Ako bojovať so syndrómom vyhorenia?

Máte pochmúrnu náladu, žiadnu energiu ani motiváciu? Ste frustrovaný a neustále sa cítite vyčerpaný? Možno sa už dostal aj k vám. Tichý zabijak, ktorý vás pomaly oberie o radosť zo života a zničí vám psychické aj fyzické zdravie. Je to syndróm vyhorenia.

Tento syndróm, alebo tiež inak označovaný ako "burnout", sa môže objaviť u kohokoľvek. Často ho zamieňame za stres. Nie je to však také jednoduché. Stres vieme ovládnuť a zbaviť sa ho. So syndrómom vyhorenia je to však o niečo ťažšie.

U koho je najčastejší?

Zasiahnuť môže každého. No sú profesie, ktoré sú o niečo náchylnejšie než iné. Najmä tie, ktoré vyžadujú vysoké pracovné nasadenie, sú náročné (psychicky alebo fyzicky), práca je nárazová alebo je u nich nutný veľmi intenzívny kontakt s ľuďmi. Ktoré to sú?

Kto zažíva burnout najčastejšie?

Lekári, sociálni pracovníci, učitelia, úradníci, policajti, právnici, zdravotné sestry, dispečeri alebo duchovní. Ale stretneme sa s ním aj u športovcov, umelcov či aj obchodných zástupcov.

Ako ho spoznáte?

Syndróm vyhorenia má niekoľko príznakov, podľa ktorých ho môžete spoznať. Medzi ne patrí:

  • vyčerpanie
  • takmer žiadna motivácia
  • negatívne emócie
  • únava
  • nespavosť
  • nezáujem
  • nesústredenosť
  • znížená sebadôvera
  • zdravotné problémy
  • nízky pracovný výkon

V ktorej fáze sa nachádzate?

Príznaky na vás nezaútočia všetky naraz. Postupne sa pridáva jeden ku druhému. Ak však rozpoznáte fázu, v ktorej sa nachádzate, môžete sa lepšie brániť. Aké to sú?

1. Nadšenie, ambície a motivácia

Máte veľké nádeje, chuť niečo dosiahnuť alebo si splniť sny. Dávate si vysoké ciele a práca je pre vás to najdôležitejšie. Vyhoreniu predchádza priveľké nadšenie.

2. Stagnácia

Nadšenie pomaly opadá, práca už vás tiež toľko nezaujíma. Všetko vás začína obťažovať.

3. Frustrácia

Začínate pochybovať o zmysle práce, ste sklamaný a práca vás otravuje. Začínate byť unavený a nepozorný. Začínate mať zdravotné problémy a zle spíte.

4. Apatia

Práve sa nachádzate vo fáze, kedy robíte len nevyhnutné veci. Idete na doraz.

5. Úplné vyhorenie

Došli ste až na samotný koniec. Máte všetky príznaky syndrómu vyhorenia či už psychicky alebo fyzicky. Nič vás nezaujíma a izolujete sa od ostatných. Nemáte na nič náladu ani energiu. Prepadajú vás pocity bezmocnosti, ste podráždený a situáciu riešite alkoholom či liekmi.

Ako s ním bojovať?

Ak si však uvedomíte, že vás postihol niektorí z týchto príznakov, ste na dobrej ceste. Uvedomenie, že niečo nie je v poriadku, je tým prvým krokom. Mali by ste začať robiť skôr jednoduché činnosti a prísť tak na iné myšlienky. Počúvnite si svoju obľúbenú hudbu, prečítajte si knihu alebo choďte na prechádzku. Skúste porušiť rutinu, ísť na dovolenku alebo meditovať. Nemyslite na prácu vo svojom voľnom čase.

Nevzdávajte to!

Dodržiavajte zdravý životný štýl a nepodceňujte spánok a odpočinok. Doprajte si aj dostatok pohybu a ventilujte svoje emócie. Nenechajte si syndrómom vyhorenia zničiť život!

Často sa stane, že ak niekto trpí syndrómom vyhorenia, odíde z práce. Môže to pomôcť, ale môže sa aj stať, že neskôr to bude brať ako zlyhanie. Uvedomte si, že nie je potrebné, aby ste za každú cenu boli úspešný a prekonávali samých seba. Hľadajte si v živote radosti, ktoré vás budú napĺňať každý deň.


Ak ste spozorovali niektoré príznaky, bojujte s nimi hneď. Neodďaľujte to. Nenechajte sa zatiahnuť do poslednej fázy, kde sa vám môže celý život zrútiť ako domček z karát. Cítite sa v práci vyčerpaný? Chcete zmenu? Pokojnejšiu prácu? Skúste sa pozrieť na naše ponuky práce. Alebo nám povedzte, aký je váš zamestnávateľ.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Výpoveď a ako na ňu

Už vás to v práci nebaví? Cítite, že sa už nikam nepohnete? Alebo už neviete vystáť svojho šéfa či kolegov? Možno jednoducho potrebujete zmenu. Ak už sa v práci necítite dobre alebo chcete skúsiť niečo nové, je čas to skončiť.

V čom začať podnikať? Tipy, kde sa to vyplatí

Chceli by ste byť pánom svojho času? Už vás nebaví neustála rutina v práci, ranné vstávanie a neskorý návrat domov? Skúste podnikať. V čom? Prinášame pár nápadov, v čom sa dnes vyplatí začať podnikanie.

Chceš pracovať z domu? Daj si pozor

Ranné vstávanie, celý deň v kancelárii a večer len padnete unavený do postele. Ani vás už toto nebaví? Chceli by ste radšej pohodlnú pracovnú dobu z pohodlia domova? Dnes už existuje veľa možností ako toho dosiahnuť. Prezradíme vám čo práca z domu obnáša.

Ďalšie články