Výpoveď a ako na ňu

Už vás to v práci nebaví? Cítite, že sa už nikam nepohnete? Alebo už neviete vystáť svojho šéfa či kolegov? Možno jednoducho potrebujete zmenu. Ak už sa v práci necítite dobre alebo chcete skúsiť niečo nové, je čas to skončiť.

Rozhodli ste sa, že vaša súčasná práca už nie je to pravé a chcelo by to zmenu a nové prostredie? Nikto nechce zostať na mieste, kde sa už viac nemá kam pohnúť a získať nové skúsenosti. Chcete podať výpoveď? Máte niekoľko možností ako na to. Pozor na rozdiel medzi výpoveďou a dohodou o skončení pracovného pomeru.

Čo je to výpoveď?

Slovom výpoveď označujeme skončenie pracovného pomeru. Často ho zamieňame s dohodou o skončení pracovného pomeru alebo s okamžitým skončením či skončením v skúšobnej dobe. Je to však len jedna z foriem ako môžeme v práci skončiť. Podať ju môže zamestnanec aj zamestnávateľ a musí byť písomná.

Chcem dať výpoveď ako zamestnanec

Ako zamestnanec si nemusíte robiť ťažkosti s dôvodom odchodu. Môžete skončiť nech sú dôvody akékoľvek a nemusíte ich uvádzať. Nezabúdajte aj na to, že ak dáte výpoveď, plynie vám aj výpovedná doba (1 – 2 mesiace ). Záleží ako dlho ste u zamestnávateľa pracovali. A odstupné? Ak ste sa nedohodli so zamestnávateľom inak, tak v tomto prípade naň nemáte nárok.

Výpoveď v ochrannej dobe?

Áno, je to možné. Ak podávate výpoveď ako zamestnanec, môžete ju podať aj ak ste v ochrannej dobe, napríklad ste práceneschopný alebo na materskej či rodičovskej dovolenke. Výpovedná doba plynie rovnako, ako keby ste boli v práci.

Čo musí výpoveď obsahovať?

Predovšetkým by ste mali uviesť svoje údaje a údaje o zamestnávateľovi. Nezabudnite uviesť dátum skončenia pracovného pomeru, teda váš posledný deň v práci. Do toho je započítaná aj výpovedná doba. Nakoniec pripojte podpis a dátum podania výpovede. Pozrite si aj vzory výpovedí, aby vám nič neuniklo.

Nezabudnite!

Výpoveď musí mať vždy písomnú formu a musí byť doručená, inak je výpoveď neplatná. Nezabudnite aj na výpovednú dobu, ktorá vám plynie.

Chcete skončiť, ale nechcete čakať po celú výpovednú dobu?

Môžete podať dohodu o skončení pracovného pomeru. S tou ale musia súhlasiť obidve strany. Môžete skončiť aj okamžitou výpoveďou, ale len v určitých prípadoch (napríklad pri ohrození zdravia alebo bezpečnosti pri práci alebo nevyplatení mzdy). A ak ste ešte v skúšobnej dobe a zistili ste, že toto nie je to pravé pre vás, skončiť môžete kedykoľvek bez udania dôvodu.


Tak čo? Už ste sa rozhodli, či podáte výpoveď? Nezotrvávajte v práci, ktorá vás už nenapĺňa a nechodíte do nej s radosťou. Môže vám hroziť aj syndróm vyhorenia. Poobzerajte sa po nových príležitostiach alebo ohodnoťte svojho zamestnávateľa.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Skončenie pracovného pomeru dohodou

Do cesty vám prišla nová príležitosť, chcete sa viac realizovať alebo sa vám jednoducho súčasné zamestnanie už nepáči a nenapĺňa vás? Skončenie pracovného pomeru dohodou môže váš problém vyriešiť.

Okamžité skončenie pracovného pomeru. Ako na to?

Našli ste si novú prácu, ale nastúpiť musíte hneď? Alebo to už jednoducho v práci neviete vydržať? Aké máte možnosti pri okamžitom skončení pracovného pomeru. A môžete vôbec podať okamžitú výpoveď? Hneď vám to povieme.

Skončenie v skúšobnej dobe. Ako na to?

Určite to poznáte. Konečne ste boli úspešný, prešli ste všetkými kolami pohovorov a nastúpili ste do práce. No po pár dňoch alebo týždňoch zistíte, že nie všetko vám vyhovuje. Čo robiť? Najjednoduchšie je skončiť ešte v skúšobnej dobe. Ako na to?

Ďalšie články