Pracuješ nadčas? Aký je príplatok v roku 2018?

Pracovať nad rámec určených pracovných hodín sa nechce nikomu z nás. Najlepšie utekať domov hneď ako padne koniec pracovnej doby. Niekedy sa však stane, že nemáme inú možnosť a v práci zostaneme dlhšie. Na čo všetko máme nárok za prácu nadčas v roku 2018?

Aj vám sa už stalo, že ste museli v práci zostať nadčas? Či už ste si chceli nadpracovať pár hodín alebo ste jednoducho nemali na výber. Vedeli ste, že za nadčasy máte nárok aj na príplatok? Ako je to v roku 2018?

Kedy pracujete nadčas?

Práca nadčas je práca naviac nad rámec pracovného času, teda viac ako 8 hodín denne. Mali by ste však dať pozor, pretože týždenne by pracovná doba nemala prekročiť 48 hodín. Prácu nadčas vám môže nariadiť aj šéf, avšak len v rozsahu 150 hodín ročne. Dobrovoľne môžete naviac odpracovať ďalších 400 hodín za rok.

Nadpracúvate si voľno?

Ak v práci zostanete dlhšie ako 8 hodín, ale iný deň zase odídete skôr, nejedná sa o prácu nadčas. V tomto prípade si nadpracúvate voľno, teda v týždni vám zostane stanovený počet 40 hodín pracovného času. Za nadpracovanie voľna nemáte nárok na príplatok alebo náhradné voľno.

Príplatky za prácu nadčas 2018

V roku 2018 sa zvýšili príplatky nielen za prácu nadčas, ale tiež napríklad v prípade, ak pracujete vo sviatok. Za nadčasy vám náleží minimálne 25 % vašej priemernej mzdy, u rizikových zamestnaní je to aspoň 35 %.

Náhradné voľno?

Za prácu nadčas môžete získať aj náhradné voľno. Stačí sa so zamestnávateľom dohodnúť, že namiesto príplatku si radšej prilepšíte napríklad dňom dovolenky v podobe náhradného voľna naviac. Náhradné voľno vám náleží v rozsahu práce nadčas, teda ak ste mali nadčasy 4 hodiny, aj náhradné voľno budete mať na 4 hodiny.

Zamestnávateľ vám náhradné voľno musí poskytnúť najneskôr do 4 mesiacov, ktoré nasledujú po mesiaci, kedy ste vykázali nadčasy.

Práca v noci – aj tu si prilepšíte

Nočná smena je častá najmä vo výrobných halách s nepretržitou prevádzkou. Väčšinou je určená medzi 22. hodinou a 6. hodinou rannou. Vedeli ste, že aj za nočnú máte nárok na príplatok? A to najmenej 20 % minimálnej hodinovej mzdy.


Príplatky sú často motiváciou pre ľudí, ktorí sú tak ochotní pracovať aj nad rámec hodín stanovených v pracovnej zmluve. Nezabúdajte však, že si musíte vyhradiť čas aj pre seba a rodinu a nielen celý čas pracovať. Utrpieť môže aj vaše zdravie a môže to skončiť aj syndrómom vyhorenia, ktorý je dnes stále častejší.

Práca nadčas by sa nemala preháňať. Využiť by ste ju mali len v krajných prípadoch. Ak vám nadriadený prikazuje prácu nadčas, postrážte si, aby takáto práca nepresiahla 150 hodín nadčasov, ktoré vám môže zamestnávateľ nariadiť. Dobrovoľne však môže odpracovať nadčasy až 400 hodín ročne. Máte však za to nárok na príplatok či náhradné voľno. Čo si vyberiete je na vás a na dohode so zamestnávateľom.

Chcete sa dozvedieť na aký finančný príspevok máte nárok, ak ste zamestnaný cez sviatky? Prečítajte si článok ktorý popisuje príplatok cez sviatky.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Pracovný čas a prestávky

Aj vy často pracujete viac ako by ste mali? Zostávate v práci aj po pracovnej dobe? Aký je pracovný čas zo zákona? A na čo všetko máte nárok?

Práca na dobu určitú. Čo o nej potrebujete vedieť?

Prešli ste dlhou cestou od životopisu, cez úspešný pohovor, až po výsledné podanie ruky a nástup do práce. Keď sa však pozriete na pracovnú zmluvu, uvidíte tam spojenie „doba určitá“. Čo to pre vás znamená? Vysvetlíme vám to.

Spočítaj si čistú mzdu v roku 2018: Čo treba odčítať od hrubej mzdy?

Väčšina zamestnancov na svojej výplatnej páske vidí číslo, ktoré je menšie než to, ktoré majú napríklad uvedené v zmluve. Prečo? Hrubá mzda zahrnuje niekoľko položiek, ktoré musíte odrátať, aby ste dostali čistú mzdu. Ako čistú mzdu vypočítate?

Ďalšie články