Ako si rozvrhnúť pracovný čas?

Pracujete vždy päť dní v týždni v rovnakom čase? Alebo naopak každý týždeň pracujete inak? To, ako máte rozvrhnutý pracovný čas závisí na zamestnávateľovi, ktorý vám ho môže rozvrhnúť rovnomerne alebo nerovnomerne. Ako teda budete pracovať?

Podľa zákona rozhoduje o rozvrhnutí pracovného času zamestnávateľ, teda je na ňom, či budeme mať pravidelnú alebo nepravidelnú pracovnú dobu. Musí to však vyjednať so zástupcami zamestnancov a nepravidelný pracovný čas môže ustanoviť len v niektorých prípadoch.

Rovnomerne rozložený pracovný čas

V tomto prípade je to veľmi jednoduché. Pracovný čas je stanovený tak, aby v týždni bol rozložený rovnomerne, napríklad 8 hodín každý deň od 9. do 17. hodiny. Existuje však aj niekoľko podmienok, ktoré je potrebné splniť. Tou prvou je, že pracovný čas sa v jednotlivých týždňoch nesmie odlišovať o viac ako 3 hodiny a denne by ste nemali mať pracovný čas viac ako 9 hodín. Druhou podmienkou je, že priemerný pracovný čas za štvortýždňové obdobie, nesmie presiahnuť hranicu pre týždenný pracovný čas.

Máte za týždeň odpracovať 40 hodín? Priemerný pracovný čas za týždeň v období štyroch týždňov by nemal presiahnuť 40 hodín, teda tzv. vyrovnávacie obdobie. Spravidla sa rovnomerné rozloženie pracovného času dáva na 5 dní v týždni.

Nerovnomerne rozložený pracovný čas

Zamestnávateľ môže tiež určiť nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času. V takom prípade to však môže urobiť len vtedy, ak sa jedná o prácu, kedy nie je možné rovnomerné rozloženie pracovného času. Takéto rozloženie sa týka napríklad zdravotníctva, výroby alebo aj maloobchodu, kedy často prevádzky obchodov fungujú napríklad na princípe krátky a dlhý týždeň.

Všetci za jedného

U nerovnomerného rozvrhnutia pracovného času sa takéto rozloženie nemusí dotknúť všetkých zamestnancov, ale napríklad len niektorých pracovísk či oddelení. Toto je vidieť najmä vo výrobnom podniku v oddelení výroby, kde sa pracuje na zmeny a oddelení administratívy, ktoré má pravidelnú pracovnú dobu. Pracovný čas by v takomto rozložení nemal presiahnuť 12 hodín za deň.

Kde sa využíva nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času?

Nerovnomernú pracovnú dobu nájdeme typicky v niektorých odvetviach ako je napríklad zdravotníctvo, výroba, maloobchod alebo aj v poľnohospodárstve alebo stavebníctve. Časté je aj u sezónnych práca u prác, kde záleží na podmienkach počasia.


Možno aj vy máte nerovnomerne rozložený pracovný čas. Dnes je však ťažké určiť či prevažuje rovnomerné alebo nerovnomerné rozvrhnutie. Aj pri rovnomernom rozvrhnutí pracovného času sa stále častejšie objavuje aj benefit flexibilnej pracovnej doby a klasický pracovný čas od 7. do 16. hodiny ustupuje.

Máte nerovnomernú pracovnú dobu? Postrážte si najmä pracovný čas, ktorý by za deň nemal presiahnuť 12 hodín. Rovnako tiež prestávky v práci, na ktoré máte nárok minimálne 30 minút.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Pracovný čas a prestávky

Aj vy často pracujete viac ako by ste mali? Zostávate v práci aj po pracovnej dobe? Aký je pracovný čas zo zákona? A na čo všetko máte nárok?

Pracuješ nadčas? Aký je príplatok v roku 2018?

Pracovať nad rámec určených pracovných hodín sa nechce nikomu z nás. Najlepšie utekať domov hneď ako padne koniec pracovnej doby. Niekedy sa však stane, že nemáme inú možnosť a v práci zostaneme dlhšie. Na čo všetko máme nárok za prácu nadčas v roku 2018?

Pracovali ste cez vianočné sviatky a nedostali ste príplatok za sviatok?

Pracovať cez vianočné sviatky sa nám často nechce. A aj keď väčšina z nás do práce ísť nemusí, existujú profesie, kde musíte. To však neznamená, že za prácu cez sviatky nedostanete príplatky. A to nielen počas tých vianočných.

Ďalšie články