Ako si hľadať prácu?

Ste absolvent a hľadáte uplatnenie? Alebo vás už vaša práca nebaví? Chcete zmenu? Alebo sa vám jednoducho nedarí získať prácu? Možno robíte niečo zle. Prezradíme vám, ako si nájsť prácu. Čítajte ďalej.

Asi to pozná každý z nás. Úspešne zoštátnicované, diplom v ruke a čo teraz? Začali ste si hľadať prácu, ale nedarí sa vám. Verte, že v tom určite nie ste sami. Ľudí, ktorí si jednoducho nevedia nájsť prácu je naozaj veľa. Máme pre vás niekoľko tipov na to, ako si hľadať zamestnanie.

Medzi tým, než si nájdete prácu, tak skúste využiť čas, ktorý máte a rozvíjať sa. Môžete sa ďalej vzdelávať, nájsť, čo vás skutočne baví a zaujíma, navštíviť zopár kurzov alebo si precvičiť jazyky. Ak sa vám nechce nikam chodiť, tak vyskúšajte online kurzy, pomocou ktorých sa môžete naučiť cudzí jazyk aj programovanie. Vyplníte čas, vylepšíte si životopis a nebudete toľko premýšľať, prečo sa vám nedarí v hľadaní práce.

Čo robiť pri hľadaní práce?

Existujú rôzne tipy ako si nájsť prácu. Či už ste absolvent alebo chcete zmeniť smer či súčasné zamestnanie.

1. Nemajte prehnané očakávania

Aj ľudia na vysokých pozíciách začínali od začiatku a prešli mnohými pozíciami, než sa dostali tam, kde sú dnes. Vypracovali sa postupne. Nebuďte preto snob a nechcite všetko hneď. Nikdy neviete, čo vám daná, aj nižšia, pozícia môže v budúcnosti ponúknuť.

2. Chopte sa príležitosti

Buďte aktívny. Využívajte kariérne portály alebo sociálne siete ako LinkedIn. Poobzerajte sa po spoločnostiach, kde by ste chceli pracovať a ozvite sa im. Iniciatíve sa medze nekladú. Tiež sledujte web a sociálne siete, pretože sa tam často objavia zaujímavé ponuky.

Nenechávajte si vypnutý mobil v prípade, že do žiadosti o novú pracovnú pozíciu zadávate svoje telefónne číslo. Ak nechcete riskovať, že sa zúčastníte nejakého obťažujúceho telefonátu, radšej si zapíšte číslo zamestnávateľa, ktorý vás bude chcieť kontaktovať.

3. Životopis predáva

Správne napísaný životopis je vašou vizitkou a na základe neho sa rozhodne, či vás pozvú na pohovor alebo nie. Dajte si na ňom záležať. Prispôsobujte ho každej pozícii, rovnako ako motivačný list. V žiadnom prípade si však nevymýšľajte a uvádzajte len pravdivé informácie. Môžete uviesť aj záujmy, no vyhnite sa klišé frázam.

Na toto pozor!

Pozor na chyby a preklepy. Rozhodne neuvádzaje nepravdivé a vymyslené informácie. Svoj životopis prizpôsobujte každej pozícii, na ktorú sa hlásite. Buďte stručný a vecný. Ale zároveň iný a zaujímavý.

4. Pripravte sa

Ak ste sa dostali k pozvánke na pohovor, gratulujeme. Vaša cesta však ešte nie je u konca. Aj na pohovor by ste sa mali pripraviť. Zistite si informácie o firme a o pozícii, príďte včas a pripravte si otázky a odpovede.

5. Buďte trpezlivý

Musíte počítať s tým, že vás viackrát odmietnu. Nesmiete ale prepadať panike. Nenechajte sa odradiť prvými neúspechmi a nepoľavujte. Skúšajte to ďalej a vaše úsilie sa nakoniec vyplatí.

Čo ak sa mi aj tak nedarí prácu získať?

Splnili ste všetky predchádzajúce body, ale práca stále nikde? Možno robíte niekde chybu. Skúste sa zamyslieť nad tým, na aké pozície reagujete. Máte skutočne potrebné predpoklady na danú pozíciu? Naučili ste sa niečo nové, čo by vám v danej práci pomohlo? Skúste sa ešte raz pozrieť na svoj životopis. Dajte ho niekomu prečítať, môžu vás upozorniť na to, čo vy nevidíte. Odpovedzte si na otázku, či nie ste príliš vyberavý a prieberčivý. Prehodnoťte svoje podmienky na prácu a skúste z niektorých zľaviť.

Nedarí sa? Nevadí.

Ak sa vám zatiaľ nedarí nájsť vytúženú prácu, nevešajte hlavu. Nepodliehajte panike. Skúste zmeniť svoj postoj k hľadaniu práce a ešte raz si prejsť, či máte všetko v poriadku. Skontrolujte svoj životopis, aktualizujte si LinkedIn, prehľadajte aj sociálne siete a nevypínajte si zvonenie na mobilnom telefóne kvôli strachu z obťažujúcich telefonátov. A najmä majte trpezlivosť. Hľadanie práce je beh na dlhšiu trať.


Chcete odísť zo zamestnania a nájsť si niečo iné? Ohodnoťte svojho zamestnávateľa. Alebo ste absolvent, ktorý stále márne hľadá prácu? Skúste sa pozrieť na našu ponuku voľných pracovných miest. Niečo vám určite padne do oka.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Pracovné ponuky cez LinkedIn –⁠ ako si vytvoriť žiadosť o prijatie do zamestnania

To, že sociálne siete sú dnes veľkým pomocníkom pri získavaní práce nie je žiadnou novinkou. LinkedIn je práve takou sociálnou sieťou. Pomôže vám vytvoriť si online životopis a nájsť prácu. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Skončenie pracovného pomeru dohodou

Do cesty vám prišla nová príležitosť, chcete sa viac realizovať alebo sa vám jednoducho súčasné zamestnanie už nepáči a nenapĺňa vás? Skončenie pracovného pomeru dohodou môže váš problém vyriešiť.

Výpovedná doba, ak výpoveď podal zamestnanec

Stojíte pred rozhodnutím, či zostať alebo odísť? Rozmýšľate, či sa podmienky zlepšia alebo nie? Súčasná práca už vás nenapĺňa? To sú otázky, ktoré by vám mali napovedať, že je čas na zmenu.

Ďalšie články