Pracovné ponuky cez LinkedIn –⁠ ako si vytvoriť žiadosť o prijatie do zamestnania

To, že sociálne siete sú dnes veľkým pomocníkom pri získavaní práce nie je žiadnou novinkou. LinkedIn je práve takou sociálnou sieťou. Pomôže vám vytvoriť si online životopis a nájsť prácu. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

LinkedIn je sociálna sieť zameraná na pracovné ponuky a ich získanie. Ak ešte nemáte svoj LinkedIn profil, mali by ste to rýchlo napraviť. Pomôže vám vytvoriť si pracovnú vizitku, ktorá je dôležitá nielen pri nájdení práce na Slovensku, ale tiež v zahraničí. Dnes ju využíva cez 280 miliónov užívateľov. Nestačí však mať len založený LinkedIn profil, ale mali by ste na ňom byť aj trochu aktívny. Komunikujte, hľadajte kontakty, zaujímavých ľudí či firmy. Zviditeľnite sa v oblasti, kde pôsobíte. Vďaka LinkedInu máte veľa možností.

Prečo mať LinkedIn?

Túto otázku počuť z každej strany, keď niekomu poviete, aby si založil svoj LinkedIn profil. Máte síce profil a štrukturovaný životopis na najväčších kariérnych portáloch, kde odpovedáte na pracovné ponuky a rozosielate váš motivačný list, ale to nie vždy stačí. LinkedIn združuje najväčšie svetové firmy, ktoré vďaka ich profilu môžete spoznať.

Založte si LinkedIn

LinkedIn vám pomôže budovať si profesnú kariéru. Bola by škoda to nevyužiť.

Čo spraviť pre atraktívny profil?

Existuje niekoľko bodov, ktoré by ste mali dodržovať, ak chcete mať svoj LinkedIn profil atraktívny pre druhých. Vďaka vašej aktivite budete viditeľnejší a atraktívnejší pre personalistov, ktorí kontrolujú žiadosť o prijatie do zamestnania od potenciálnych kandidátov práve tu.

1. Sledujte rôzne osobnosti

Ste zvedavý, čo píšu svetoví lídri? Sledujte ich, aby vám nič neuniklo. Na sociálnej sieti LinkedIn máte voľne dostupný akýkoľvek článok, štrukturovaný životopis, motivačný list, pracovné ponuky, či kariérnu históriu filantropa Richarda Bransona, známeho Elona Muska či Billa Gatesa až po mnohých ďalších.

2. Vytvorte si vlastný content

Okrem toho, že môžete sledovať články od svetových osobností, môžete ich aj sami tvoriť. Zdieľajte obsah, ktorý súvisí s vašou prácou či záujmami alebo pracovnou oblasťou. Môžete sa pochváliť novým úspechom, zamestnaním, predstaviť projekt, na ktorom pracujete alebo len zdieľať svoje skúsenosti, záujmy a záľuby.

Tvorte vlastný obsah

Vďaka blogovaciemu systému od LinkedInu môžete šíriť a zdieľať svoje príspevky so svetom aj vy.

3. Buďte v skupinách

Vyhľadajte si skupiny, ktoré súvisia s vaším povolaním alebo oblasťou, kde pracujete. Ste manažér logistiky? Skvelé, nájdite a pridajte sa do skupiny, ktorá združuje manažérov. A ak sami neviete, kam sa pridať, LinkedIn vám s tým pomôže. Váš LinkedIn profil vám ponúka možnosť „Skupiny, ktoré by vás mohli zaujímať“. Stačí ich rozkliknúť a vybrať si. Zapojenie sa do skupín vám pomôže zviditeľniť váš profil.

4. Potrebné spojenia

LinkedIn nie je o tom, koľko spojení máte, ale o tom, aké sú dôležité. Preto nadväzujte spojenie s ľuďmi, ktorých poznáte a potrebujete.

5. Odporúčania, referencie a skúsenosti

Nečakajte, že odošlete jednu žiadosť o prijatie do zamestnania a pracovné ponuky vám spadnú len tak na hlavu samy. Požiadajte svoje kontakty, aby vás napríklad odporučili alebo potvrdili vaše skúsenosti. Požiadajte ich o referenciu. V tomto prípade však dajte pozor, aby bola od relevantného človeka, najlepšie spolupracovníka.

Na čo sú referencie dobré?

Ak váš LinkedIn profil bude obsahovať referencie alebo potvrdené skúsenosti, budete mať väčšiu šancu, že vás osloví personalista či headhunter.

