Chceš pracovať z domu? Daj si pozor

Ranné vstávanie, celý deň v kancelárii a večer len padnete unavený do postele. Ani vás už toto nebaví? Chceli by ste radšej pohodlnú pracovnú dobu z pohodlia domova? Dnes už existuje veľa možností ako toho dosiahnuť. Prezradíme vám čo práca z domu obnáša.

Či už ste študent, mama na materskej alebo si chcete len privyrobiť. K práci z domu vám mnohokrát stačí len počítač a pripojenie na Internet. Dávajte si však pozor a prácu si vyberajte pozorne a opatrne.

Na čo si dať pozor?

Nenaleťte ponukám, ktoré vám sľubujú stovky eur za vypĺňanie dotazníkov, lepenie obálok alebo navliekanie korálikov. Chce po vás niekto vstupný poplatok? Od tohto dajte hneď ruky preč. Klikanie na reklamy? Nie, ďakujem. V kontakte je zvláštny e-mail? Rýchlo preč. Podobným inzerátom sa oblúkom vyhýbajte.

Mnohé z týchto ponúk sú klamlivé. Dajte si na ne pozor. Mnohé po vás budú chcieť nejaké zálohy – za materiál alebo tovar, ďalšie vám budú sľubovať vysoké zárobky za skvelo investované peniaze alebo dostanete limity pre vyplatenie peňazí.

Pozor!

Nikdy neinvestujte, ak to neviete. Radšej sa poraďte v banke alebo s finančným poradcom. A nikdy nedávajte peniaze na dobré slovo. Vždy si všetko poriadne overte.

Ako nenaletíte?

Pozorne si prezrite inzerát. Ak sa vám nezdá meno alebo mailová adresa, neodpovedajte. Žiadajte si viacej informácií (adresu, telefón) alebo osobné stretnutie. Nikdy nereagujte, ak vám príde výzva, aby ste si nainštalovali nejaký softvér. Úplne sa vyhnite ponukám so vstupnými poplatkami, neklikajte na rôzne reklamy v e-maile a pýtajte si detaily práce.

Ako teda môžeš pracovať z domu?

Najlepšie je poohliadnuť sa po overených firmách a zamestnávateľoch. Mnohé e-shopy dnes ponúkajú prácu z domu s minimálnym dochádzaním do kancelárie. Väčšinou to sú práce na dohodu, kde napríklad vyplňujete popisy k produktom alebo tvoríte e-maily. Pri práci na dohodu je tak isto možné využiť aj preklenovací úver

Prácu na doma nájdete v oblasti IT, marketingu, grafiky alebo žurnalistiky.

Druhou z možností je nájsť si prácu, kde máte flexibilnú pracovnú dobu a možnosť home office. V takom prípade síce do práce chodiť musíte, ale môžete pracovať aj z domu a v kancelárii si preberiete len výsledky práce a plány do budúcna. Takto to dnes funguje už v mnohých firmách. Môžete pracovať na trvalý alebo čiastočný pracovný pomer, ale aj na dohodu.

Treťou možnosťou je stať sa OSZČ, teda osobou samostatne zárobkovo činnou. Prípadne môžete byť živnostník. Tu máte istotu, že si svoju prácu riadite sami, ste pánom svojho času a ušetríte.

V prípade OSZČ alebo živosti si však dajte pozor. Zdravotné a sociálne poistenie si platíte sami.


Hľadáte si prácu na doma cez internet? Veľa ponúk nájdete na manuálnu prácu z domu ako lepenie obálok či skladanie pier. Prácou na doma môže byť aj skladanie kinder vajíčok. Možností je veľa, stačí si vybrať. Dávajte si však pozor, aby ste nesadli niekomu na lep.

Potrebujete sa dať poistiť a neviete, aké poistenie je pre vás to najvhodnejšie? Prečítajte si náš článok, ktorý rozoberá životné poistenie - druhy .

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Pracovné ponuky cez LinkedIn –⁠ ako si vytvoriť žiadosť o prijatie do zamestnania

To, že sociálne siete sú dnes veľkým pomocníkom pri získavaní práce nie je žiadnou novinkou. LinkedIn je práve takou sociálnou sieťou. Pomôže vám vytvoriť si online životopis a nájsť prácu. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Na Island za prácou aj dobrodružstvom

Premýšľate nad prácou alebo brigádou v zahraničí? Možno vám napadli krajiny ako Nemecko, Rakúsko či Veľká Británia. Ale čo takto Island? Chceli by ste spoznať krásy prírody, teplé kúpele a život na tomto nádhernom ostrove?

Práca na dohodu. Čo potrebujete vedieť?

Pracujete na dohodu? Ale na akú? Druhov dohôd je toľko, že sa v tom niekedy nedá vyznať. Dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti, brigádnické dohody. Ale viete aký je medzi nimi rozdiel? Ak to chcete vedieť, tak čítajte ďalej.

Ďalšie články