Pracovali ste cez vianočné sviatky a nedostali ste príplatok za sviatok?

Pracovať cez vianočné sviatky sa nám často nechce. A aj keď väčšina z nás do práce ísť nemusí, existujú profesie, kde musíte. To však neznamená, že za prácu cez sviatky nedostanete príplatky. A to nielen počas tých vianočných.

Po novele Zákonníka práce sa zamestnanci dočkajú vyšších príplatkov za prácu v noci, ale aj za sviatky či víkendy. Od kedy sa môžete tešiť na viac peňazí v peňaženke? A o koľko si prilepšíte?

Práca cez víkend

Víkend si každý predstavuje ako dni pokoja, kedy si nemusíme nastaviť budík a kľudne si môžeme pospať trochu dlhšie. No nefunguje to tak u všetkých. Napríklad zamestnanci pekární či potravín majú aj cez víkend už od skorého rána kopec práce, pričom v mnohých prípadoch nemali nárok na príplatok za sviatok, či zvýhodnenie. To sa však mení. Novela zákona už obsahuje aj bod, ktorý takýchto pracovníkov zvýhodňuje.

O koľko si za víkend prilepšíte?

Podľa novely z roku 2018 si zamestnanci za víkendovú prácu prilepšia o 25 % z hrubej hodinovej mzdy. V druhej vlne, ktorá sa zaviedla 1. mája 2019, to bude až 50 %.

Sviatky – dni pracovného pokoja

V roku 2017 sa na území Slovenskej republiky schválil zákon, ktorý počas niekoľkých sviatkov (vrátane vianočných sviatkov) zatvoril všetky obchody, s výnimkou niektorých maloobchodných prevádzok. Počas 15 dní v roku si tak vo väčších obchodoch nenakúpime. Slabé stránky a politické dôsledky tohto kroku prenechajme iným, my sa zameriame na tie zvyšné sviatky a výnimky, ktoré sú počas sviatkov stále otvorené.

Zákonník práce teraz prichádza aj s vyšším príplatkom za prácu cez štátne sviatky. Toto je často diskutovaná téma a zamestnanci často ani nevedia, ako na tom sú a na čo majú nárok. A to bez ohľadu na to, či už pre danú firmu pracujú dlhé roky, alebo iba podávajú žiadosť o prijatie do zamestnania.

Ako definuje sviatok Zákonník práce?

V zákone je uvedený rozdiel medzi sviatkom a štátnym sviatkom. Slabými stránkami legislatívy sú predovšetkým jej mnohé lingvistické nedostatočnosti; z pracovnej perspektívy totiž medzi sviatkom a štátnymi sviatkami rozdiel nie je. Zoznam si môžete pozrieť v presnom znení zákona. Od 1.6.2017 taktiež platí aj zákon, podľa ktorého sú v určité štátne sviatky väčšie obchody zatvorené a zamestnanci tak majú viac voľna. Na štátne sviatky sa podľa Zákonníka práce samozrejme vzťahujú aj sviatky cirkevné, čiže napr. vianočné sviatky, alebo Sedembolestná Panna Mária.

Príplatok za sviatok

Od 1.5.2018 si za prácu cez sviatky môžu niektorí zamestnanci prísť na 100% príplatok. Čo je navýšenie o 50 % oproti starým príplatkom. Po novom teda dostanete plat vyšší o celú výšku hrubej hodinovej mzdy. Môžete však dostať aj náhradné voľno. A ak vyjde sviatok na víkend, dostať môžete oba príplatky ako za sviatok, tak za prácu počas víkendu. Celkovo teda môžete dostať až o 125 % alebo 150 % viac.

Práca v noci? Zmeny sú aj tu

Zvýšenie v roku 2018 zažíva aj príplatok za prácu v noci. Ak teda pracujete na smeny a týka sa vás práca v noci, prilepšíte si príplatkom 30 % z minimálnej hodinovej mzdy u všeobecných zamestnaní, 35 % u rizikových zamestnaní.

Druhá vlna, ktorá prišla 1.5.2019, priniesla ďalšie zvýšenie. U všeobecných profesií na 40 % a u rizikových až na 50 % minimálnej hodinovej mzdy.

Mení sa aj 13. plat

Zákon neukladá povinnosť vyplácať 13. plat. Novinkou však je, že zamestnávateľ tieto odmeny vyplácať môže, ale musia byť vo výške priemerného platu daného zamestnanca. Tieto odmeny v podobe 13. platu sú po novom oslobodené od daní a odvodov, avšak len do sumy 500 €.


Napriek tomu, že politické rozhodnutie zvýšiť minimálnu mzdu a príplatky môže mať vážne ekonomické dôsledky, napr. v podobe zániku mnohých pracovných ponúk, rok 2018 bol pre Slovenskú republiku referenčným rokom práve z hľadiska zvyšovania. Zvýšila sa nám minimálna mzda, ktorá sa vyšplhala na 480 €, takisto vzrástol napríklad aj minimálny dôchodok či nemocenské. A sa dotkli aj iných oblastí.

Už vás nebaví pracovať cez víkendy a sviatky? Chceli by ste si viac užiť rodinu? Pozrite si pracovné ponuky na našom webe, sme si istí, že si vyberiete. Alebo napíšte jednotlivé hodnotenia zamestnávateľov a povedzte nám tak naňho svoj názor.

Zaujímate sa o nové pracovné ponuky? Určite si pozrite článok o tom, ako napísať žiadosť o prijatie do zamestnania.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Pracovný čas a prestávky

Aj vy často pracujete viac ako by ste mali? Zostávate v práci aj po pracovnej dobe? Aký je pracovný čas zo zákona? A na čo všetko máte nárok?

Vyššia minimálna mzda v roku 2018

Od nového roku sa mení výška minimálnej mzdy. Tá sa zvyšuje hneď o niekoľko desiatok eur. Možno sa vám to nezdá veľa, ale každé euro tu robí rozdiel. Koľko si teda po novom môžeme zarobiť?

Aké zmeny si rok 2018 prichystal v daňovej oblasti?

Rok 2018 prináša jednu zmenu za druhou. Okrem rekordného zvýšenia minimálnej mzdy alebo dôchodku, sa zmeny dotknú aj oblasti daní. Čo všetko je po novom inak? Pozrite si zmeny v daňovej oblasti.

Ďalšie články