6. Vytvorte si vlastné URL

Nie je to nič ťažké a ani nepotrebujete programátorské skúsenosti. LinkedIn vám túto možnosť jednoducho poskytuje v nastaveniach, kde len prepíšete poslednú časť webovej adresy. Najlepšie je uviesť vaše meno bez diakritiky. Váš LinkedIn profil tak ľudia budú vo vyhľadávači vidieť napríklad takto: www.linkedin.com/martinnovak.

7. Profilová fotka

Mať vhodnú profilovú fotku je dôležité. Na jej výbere si však dajte záležať. Nielenže váš profil bude dôveryhodnejší, ale bude pôsobiť osobnejšie a príťažlivejšie. Vyberajte však vhodnú fotku. Najlepšie profesionálnu.

Selfie preč!

Nechajte sa vyfotiť u profesionálneho fotografa. Takúto fotku môžete použiť nielen na LinkedIn profil, ale môžete ju priložiť aj k životopisu. Selfie pred zrkadlom dajte hneď preč.

8. Majte vyplnený profil

Ak máte dobre vyplnený váš LinkedIn profil, v budúcnosti vám môže sám o sebe poslúžiť ako rýchla a efektívna žiadosť o prijatie do zamestnania. Uveďte svoje skúsenosti, zručnosti, záujmy a záľuby, projekty, ktorých ste sa zúčastnili a jazykové znalosti. Pri jazykoch vždy uveďte aj úroveň, na ktorej ich ovládate. Môžete uviesť aj vzdelanie či pracovné skúsenosti. Ak ste držiteľom titulu MBA za menom, nezabudnite to uviesť vo svojom profile. Titul MBA totiž otvára nové možnosti pre váš profesijný a osobnostný rast.

Napísali ste e-book? Pridajte si to na profil. Boli ste dobrovoľníkom? Sem s tým. Profilom si vytvárate online identitu, podľa ktorej vás ľudia posudzujú.

9. Buďte aktívny

Nečakajte ale, že vytvorený profil budú hneď všetci vnímať ako principiálne dokonalú žiadosť o priatie do zamestnania, následkom čoho vás zahrnú pracovné ponuky. Zoberte to do rúk sami. Oslovte firmy, ktoré vás zaujali a kde by ste chceli pracovať. Vyhľadajte si ich personalistov a priamo ich oslovte. Môžete požiadať o stretnutie alebo ukázať, prečo by ste pre danú firmu boli prospešný práve vy. Neobmedzujte sa na to, či práve niekoho hľadajú.

10. Sledujte pracovné ponuky

Aj na LinkedIne sú zverejnené mnohé pracovné ponuky. Tu je však výhoda v tom, že inzerujú len firmy, ktoré majú na sociálnej sieti svoj LinkedIn profil. Môžete si tak rovno prezrieť informácie o spoločnosti a nájdete tak o zamestnávateľovi viac informácií. Rovnako tiež nepotrebujete štrukturovaný životopis, keďže ten nahradí váš profil.

Budujte si sieť kontaktov

Nepodceňujte silu sociálnych sietí. U nás LinkedIn len začína so svojou popularitou, ale už teraz má svoju obľubu. Pomocou neho si budujete svoju značku. Profil o vás povie viac ako stručný výpis, či štrukturovaný životopis. Musí však byť kvalitný a vy musíte byť aspoň trochu aktívny. Využívajte všetky dostupné možnosti a nástroje, ktoré vám ponúka. Ukážte všetko, čo vo vás je a využívajte aj to, že do profilu môžete pridať aj multimédiá, odporúčania a referencie.


Stále hľadáte prácu? Neviete kam odoslať vašu žiadosť o priatie do zamestnania či motivačný list? Môžete sa pozrieť aj na naše pracovné ponuky. Do odpovede nám môžete priložiť aj váš LinkedIn profil.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako sa obliecť na pracovný pohovor?

Pozvali vás na pohovor? Gratulujeme. Ešte však nemáte vyhraté. Po domácej príprave na vás čaká ešte jedna ťažká skúška. Ako sa obliecť na pohovor? Možností je priveľa. Nebojte sa, my vám poradíme.

Ako si hľadať prácu?

Ste absolvent a hľadáte uplatnenie? Alebo vás už vaša práca nebaví? Chcete zmenu? Alebo sa vám jednoducho nedarí získať prácu? Možno robíte niečo zle. Prezradíme vám, ako si nájsť prácu. Čítajte ďalej.

Skončenie pracovného pomeru dohodou

Do cesty vám prišla nová príležitosť, chcete sa viac realizovať alebo sa vám jednoducho súčasné zamestnanie už nepáči a nenapĺňa vás? Skončenie pracovného pomeru dohodou môže váš problém vyriešiť.

Ďalšie články