Ako vybrať správny matrac?

Pre kvalitný spánok potrebujete kvalitný matrac. V našom článku sa zameriame na to, ako si vybrať správny matrac a vysvetlíme vám, aké faktory môžu pri výbere zohrávať dôležitú úlohu. Taktiež vám poradíme, kde si takýto matrac môžete kúpiť.

Ako si vybrať matrac?

Ak sa napríklad sťahujete alebo si práve kupujete novú posteľ, venujte výberu matraca osobitnú pozornosť a starostlivo si prezrite recenzie a hodnotenia. Rozhodne neodporúčame, aby bola najnižšia cena (najlacnejší matrac) vaším hlavným kritériom pri výbere matraca. Cena matraca môže byť jedným z možných kritérií, ale určite nie tým najdôležitejším. Existujú oveľa dôležitejšie faktory, ktoré by sme mali vziať do úvahy. Kvalita spánku je tiež veľmi dôležitá pre vašu psychickú pohodu a prevenciu syndrómu vyhorenia

Tak isto neodporúčame spať na cudzom matraci alebo si doma meniť postele. Matrac by sa mal vyberať individuálne pre každého jednotlivca a mal by sa prispôsobiť jeho potrebám.

Ak uvažujete o dvojmatraci, ktorý chcete zdieľať so svojím partnerom, záleží pritom na mnohých faktoroch. Ak ste zdraví, spíte v podobných polohách a preferujete rovnakú tvrdosť postele, môžete si kúpiť dvojitý matrac. Ale vo chvíli, keď sa vaše požiadavky na matrace nezhodujú, je lepšie kúpiť si 2 matrace, každý podľa vlastných preferencií a požiadaviek.

Aký matrac je kvalitný matrac?

Ak premýšate nad tým, ako si vybrať správny matrac, hľadanie kľúčových slov ako napr. "ortopedický matrac", alebo "zdravotný matrac" nemusí byť vždy tým správnym riešením. Množstvo výrobkov na trhu zvykne používať lákavo znejúce označenia, ktoré v skutočnosti vôbec nemusia pomenovávať skutočnú kvalitu matraca. Vždy sa oplatí dobre si premyslieť vaše individuálne potreby, prípadne si pozrieť hodnotenia a recenzie na konkrétny produkt. Výber kvalitných matracov by v prvom rade mal určite spĺňať nasledujúce kritériá:

 • tvrdosť matraca,
 • Váš zdravotný stav a vaše individuálne slabé stránky,
 • Vaše osobné preferencie.

Tvrdosť matraca

Či už je váš matrac zdravotný, ortopedický, alebo úplne obyčajný, v zásade spadá do niektorej z troch základných kategórií tvrdosti matracov. Ak premýšľate nad tým, ako si vybrať matrac, určite by ste sa mali pozerať na nasledujúce miery tvrdosti:

 • tvrdý matrac,
 • stredne tvrdý matrac,
 • mäkký matrac.

Vedeli ste, že na tvrdosť matraca, ktorý je pre vás najvhodnejší, má vplyv poloha, v ktorej spíte? Ak spíte väčšinou na chrbte, odporúčame vám tvrdý matrac. Ak preferujete polohu na bruchu, vyberte si stredne tvrdý matrac. Ak spíte väčšinou na boku, kúpte si mäkký matrac.

Ak počas spánku meníte polohy, odporúčame stredne tvrdý matrac.

Zdravotný matrac a ortopedický matrac

Pravdepodobne najčastejším problémom, ktorý môže ovplyvniť výber matraca, je bolesť chrbta a krčnej chrbtice. V takom prípade vám odporúčame, aby ste sa najprv poradili so svojím lekárom. Mal by vám vedieť poradiť. Vo všeobecnosti však platí, že ak máte problémy s chrbticou a krčnou chrbticou, mali by ste spať na tvrdom matraci.

Zdravotné, alebo ortopedické matrace sú v súvislosti s čoraz viac civilizačne rozšírenými bolesťami chrbta jednoznačne v kurze a trh s nimi rastie. Ak je práve vaším prípadom práca z domu, v kancelárií, či akýkoľvek iný druh sedavého zamestnania, vášmu chrbátu kvalitný matrac určitew prospeje.

Ak ste alergickí na prach alebo roztoče, mali by ste si vybrať matrac zo strieborných alebo bambusových vlákien, ktoré sú antibakteriálne a odpudzujú roztoče.

Veľké množstvo ľudí má problémy s nadmerným potením počas spánku. V tomto prípade je dôležitý aj materiál matraca. Opäť odporúčame matrace zo strieborných a bambusových vlákien.

Matrace - druhy

V súčasnosti máme na trhu k dispozícii obrovské množstvo matracov, ktoré sa líšia výplňou, materiálom, alebo dizajnom. Ak medzi vaše slabé stránky patrí práve nerozhodnosť, tak vybranie kvalitného matracu nebolo nikdy zložitejšie. Avšak, v rozhodovaní vám môže určite pomôcť základný zoznam rôznych typov matracov:

 • pružinové matrace,
 • taštičkové matrace,
 • penové matrace,
 • tvrdý matrac,
 • latexové matrace,
 • sendvičové matrace,
 • gélové matrace,
 • lamelové matrace,
 • špeciálne zdravotné matrace/antidekubitné matrace,
 • skladacie matrace.

