Sprievodca absolventskou praxou

Práve ste skončili školu. Cesta vzdelávania už vás neláka a chcete sa zapojiť do pracovného procesu. To však nie je také jednoduché ako to môže na prvý pohľad vyzerať. Pre takéto prípady je tu absolventská prax. Čo to je a ako ju získať?

Vďaka možnosti využiť po skončení štúdia absolventskú prax môžete nakopnúť svoju kariéru. Získate pracovné skúsenosti, zručnosti ale aj referencie do budúcnosti. Napriek tomu, že prax je platená, nečakajte žiadne zázraky. Pri absolventskej praxe ide najmä o získanie skúseností, aby sa vám ľahšie hľadalo trvalé zamestnanie.

Na začiatok si však povedzme, či je absolventská prax určená práve pre vás.

Kto je absolventom?

Absolventom ste v prípade, že ste mladší ako 26 rokov a už sa ďalej nepripravujete na štúdium v dennej forme. Od skončenia štúdia by vám nemali uplynúť viac ako 2 roky a nemali ste ani žiadne pravidelne platené zamestnanie. Okrem toho musíte byť vedený na úrade práce aspoň jeden mesiac, aby ste sa o absolventskú prax mohli uchádzať.

Ako sa o ňu uchádzať?

Je to jednoduché. Ak ste evidovaný na úrade práce, môžete podať žiadosť, že máte záujem o absolventskú prax. Žiadosť vyplníte a úrad práce vám na základe nej pohľadá vhodnú prax. Prípadne sa môžete dohodnúť so zamestnávateľom, u ktorého chcete prax získať. Ten si vás potom môže prostredníctvom úradu sám vyžiadať. V žiadosti si zvolíte aj druh praxe, miesto alebo to, ako chcete skúsenosti z praxe získavať.

Žiadosť je platná len 3 mesiace. Ak si do tej doby prax nenájdete, musíte o ňu žiadať znova.

TIP! Vyberte si absolventskú prax sami

Kopec firiem, aj menších aj väčších, má podmienky na prijatie aspoň jedného absolventa. Skúste sa preto po takýchto firmách porozhliadnuť.

Často sa stáva, že ak sa osvedčíte počas praxe, môžete získať aj trvalú prácu u toho istého zamestnávateľa. Dokonca môžete zamestnávateľa požiadať, aby vám miesto pre absolventskú prax vytvoril, ak ho ešte nemá.

POZOR na prax z úradu práce!

Pozor na prax vybranú priamo úradom práce. Nemôžete ju odmietnuť, inak vás môžu z evidencie vyradiť.

Vybrali ste si prax. Čo teraz?

Ak máte výber zamestnávateľa, u ktorého chcete na prax nastúpiť alebo vám ho našiel úrad práce, za sebou, je čas na zmluvy. So zamestnávateľom podpíšete dohodu o vykonaní absolventskej praxe. Rovnako aj s príslušným úradom.

Zamestnávateľovi nevznikajú na vás žiadne náklady, preto je to preňho veľmi výhodné. Príspevok dostávate od úradu práce.

Aký je priebeh praxe?

Je treba si uvedomiť, že absolventská prax nie je trvalé zamestnanie. Aj priebeh teda bude trochu iný. Už samotný názov “prax” napovedá, že ide najmä o získanie skúseností pre budúce zamestnanie.

Pracovný režim je skrátený. Týždenne môžete odpracovať najviac 20 hodín. Dĺžka praxe je tiež obmedzená, a to najmenej 3 mesiacmi. Najviac však môžete prax vykonávať len pol roka. Je to podobné ako brigáda. Dostaneš aj zaplatené. No plat tvorí len 65 % sumy životného minima, teda na účte vám pristane 129,66 €. Nemusíte si však robiť hlavu s platením sociálneho a zdravotného poistenia. To za vás stále platí úrad práce. Dochádzka sa ale eviduje a odosiela na úrad práce, takže si dávajte pozor na to, či dodržiavate svoje povinnosti. Na dovolenku nárok máte, konkrétne 10 dní. No neprepláca sa.

Prax a dovolenka

Ak si zoberiete deň voľna alebo ste jednoducho neprítomný, výplata bude ešte nižšia. Na rozdiel od trvalého zamestnania nemáte dovolenku preplatenú. V prípade praxe máte nárok na 10 dní dovolenky.


Ak ste sa ešte nerozhodli, či absolventská prax stojí za to, neváhajte. Možnosť získať skúsenosti, naučiť sa priebehu pracovného procesu a zvýšiť šance na získanie trvalého zamestnania. To všetko vám absolventská prax ponúka.

No ak ešte skúšate šťastie a hľadáte prácu, skúste sa pozrieť na našu ponuku práce. Určite vám niečo padne do oka.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako si hľadať prácu?

Ste absolvent a hľadáte uplatnenie? Alebo vás už vaša práca nebaví? Chcete zmenu? Alebo sa vám jednoducho nedarí získať prácu? Možno robíte niečo zle. Prezradíme vám, ako si nájsť prácu. Čítajte ďalej.

Som nezamestnaný. Dostanem podporu?

Či už ste sa tak rozhodli dobrovoľne a dali výpoveď, firma hromadne prepúšťala alebo ste mali k odchodu iné dôvody, stali ste sa nezamestnaným. Vtedy môžete využi't svoj nárok na podporu v nezamestnanosti.

Vyššia minimálna mzda v roku 2018

Od nového roku sa mení výška minimálnej mzdy. Tá sa zvyšuje hneď o niekoľko desiatok eur. Možno sa vám to nezdá veľa, ale každé euro tu robí rozdiel. Koľko si teda po novom môžeme zarobiť?

Ďalšie články