Ako sa obliecť na pracovný pohovor?

Pozvali vás na pohovor? Gratulujeme. Ešte však nemáte vyhraté. Po domácej príprave na vás čaká ešte jedna ťažká skúška. Ako sa obliecť na pohovor? Možností je priveľa. Nebojte sa, my vám poradíme.

To, čo si oblečiete o vás dotvára celkový dojem. Dajte si na výbere oblečenia záležať. Ale neprežeňte to. Prispôsobte sa pozícii a firme, kam na pohovor idete. Verte, že roztrhané džínsy vám nepomôžu. Áno, dojem určite zanechajú a všetci si vás budú pamätať, no či v dobrom, to už je iná otázka.

Nie nadarmo sa hovorí, že šaty robia človeka. Pri pohovore to platí ešte viac.

Ako sa obliecť na pohovor?

Berte v úvahu, že na pohovor si vás pozvali vďaka vašim skúsenostiam a znalostiam. Svoj charakter a postoj, by ste mali vyjadriť aj oblečením. Zmyslieť by ste sa preto mali nad tým, čo chcete ukázať.

Určite myslite na to, kam na pohovor idete. Rozmýšľajte aj nad pozíciou, na ktorú sa hlásite. Ak máte pohovor na pozíciu údržbára, len ťažko oslníte oblekom. Správny outfit na pohovor by mal zamestnávateľa donútiť pozerať sa na vaše schopnosti než na to, čo máte na sebe. Ak máte možnosť, pozrite si fotky z firmy, kam idete a zamerajte sa na to, aké oblečenie nosia zamestnanci. Tomu prispôsobte aj vaše oblečenie, keď pôjdete na pohovor. Samozrejme, myslite aj na to, že na pohovor by ste mali prísť v reprezentatívnom oblečení.

Nepokazte to

Máte pohovor na miesto predavača v športovej predajne? Dajte si pozor, aby ste na sebe nemali konkurenčné značky, ktoré sú príliš viditeľné. Dobre padnúci oblek zase vyjadrí vašu profesionalitu, výraznejší prvok kreativitu a tlmené farby zasa spoľahlivosť.

Váš outfit na pohovor by nemal priťahovať pozornosť. Má len podčiarknuť vašu osobnosť. Skúste sa spýtať aj personalistu na odporúčania, ako sa obliecť na pohovor. Ak si nie ste istý, stavte na formálnejšie oblečenie. Nikdy nič nepokazíte košeľou a sakom, či sukňou alebo kostýmom.

Farby dúhy? Opatrne s nimi.

Farby dokážu urobiť veľa. Ovplyvňujú nie len vaše emócie a náladu, ale aj vaše okolie. Základom je vždy čierna. Vyhnite sa príliš sýtym a krikľavým farbám. Nechcete vyzerať ako pútač či dopravný kužeľ. Ak chcete použiť výraznú farbu, použite ju skôr na doplnkoch. Farebné oblečenie v odtieňoch fialovej, zelenej či oranžovej sú vhodné pre kreatívne pozície napríklad v marketingu. Naopak usadlejšia čierna, šedá či béžová sa hodia skôr na obchodné pozície.

Make-up a líčenie

Make-up len dotvára celkový vzhľad. Nepreháňajte to. Výrazné líčenie či dymové oči sa na pohovor nehodia. Buďte striedma, zakryte nedostatky a držte sa prirodzenosti. Neutrálne odtiene sú najlepšou voľbou. Súčasťou outfitu na pohovor je tak všetko, aj váš make-up.

Neprežeňte to

Pozor na množstvo parfumu. Nikdy na seba nelejte polovicu fľaštičky. Voľte nevtieravú a ľahkú vôňu. Farba, ktorú si oblečiete, by zasa mala podtrhnúť vašu osobnosť a spraviť dobrý prvý dojem. Vždy dbajte aj na to, aký máte štýl. Ak ste športový typ, nesnažte sa navliecť do vysokej elegancie.

To, ako sa obliecť na pohovor vždy závisí aj od firemnej kultúry. Uvažujte nad pozíciou. Zamyslite sa, či budete skôr celý deň sedieť v kancelárii alebo pobehovať po predajni či pracovných schôdzkach, kde musíte reprezentovať. Inak sa oblečiete na pohovor do banky a inak na pohovor do módnej predajne.

Na čo nezabudnúť

Myslite na to, že na pohovore ide o prvý dojem. Ak zapôsobíte zle zovňajškom, je možné, že si vás nevyberú aj napriek vašim skúsenostiam. Preto si na výbere oblečenia dajte záležať. Pred pohovorom určite nezabudnite aj na domácu prípravu.


A ak ešte stále hľadáte, pozrite si ponuku voľných miest. Určite vás niektorá osloví. Alebo ohodnoťte vášho zamestnávateľa.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Skončenie pracovného pomeru dohodou

Do cesty vám prišla nová príležitosť, chcete sa viac realizovať alebo sa vám jednoducho súčasné zamestnanie už nepáči a nenapĺňa vás? Skončenie pracovného pomeru dohodou môže váš problém vyriešiť.

Pracovné ponuky cez LinkedIn –⁠ ako si vytvoriť žiadosť o prijatie do zamestnania

To, že sociálne siete sú dnes veľkým pomocníkom pri získavaní práce nie je žiadnou novinkou. LinkedIn je práve takou sociálnou sieťou. Pomôže vám vytvoriť si online životopis a nájsť prácu. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Ako si hľadať prácu?

Ste absolvent a hľadáte uplatnenie? Alebo vás už vaša práca nebaví? Chcete zmenu? Alebo sa vám jednoducho nedarí získať prácu? Možno robíte niečo zle. Prezradíme vám, ako si nájsť prácu. Čítajte ďalej.

Ďalšie články