Pracovný čas a prestávky

Aj vy často pracujete viac ako by ste mali? Zostávate v práci aj po pracovnej dobe? Aký je pracovný čas zo zákona? A na čo všetko máte nárok?

Všetci vieme, že do práce sa chodí na 8 hodín. Zvyčajne tak odpracujeme 40 hodín za týždeň. Často to však nie je pravda. Mnohí pracujú naviac aj po pracovnej dobe. Môže to mať veľa príčin, avšak za podobnú prácu väčšinou nie sú nijako odmenený. Teda vlastne pracujú zadarmo. Ako je to zo zákona? Máte nárok na preplatenie nadčasov? A čo prestávky?

Aká je pracovná doba?

V zákonníku práce nájdeme definíciu pracovného času ako dobu, kedy sme zamestnávateľovi po ruke, vykonávame prácu a povinnosti, ktoré boli stanovené v pracovnej zmluve. Základom je týždeň, podľa ktorého sa pracovný čas stanovuje.

Okrem toho však nie vždy pracujeme v pravidelnom režime, ale tiež na zmeny či máme nepravidelnú pracovnú dobu. Ak pracujete na zmeny je pracovný čas stanovený na 38 a trištvrte hodiny alebo 37 a pol hodiny pri trojzmennej prevádzke.

Pracovná doba a nadčas

Pracovný čas je maximálne stanovený na 40 hodín týždenne, teda v priebehu 5 dní. Ak pracujete nadčas, vaša pracovná doba by nemala prekročiť 48 hodín.

Ako je to pri flexibilnej pracovnej dobe?

V dnešnej dobe si zamestnávatelia čím ďalej tým viac začínajú uvedomovať čaro flexibilnej pracovnej doby. Prečo? Pretože zamestnanci pracujú efektívnejšie, keďže si môžu prácu rozvrhnúť podľa seba a môžu svoj čas tráviť s rodinou.

Flexibilný alebo pružný pracovný čas znamená, že si zamestnanec sám volí začiatok a koniec pracovnej doby.

Nárok na prestávky v práci

Počas pracovnej doby máte nárok aj na prestávku. To platí, ak pracujete viac ako 6 hodín. Vtedy máte nárok na 30 minútovú prestávku, väčšinou v čase obeda. Tieto sú väčšinou pevne stanovené v určitom časovom úseku, nie je to však pravidlom. So zamestnávateľom je možné sa dohodnúť aj na predĺžení prestávok.

Platené prestávky?

Prestávky sa nezapočítavajú do pracovného času, preto je nutné počítať s tým, že v práci budeme reálne 8,5 hodiny, zaplatené však dostaneme len 8 hodín, ktoré reálne pracujeme.

Naviac máte tiež nárok na denný odpočinok. To je doba medzi koncom a začiatkom ďalšej pracovnej zmeny. Mal by byť minimálne 12 hodín. V týždni by tiež mali byť dva dni po sebe voľné pre regeneráciu a odpočinok. Toto väčšinou zastreší víkend, nie všetci však majú voľno práve cez víkend. U niekoho to môžu byť aj dva dni v týždni, ak cez víkend musí pracovať.

Pracujete nadčas? Na toto máte nárok

Stane sa, že občas v práci nestíhame, nakopí sa toho veľa naraz a musíme pracovať aj nad rámec stanovených hodín. V takom prípade by pracovný čas nemal presiahnuť 48 hodín. Nariadenie nadčasov prichádza do úvahy len v prípadoch skutočne naliehavej potreby pracovať viac. Za rok to môže byť maximálne v rozsahu 150 hodín.

Práca nadčas je tá, ktorá prekračuje týždenný pracovný čas. Nikto vám takúto prácu nemôže prikázať. Najviac môžete mať 400 hodín nadčasov za rok. Nezabúdajte tiež, že ak si nadpracúvate voľno nejde o nadčas.

Nezabudnite!

Pracovný čas je vo väčšine prípadov stanovený na 8 hodín denne. Môžete ho mať pevne stanovený alebo môžete mať pružnú pracovnú dobu. Tá je v dnešnej dobe obľúbená ako jeden z benefitov, ktoré zamestnávateľ ponúka. Pri nej si môžete začiatok a koniec pracovnej doby určiť sami. Nezabúdajte, že máte nárok aj na prestávku. Tá trvá 30 minút, avšak po dohode môže byť predĺžená. No a ak pracujete nadčas nezabúdajte na rozdiel, keď pracujete nad rámec stanovených 40 hodín týždenne a tým, keď nadpracúvate voľno.


Núti vás niekto pracovať nadčasy? Alebo už vás to jednoducho v práci nebaví? Skúste to inde. Pozrite si ponuku práce a vyberte si. Alebo ohodnoťte zamestnávateľa a pomôžte tak ďalším v rozhodovaní.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Vyššia minimálna mzda v roku 2018

Od nového roku sa mení výška minimálnej mzdy. Tá sa zvyšuje hneď o niekoľko desiatok eur. Možno sa vám to nezdá veľa, ale každé euro tu robí rozdiel. Koľko si teda po novom môžeme zarobiť?

Chceš pracovať z domu? Daj si pozor

Ranné vstávanie, celý deň v kancelárii a večer len padnete unavený do postele. Ani vás už toto nebaví? Chceli by ste radšej pohodlnú pracovnú dobu z pohodlia domova? Dnes už existuje veľa možností ako toho dosiahnuť. Prezradíme vám čo práca z domu obnáša.

Sprievodca absolventskou praxou

Práve ste skončili školu. Cesta vzdelávania už vás neláka a chcete sa zapojiť do pracovného procesu. To však nie je také jednoduché ako to môže na prvý pohľad vyzerať. Pre takéto prípady je tu absolventská prax. Čo to je a ako ju získať?

Ďalšie články