujete začať pracovať z domu? Homeoffice je čím ďalej, tým viac populárnejší aj v súvislosti s vypuknutím epidémie vírusu COVID-19. Či už ste prešli na remote prácu nedávno alebo pracujete z doma už dlhší čas, inšpirujte sa našim návodom na zabezpečenie čo najväčšej spokojnosti a produktivity počas remote práce.

10 tipov na efektívny homeoffice

1. Vybudujte si trvalý pracovný priestor

Prvým krokom na vašej ceste za efektívnou prácou z domu je vybudovanie kvalitného priestoru vo vašom obydlí, ktoré budete používať len na pracovanie . Môže to byť prázdna alebo voľná izba, ktorú pretvoríte na pracovňu.

Ak však nemáte veľa voľného priestoru, postačí pracovný stôl pre váš počítať a kancelárske potreby umiestnený v tichej časti domu. Nezáleží na tom, kde si svoj pracovný kútik umiestnite, no uistite sa, že iba v ňom budete pracovať každý deň. Významne vám v tom pomôže miesto bez rozptýlenia a zbytočného hluku.

2. Zainvestujte do kvalitnej technológie

Áno, zariadenie homeoffice a celkovo remote práca bude možno vyžadovať malú investíciu. Potrebujete kvalitné zariadenia na prácu, napríklad notebook či stolný počítač, a kvalitné internetové pripojenie. Internet je pri práci z domu kľúčový, nakoľko je to váš jediný komunikačný kanál. Dobré internetové pripojenie vám ušetrí veľa nervových zakončení.

Najlepšie urobíte, ak investujete do všetkého, čo vám pomôže pracovať príjemnejšie a efektívnejšie. Niektoré nákupy vám možno preplatí aj váš zamestnávateľ, skúste sa opýtať.

3. Nastavte si správnu pracovnú dobu

Ak chcete pracovať z domu každý deň produktívne, potrebujete mať nastavenú vyhovujúcu pracovnú dobu. Najkrajšie na pracovaní z domu je možnosť nastavenia si vlastnej, preferovanej pracovnej doby. Ak sa vám lepšie pracuje ráno, začnite pracovať hneď ráno. Ak ste nočná sova, počkajte s prácou až do večera. Nájdite čas dňa, kedy ste najefektívnejší a pracujte vtedy.

Nastavenie určitého pracovného času je nevyhnutné na udržanie pracovného života od osobného. Ich nepríjemné zblíženie je častou nevýhodou remote práce.

4. Vytvárajte si to-do list

Pri práci z domu nemáte neustále na očiach svojho nadriadeného, preto môže byť problematické neustále pracovať a robiť to čo treba počas celého pracovného času. Ľudia pracujúci z homeoffice veľmi často strácajú priority, zmeškávajú deadliny a nedokončujú zadané úlohy

Aby ste sa vyhli takémuto scenáru, doporučuje začať deň spracovaním úloh do to-do listu. Môžete používať elektronický to-do list alebo vlastnoručne napísaný, zaleží len na vašich preferenciách. Po vytvorení to-do listu sa ho držte a po každej splnenej úlohe si ju spokojne vyškrtnite zo zoznamu.

5. Vytvorte si rannú rutinu a držte sa jej

V remote práci vyzerajú vaše rána úplne inak ako rána ľudí pracujúcich v spoločných kancelárskych priestoroch. Nemusíte ráno vstávať a náhliť sa do práce, stihnúť električku či rýchlo pred prácou ešte skočiť na úrad alebo poštu. No ani v práci na homeoffice by ste nemali preskakovať ranné rituály. Poriadne sa naraňajkuje, strávte dostatok času v kúpeľni a napríklad si dajte prechádzku okolo bloku. Čerstvý vzduch vás preberie a aktivita pomôže naštartovať vaše telo aj myseľ.

Nezabudnite sa pri práci z domu obliecť tak, ako keby idete do práce. Ak ostanete v pyžame, budete omnoho menej poduktívny.

6. Pravidelne sa hýbte

Pohyb prirodzene povzbudzuje telo a zaplavuje ho endorfínmi, ktoré zvyšujú pocity štastia, spokojnosti a záujmu. Všetky tieto pocity sú nevyhnuté na efektívnu prácu a podporujú produktivitu. Pravidelný pohyb vám pomôže udržať správne držanie tela pri sedení za pracovným stolom a takisto vás udrží vo forme. Odporúčame cvičiť ráno pred začatím pracovnej doby. Dajte však pozor, aby ste kvôli dlhým ranným prípravám nezačali pracovať až na obed.