Každý druh matraca má svoje výhody a nevýhody. Ak si chcete vybrať správny matrac, mali by ste sa v prvom rade pozrieť na svoje individuálne potreby a požiadavky a na základe toho zistiť, aké matrace sú pre vás tie pravé.

Pružinové matrace sú klasické matrace, o ktorých sme už hovorili. Sú vysoko priedušné, a tak nás chránia pred plesňami, roztočmi a inými baktériami. Taštičkové matrace sa rovnako ako pružinové matrace skladajú z pružín. V prípade taštičkových matracov sú jednotlivé pružiny uložené v tzv. kapsách, vďaka čomu sa lepšie prispôsobia vášmu telu a nevydávajú hluk. Najobľúbenejšími matracmi sú v súčasnosti pravdepodobne tzv. penové matrace, ktoré krásne odvádzajú teplo a sú vhodné pre ľudí, ktorí sa nadmerne potia. Latexové matrace sa vyznačujú vysokou pružnosťou a sú veľmi vzdušné.

Sendvičové matrace alebo kombinované matrace kombinujú niekoľko druhov materiálov, ktoré sa ukladajú na seba rozloženým spôsobom. Výhodou týchto matracov je, že môžeme kombinovať rôzne materiály s rôznymi výhodami a funkciami. Jedným z najluxusnejších matracov súčasnosti je tzv. gélový matrac. Tieto matrace sú zvyčajne kombinované s penovým materiálom, pričom jedna vrstva je gélová. Gélové matrace sú vysoko antibakteriálne a zvyčajne sa na ne poskytuje doživotná záruka. Lamelové matrace dostávame v kombinácii s lamelovými roštami. Sú vhodné pre ľudí, ktorí majú výrazné problémy s chrbticou alebo krčnou chrbticou. V neposlednom rade máme aj špeciálne zdravotné matrace, ktoré boli špeciálne klinicky testované alebo majú stanovisko ministerstva zdravotníctva.

Medzi tieto matrace patria aj tzv. antidekubitné matrace, ktoré sú vhodné pre osoby s obmedzenou pohyblivosťou, aby sa u nich nevytvorili preležaniny. Nakoniec si môžete kúpiť aj skladacie matrace, ale tie sa neodporúčajú na dlhšie spanie. Ide o matrace, ktoré si môžeme vziať so sebou na cesty alebo ich môžeme mať zložené doma pre naše návštevy.

Dôležitý je aj materiál poťahu matraca. V súčasnosti si môžete vybrať z nasledujúcich typov poťahov:

 • bavlnené poťahy,
 • pletené poťahy,
 • kašmírové poťahy,
 • poťahy z prírodných vlákien,
 • antibakteriálne poťahy,
 • vlnené a viskózové poťahy,
 • poťahy z uhlíkových vlákien,
 • lamelové matrace,
 • elastické poťahy.

Pri výbere poťahu matraca určite najviac záleží na vašich osobných preferenciách.

Vedeli ste, že pri výbere matraca je veľmi dôležitý aj rošt postele? V minulosti boli naše matrace pružinové, čo znamená, že boli priedušné (prepúšťali vzduch) a mohli sme pod ne umiestniť pevnú podložku z masívneho dreva alebo drevotriesky. V súčasnosti sa matrace vyrábajú z rôznych moderných materiálov, často nepriedušných, takže si môžeme vybrať medzi drevenými latovými roštami a lamelovými roštami. Výhodou lamelových matracov je, že sa dajú polohovať. Vďaka polohovaniu lamelového roštu môžeme napríklad pohodlne čítať v posteli alebo sledovať televíziu z postele.

Kde kúpiť kvalitný matrac?

Existujú aj veľké obchodné domy, ktoré ponúkajú veľmi kvalitné matrace, ale odporúčame vám navštíviť niektorý zo špecializovaných obchodov, kde vám kompetentný personál poradí s výberom a dokáže vám vyrobiť matrac na mieru.

Medzi jednotku v obore matracov na slovenskom trhu patria jednoznačne matrace Jysk. Pokiaľ náhodou máte záujem aj o iné potreby pre domácnosť, s vaším nákupom vám určite poradí Ikea.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako napísať výpoveď alebo dohodu o skončení PP?

Rozhodli ste sa v práci skončiť. Či vás už nebaví práca alebo vám vadia kolegovia či prostredie, je na vás. Ale viete ako napísať výpoveď? A nechcete radšej skončiť dohodou? Všetko, čo potrebujete vedieť sa dočítate v tomto článku.

Financovanie auta a najlacnejšia možná pôžička

Ako si vybrať nové auto? Kúpa auta je často veľkou položkou v rozpočte. Čo potrebujete vedieť, aby ste neutratili viac, ako je potrebné? Zistite, aké možnosti financovania vozidla sú k dispozícii a ktoré by mohli byť pre vás najlepšie.

Práceneschonosť v skúšobnej dobe. Na toto si dajte pozor

Nastúpili ste do práce. Plynie vám skúšobná doba a vy zrazu ochoriete. Ako to riešiť? Čo sa bude diať? A môžu vás vyhodiť? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Ďalšie články