Ako na životopis v angličtine?

Chceš získať prácu v zahraničí? Alebo tam študovať? Angličtina je dnes základ, ktorý sa očakáva takmer všade. Ako správne napísať životopis v angličtine, ti povie tento článok. Tak čítaj ďalej.

Chcete skúsiť prácu v zahraničí. Pravdepodobne budete potrebovať životopis v angličtine. Môžete sa stretnúť aj s názvom Curriculum Vitae (CV) či Resumé. Nenechajte sa zaskočiť a odradiť. Jazyk sa líši, ale v zásade platia pre anglický životopis takmer rovnaké pravidlá ako pre ten náš, slovenský.

Ako by malo tvoje CV vyzerať?

Rozhodne neplácajte piate cez deviate. Životopis musí mať formu. Dajte si na ňom záležať. Väčšinou budete životopis posielať v elektronickej podobe, preto je vhodné ho mať vo formáte PDF. Ten zaručí, že všetko zostane na svojom mieste. Ak ho budete posielať poštou v papierovej forme použite obyčajný A4 biely papier.

A čo písmo? Držte sa základných fontov, neexperimentujte. Životopis musí byť čitateľný a daný človek, personalista, ktorý ho dostane do rúk, sa v ňom musí vedieť vyznať. Môže byt graficky upravený, ale nemal by to byť chaos. Buďte výstižný, píšte jednoducho a stručne. Najlepšie, ak sa vám celý životopis vojde najviac na dve A4 strany. Nikomu sa nechce čítať 10 stranový príbeh vášho života. Uvádzajte preto len podstatné informácie.

Dajte si pozor!

Dávajte si pozor na gramatické chyby alebo preklepy. Vždy svoj životopis dajte niekomu skontrolovať. Nevymýšľajte si a dbajte na to, aby ste formát a štýl mali čistý a nepreplácaný.

Viac typov životopisov. Ktorý si vybrať?

Obecne sú v angličtine dva typy životopisov. Chronological a Functional.

Chronological

Toto je typický životopis, s ktorým sa stretnete najčastejšie. Je to vlastne náš štruktúrovaný životopis. Je obecnejší a dá sa využiť, s menšími obmenami, takmer vždy. Keďže je podobný ako náš, aj jeho štruktúra bude rovnaká. Mal by teda obsahovať:

 • názov – najlepšie Curriculum Vitae alebo Resumé
 • osobné údaje – kontakt, kde vás môžu zastihnúť, nemusíte uvádzať, či ste slobodný alebo akej ste národnosti a dátumy píšte v medzinárodnom formáte, najlepšie s celým názvom mesiaca
 • pracovné skúsenosti – zoraďte ich od najnovších po najstaršie, uveďte len posledných maximálne 5 relevantných pozícii, kde ste pracovali (netreba uvádzať vašu brigádu zo strednej školy v roku 2000)
 • vzdelanie a kvalifikácia – postupujte rovnako ako pri pracovných skúsenostiach, teda od najnovšieho a uvádzajte maximálne po strednú školu
 • znalosti a zručnosti – nebojte sa ich uviesť, ale snažte sa vyhnúť klišé frázam
 • ostatné informácie – ak chcete niečo pridať, môžete to dať sem

Pracovné skúsenosti sa zväčša uvádzajú pred vzdelaním, ak je však vaše vzdelanie zaujímavejšie, nebojte sa to prehodiť.


Functional

Tento typ sa rovná profesnému životopisu. Je potreba ho upraviť na každú pozíciu zvlášť, preto je ťažšie ho napísať a je menej častý. Svoju výhodu však má v tom, že životopis je trefnejší a nestratí sa v dave iných. Kvôli svojej štruktúre uňho nie je jasný chronologický postup v práci, preto sa napríklad dlhší rozostup medzi pozíciami stratí. Aká je teda jeho štruktúra?

 • názov – rovnako ako u chronologického životopisu
 • osobné údaje
 • cieľ – ktorý chcete dosiahnuť, buď len obecne alebo priamo pozíciu, o ktorú sa uchádzate (nahrádza sa aj odstavcom Summary, nájdete ho už aj v našich životopisoch)
 • pracovné úspechy – čo ste dosiahli a na akej pozícii ste to dosiahli
 • zručnosti
 • pracovná história
 • vzdelanie
 • referencie – často sú veľmi dôležitou súčasťou a mnohokrát sa práve podľa nich rozhoduje o vašom osude

V dnešnej dobe sa môžete stretnúť so snahou dať životopisu nejakú jednotnú formu. Často ju nájdete v podobe Europass CV zo série dokumentov Europass. Stránky ponúkajú aj možnosť si životopis vytvoriť a len stiahnuť aj s motivačným listom.

Určite si premyslite, či chcete písať životopis priamo na danú pozíciu alebo rozošlete viaceré ako chronologický životopis len s menšími obmenami. Jednoduchší je určite práve ten chronologický. Môžete ho použiť opakovane a nemusíte pre každú pozíciu písať nový. Ak stále premýšľate, kam poslať svoj životopis, môžete si porovnať jednotlivých zamestnávateľov v hodnotení. Alebo jedného sami ohodnotiť. Stále hľadáte prácu? Pozrite si naše voľné pracovné miesta a vyberte si, ktoré vám sadne najlepšie.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Sprievodca absolventskou praxou

Práve ste skončili školu. Cesta vzdelávania už vás neláka a chcete sa zapojiť do pracovného procesu. To však nie je také jednoduché ako to môže na prvý pohľad vyzerať. Pre takéto prípady je tu absolventská prax. Čo to je a ako ju získať?

Ako si hľadať prácu?

Ste absolvent a hľadáte uplatnenie? Alebo vás už vaša práca nebaví? Chcete zmenu? Alebo sa vám jednoducho nedarí získať prácu? Možno robíte niečo zle. Prezradíme vám, ako si nájsť prácu. Čítajte ďalej.

Pracovné ponuky cez LinkedIn –⁠ ako si vytvoriť žiadosť o prijatie do zamestnania

To, že sociálne siete sú dnes veľkým pomocníkom pri získavaní práce nie je žiadnou novinkou. LinkedIn je práve takou sociálnou sieťou. Pomôže vám vytvoriť si online životopis a nájsť prácu. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Ďalšie články