Skončenie pracovného pomeru dohodou

Do cesty vám prišla nová príležitosť, chcete sa viac realizovať alebo sa vám jednoducho súčasné zamestnanie už nepáči a nenapĺňa vás? Skončenie pracovného pomeru dohodou môže váš problém vyriešiť.

Ak ste sa rozhodli pre ukončenie pracovného pomeru, najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom je skončenie pracovného pomeru dohodou. So zamestnávateľom sa jednoducho dohodnete na dni, kedy pracovný pomer ukončíte. Jedná sa o rýchly a takmer bezbolestný spôsob.

Zaujíma vás ako to funguje? Čítajte ďalej.

Výpoveď alebo dohoda o skončení pracovného pomeru?

Často sa zamieňa význam slova výpoveď a skončenie pracovného pomeru dohodou. Tiež hovoríme aj o výpovedi dohodou. Nie je to však to isté a právo tento ekvivalent ani nepozná. Hlavný rozdiel je ten, že kým výpoveď je jednostranný právny akt, tak skončenie pracovného pomeru dohodou je dvojstranný. Dohoda tak vyžaduje súhlas oboch strán, zamestnanca aj zamestnávateľa. Ak napríklad zamestnávateľ nesúhlasí, musíme podať výpoveď a prečkať výpovednú dobu.

Výhody dohody

Dohoda o skončení pracovného pomeru je rýchlejšia a jednoduchšia. Nemusíte uvádzať dôvody ani čakať na uplynutie výpovednej doby.

Ako na skončenie pracovného pomeru dohodou?

Určite písomne. Skončenie pracovného pomeru dohodou je dvojstranný právny akt a ako taký by mal byť v písomnej forme. Nemali by ste v ňom zabudnúť uviesť navrhovaný deň skončenia pracovného pomeru a prípadne aj dôvody, pre ktoré ste sa rozhodli skončiť. Zamestnávateľ by vám na základe vášho návrhu mal dať písomné vyjadrenie a súhlas ako odpoveď. Dohoda musí mať dve vyhotovenia, ako pre zamestnávateľa, tak pre zamestnanca.

Čo by v dohode nemalo chýbať?

Okrem mena a priezviska by v nej nemal chýbať ani dátum ukončenia pracovného pomeru. Pozrite si aj vzor dohody o skončení pracovného pomeru.

Kto môže skončiť pracovný pomer dohodou?

Zamestnávateľ aj zamestnanec. Obaja v tomto prípade môžete ukončiť pracovný pomer k určitému dňu, kedy ste sa dohodli pracovný pomer skončiť. A čo dôvody? Ako zamestnanec ich uvádzať nemusíte. Zamestnávateľ na druhú stranu dôvody uvedie v prípade, keď to zamestnanec vyžaduje alebo ak dôjde k tomu, že sa zamestnávateľ zrušuje, mení sídlo a miesto výkonu práce, nastali organizačné zmeny alebo u zamestnanca nastali zdravotné problémy, ktoré mu nedovoľujú v danej práci pokračovať.

Kedy podať dohodu o skončení pracovného pomeru?

Kedykoľvek. Keďže je potrebný súhlas oboch strán, nie je zákonom obmedzený čas, kedy môžete skončiť pracovný pomer dohodou. Pozor by ste si však mali dať na to, že zo strany zamestnávateľa môže byť pracovný pomer skončený dohodou aj v zákonom stanovenej ochrannej dobe, kedy sú možnosti výpovede obmedzené. Teda v prípadoch, kedy je zamestnanec napríklad PN alebo počas tehotenstva.

Výpovedná doba a odstupné

Ak skončíte pracovný pomer dohodou, výpovedná doba v tomto prípade neplynie. V dohode je uvedený deň skončenie pracovného pomeru a k tomu dátumu sa aj skončí. Môžete tak ukončiť pracovný pomer dohodou aj okamžite v deň podpisu. Na odstupné máte ako zamestnanec nárok len v prípadoch, keď dohodu podáva zamestnávateľ z dôvodov uvedených vyššie.

Zapamätajte si

Dohoda o skonceni pracovného pomeru je dvojstranný právny akt, súhlasiť s ňou teda musia obi dve strany. Je relatívne rýchlejšia a mala by byť v písomnej forme so všetkými náležitosťami. Podať ju môže zamestnávateľ aj zamestnanec. Pracovný pomer sa končí dňom uvedeným v dohode o skončení. Netreba uvádzať dôvody. Pozrite si aj vzor.


Výpoveď zo strany zamestnanca môže byť aj dohodou. Nezabudnite si však postrážiť všetky náležitosti a najmä to, že s dohodou o skončení pracovného pomeru zo strany zamestnanca aj zamestnávateľa musíte vždy súhlasiť obaja. Výpoveď dohodou zo strany zamestnanca je jedným z najľahších spôsobov ako v práci skončiť. Pozrite si vzor výpovedi dohodou, aby vám nič neuniklo.

Ukončenie pracovného pomeru dohodou je naozaj jednoduché, ak sa na nej teda zhodnete aj so zamestnávateľom. Môžete vďaka nej skončiť v práci takmer okamžite a bez problémov.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako si hľadať prácu?

Ste absolvent a hľadáte uplatnenie? Alebo vás už vaša práca nebaví? Chcete zmenu? Alebo sa vám jednoducho nedarí získať prácu? Možno robíte niečo zle. Prezradíme vám, ako si nájsť prácu. Čítajte ďalej.

Pracovné ponuky cez LinkedIn –⁠ ako si vytvoriť žiadosť o prijatie do zamestnania

To, že sociálne siete sú dnes veľkým pomocníkom pri získavaní práce nie je žiadnou novinkou. LinkedIn je práve takou sociálnou sieťou. Pomôže vám vytvoriť si online životopis a nájsť prácu. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Ako sa obliecť na pracovný pohovor?

Pozvali vás na pohovor? Gratulujeme. Ešte však nemáte vyhraté. Po domácej príprave na vás čaká ešte jedna ťažká skúška. Ako sa obliecť na pohovor? Možností je priveľa. Nebojte sa, my vám poradíme.

Ďalšie články