Aké zmeny si rok 2018 prichystal v daňovej oblasti?

Rok 2018 prináša jednu zmenu za druhou. Okrem rekordného zvýšenia minimálnej mzdy alebo dôchodku, sa zmeny dotknú aj oblasti daní. Čo všetko je po novom inak? Pozrite si zmeny v daňovej oblasti.

V roku 2018 zažívame veľa zmien. Zmeny, ktoré sa týkajú daňovej oblasti a účtovníctva, schválila vláda už minulé leto. A málo ich veru nie je. My vám predstavím niekoľko najdôležitejších z nich. Ide o zmenu v zákone o dani z príjmov, v sociálnych aj zdravotných odvodoch či DPH.

Vyššie výdavky na výskum a vývoj

Pôvodná výška odpočtu nákladov v tejto oblasti bola 25 %. V zdaňovacom období sa od tohto roku zvyšuje táto čiastka na 100 %. Čo to znamená? Že za každý realizovaný výskum si môžete odpočítať všetky výdaje, ktoré ste na daný projekt mali.

Čo je to „Exit tax“?

Novinkou je aj zdanenie v prípade, že podnikateľ odchádza do zahraničia a presúva svoj majetok. Mení tak svoju daňovú rezidenciu a na slovenskom území bude musieť zdaniť všetky zisky, ktoré mu vznikli ešte na našom území, a to aj v prípade, ak sa nestihol daný zisk realizovať v čase odchodu. Zdanenie bolo stanovené sadzbou 21 %.

Čo je to „Patent box“?

Patent predstavuje licenciu a po novom sú všetky príjmy za poskytnutie licencie od daní oslobodené. Teda poplatky za poskytnutie práva na použitie alebo samotné použitie licencií nepodliehajú zdaneniu. Napríklad ale taký softvér musí byť výsledkom výskumu, ktorý daňovník vykonal.

Daňový bonus na bývanie pre mladých

Daňovú úľavu až 400 € za rok budú odteraz môcť využiť mladí ľudia pri kúpe bytu či domu. Tento daňový bonus sa bude poskytovať u zaplatených úrokov z úveru na bývanie. Prečo tento krok? Boli bohužiaľ zrušené príspevky pre mladých, ktoré im poskytoval štát.

Kúpele a nezdaniteľná časť

Nezdaniteľná časť základu dane sa po novom bude objavovať aj v prípade zamestnancov či živnostníkov, ktorí využijú kúpeľnú starostlivosť. Avšak využitie má jednu podmienku, a to, že nezdaniteľnú časť si môžete uplatniť len v prípade, že náklady na kúpele vám zaplatila manželka či dieťa. Uplatniť si ho môže len jeden člen rodiny za všetkých a najviac do 50 €.

Príležitostné príjmy

Od roku 2018 je v zákone zmena, ktorá určuje definíciu toho, kedy sa príjem považuje za príležitostný a kedy naopak nie. Príležitostný príjem môže byť od daní oslobodený až do výšky 500 € za rok.

Kedy ide o príležitostné príjmy?

Napríklad, ak na základe zmluvy o dielo máte vyplatené príjmy. Tento príjem teda podlieha zdaneniu, a to aj v prípade, že je to váš jediný príjem v roku.

Elektronická komunikácia pre všetkých

Od tohto roku je povinný elektronicky komunikovať každý, kto je zapísaný v obchodnom registri, ale aj podnikatelia a zástupcovia, ktorí sú registrovaní u dane z príjmov. Nemusíte sa báť, že ste niečo prešvihli, táto novela platí pre fyzické osoby, ktoré sú podnikateľmi až od 1. júla 2018.

Ak len napríklad prenajímate nehnuteľnosť, ale nemáte živnosť, táto novela sa vás netýka.

Archivujete dokumenty?

Archivácia dokladov v účtovníctve je povinná. Od roku 2018 sa však doba, po ktorú musíte mať niekde uložené všetko potrebné, predlžuje na 10 rokov. Všetky účtovné knihy, doklady, či zoznamy alebo invetúrne súpisy, tak budete archivovať desať rokov od doby, kedy sú platné.

Maximálne odvody pre zamestnancov

Novinkou u zdravotného poistenia je to, že odpočítateľná položka naň sa od roku 2018 pre zamestnávateľov ruší. Po novom si ju budú môcť uplatniť len zamestnanci.

Čo to znamená pre zamestnávateľa?

Zamestnávateľovi vďaka tomuto zrušeniu stúpnu odvody. Od roku 2018 sa totiž zvyšuje aj vymeriavací základ pre sociálne poistenie na 6 384 €. U zdravotného poistenia limit neexistuje.

Odvody u živnostníkov

Živnostníci od roku 2018 zaplatia na odvodoch 215 €. Preddavok na zdravotné je vo výške 63,84 € a na sociálne 151,16 €, pričom zdravotné platia hneď, ako sa stanú SZČO a sociálne od výšky príjmu 5 472 €.


Toto sú zmeny, ktoré rok 2018 prinesie. Samozrejme nie sú ani zďaleka všetky a o ďalších sa jedná aj do budúcna. Dočkáme sa aj reformy daňového tajomstva či mnohých iných. Postupné zvyšovanie však zažíva aj minimálna mzda, ktorá v tomto roku stúpla najviac od založenia štátu. Rovnako si prilepší aj minimálny dôchodok či životné minimum. V neposlednom rade sa zmenili aj tlačivá daňových priznaní pre rok 2018. Nezabudnite, že čas na podanie daňového priznanie je už za dverami. Nepremeškajte ho.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Prehľad zmien pre rok 2018: Polepšíme si?

Rok 2018 je plný zmien. Predovšetkým k lepšiemu. Dochádza k zvyšovaniu. Či sa jedná o minimálnu mzdu, životné minimum alebo prídavky na deti. Zvyšuje sa však aj sociálne poistenie alebo dôchodkový vek. V akej oblasti si prilepšíme a kde naopak nie?

Daňové priznanie za rok 2017

Daňové priznanie už nám dýcha na krk. Zdanenie príjmov sa týka osôb, ktoré v roku 2017 vykázali príjem v určitej výške. V akej? Do kedy musíte daňové priznanie podať? A kedy sa vám zdanenie vyhne?

Vyššia minimálna mzda v roku 2018

Od nového roku sa mení výška minimálnej mzdy. Tá sa zvyšuje hneď o niekoľko desiatok eur. Možno sa vám to nezdá veľa, ale každé euro tu robí rozdiel. Koľko si teda po novom môžeme zarobiť?

Ďalšie články