7. Jedzte zdravo a majte po ruke zdravé maškrty

Ďalším pokušením v práci na doma môže byť stály prístup do kuchyne. V práci v kancelárií máte prístup len k tomu, čo si donesiete z domu alebo čo možno dostať v jedálni. Zatiaľčo doma máme všetko to, čo nám chutí, musíme sa častejšie kontrolovať, aby sme z nudy či nervozity neodbiehali do chladničky.

Nezdravé pokrmy môžete vymeniť za sladké ovocie, ktoré obsahuje prirodzený cukor a posilní váš mozog pri práci. Odmeňte sa napríklad v piatok po skvelo zvládnutom homeoffice týždni pizzou alebo chutnou zmrzlinou.

8. Nezabudnite na krátke prestávky

Aj keď je veľmi dôležité byť sústredený a pracovať efektívne, nemenej dôležitý je aj oddych od práce. Práca na remote niekedy pohltí človeka natoľko, že je prepracovaný. Takéto správanie z dlhodobého hľadiska vyčerpáva a môže za našu nespokojnosť či pocit fyzického alebo psychického vyčerpania.

Aj keď prestávky vyzerajú byť kontraproduktívne, výskumy ukazujú, že krátkodobé prestávky dokážu zvýšiť produktivitu a kreativitu. V tomto kroku budú mať fajčiari výhodu, no aj nefajčiari by si mali nájsť "výhovorku" na odchod od pracovného stolu. Choďte sa napríklad pozrieť do okna, na chvíľu na záhradu či aspoň do inej izby prečítať si článok alebo vypočuť podcast.

9. Nechoďte na sociálne siete

Sociálne siete vás môžu veľmi rýchlo polapiť, ešte ľahšie sa to stáva ľuďom pracujúcim z domu. Snažte sa obmedziť nerozumné scrollovanie na sociálnych sieťach, pretože častokrát to je iba rozptýlenie od podstatných vecí a pracovných úloh. Sociálne siete sa stávajú toxickým miestom, preto sa snažte ich použitie limitovať na na získanie relevantných a potrebných informácií.

Ak sa nebudete kontrolovať, je možné, že na sociálnych sieťach strávite množstvo hodín a vaša práca bude stagnovať. Nezabúdajte, že výsledky vašej práce v homeoffice je vidieť rovnako ako pri práci z kancelárie.

10. Vyhnite sa rodine, priateľom a domácim maznáčikom

Posledný krok k skvelej produktivite a efektívnej práci z domu môže byť problematický hlavne v prípadoch, kedy sú vaše deti doma a/alebo máte viac domácich maznáčikov. Ak ste doma celý deň, každý deň, vaša rodina vás môže začať vyrušovať. Najlepšie je, ak si so svojou rodinou určite hranice, kedy môžu s vami komunikovať, a kedy by sa vám radšej mali vyhnúť. Naopak, keď dokončíte prácu ukážte, že sa im venujete na 100% a odložte všetky pracovné nástroje. Po určitom čase si na to všetci zvyknete.

Práca na doma nie je pre každého. Ak ste sa rozhodli pre remote prácu alebo ste nútení odísť na homeoffice, nezúfajte. S našimi tipmi sa práca na doma stane omnoho príjemnejšia a vy budete produktívny minimálne tak ako v kancelárií. Prajeme veľa šťastia!

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako vám LinkedIn pomôže získať prácu?

To, že sociálne siete sú dnes veľkým pomocníkom pri získavaní práce nie je žiadnou novinkou. LinkedIn je práve takou sociálnou sieťou. Pomôže vám vytvoriť si online životopis a nájsť prácu. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Chceš pracovať z domu? Daj si pozor

Ranné vstávanie, celý deň v kancelárii a večer len padnete unavený do postele. Ani vás už toto nebaví? Chceli by ste radšej pohodlnú pracovnú dobu z pohodlia domova? Dnes už existuje veľa možností ako toho dosiahnuť. Prezradíme vám čo práca z domu obnáša.

Ako bojovať so syndrómom vyhorenia?

Máte pochmúrnu náladu, žiadnu energiu ani motiváciu? Ste frustrovaný a neustále sa cítite vyčerpaný? Možno sa už dostal aj k vám. Tichý zabijak, ktorý vás pomaly oberie o radosť zo života a zničí vám psychické aj fyzické zdravie. Je to syndróm vyhorenia.

Ďalšie články