Ako uspieť s e-shopom na nemeckom trhu

Premýšľate, že by ste so svojim e-shopom vstúpili na trh v Nemecku? Poradíme vám 5 základných bodov, ktorými je dobré sa riadiť.

Akú právnu formu podnikania zvoliť?

Podnikať ako slovenská spoločnosť s ručením obmedzeným, alebo si radšej založiť nemecký subjekt? To je otázka pre každú firmu, ktorá sa chystá vstúpiť na nemecký trh. Ak sa ako prevádzkovateľ e-shopu rozhodnete nechať si slovenské sídlo a právnu formu s.r.o., je to v poriadku. Dane budete odvádzať na Slovensku, to znamená menšie administratívne zaťaženie pre vašu firmu. V očiach nemeckého zákazníka môžete však potenciálne trochu stratiť na dôveryhodnosti. To sa však dá zmeniť zameraním sa na recenzie a ďalšie prvky, ktoré naopak dôveryhodnosť e-shopu zvýšia.

Nemecká právna forma GmbH najviac zodpovedá forme spoločnosti s ručením obmedzeným. Zásadný rozdiel je výška základného imania - musíte mať pripravených 25 000 EUR, ktoré je potrebné zložiť pred zápisom do obchodného registra. Na Slovensku je možné založiť s.r.o. so základným imaním 5 000 EUR. Samotné založenie nemeckého GmbH nechajte radšej na špecializovaných firmách, alebo sa pre otázky zamerané so založením obráťte na Slovensko-nemeckú obchodnú a priemyselnú komoru. Súčasne vyhľadajte nemeckého daňového poradcu, ktorý vás prevedie systémom výberu daní (DPH, solidárna daň, daň z príjmu, daňové priznanie atď.) a dohliadne na administratívu spojenú s touto agendou. Pamätajte aj na to, že miera daňového zaťaženia sa mení v závislosti na lokalite (sídlo vo veľkom meste = vyššie daňové zaťaženie).

Aké právne dokumenty pre e-shop potrebujete?

Každý e-shop prevádzkovaný v Nemecku musí mať na svojich stránkach verejne prístupné tieto 4i právne dokumenty:

  • Impressum (právny súhrn informácií o prevádzkovateľovi)
  • Datenschutzenklarung (ako je zaobchádzané s vašimi osobnými a ďalšími údajmi)
  • AGB (všeobecné obchodné podmienky)
  • Widerrufsbelehrung (poučenie o práve na odstúpenie od zmluvy)

Spomínané dokumenty (resp. formuláre) poskytujú zadarmo rôzne právne a internetové spoločnosti výmenou za to, že je v nich uvedený odkaz na ich služby.

Dobré texty v nemčine a platobné možnosti

Lokalizácia je dôležitou súčasťou pri vstupe na nový trh. Jedná sa o prispôsobení e-shopu nákupným zvyklostiam publika v danej krajine. Bezchybný text u vášho tovaru, nastavenie platobných možností (napríklad v Nemecku je obľúbená platobná služba PayPal) podľa zvyklostí nemeckého trhu a grafické spracovanie webu, to sú zásadné body do začiatku. Je dobré sa tiež spojiť s rodenými hovorcami, ktorí s vami skonzultujú nákupné zvyklosti v Nemecku.

Spoľahlivá prepravná spoločnosť

Nemecká dochvíľnosť a presnosť je jednou zo známych vlastností tejto krajiny. To isté budú zákazníci logicky očakávať aj od vás, poťažmo od zásielkovej spoločnosti, ktorú si zvolíte ako partnera pre vstup na nemecký trh. Balík do Nemecka možno dnes našťastie spoľahlivo poslať s celou radou overených prepravných spoločností. Najprv porovnajte lehoty a ceny dodanie viac spoločností. Prečítajte si recenzie ich spokojných zákazníkov, pri osobnom stretnutí so zástupcom zvolenej prepravnej spoločnosti sa informujte o bezpečnosť prepravy či efektivite prípadného riešenie reklamácií.

Vierohodnosť

Nemecký zákazník je opatrný a často sa pri online nákupoch chová konzervatívne. Pokiaľ však bude s vašimi službami pri prvej skúsenosti spokojný, bude sa k vám rád vracať. Dôveryhodnosť je veľmi dôležitá a posilníte ju výrazne certifikátmi, ktoré v klientoch budia pocit bezpečného nákupu. Nejobvyklejší certifikát v Nemecku udeľuje spoločnosť TrustedShops. Pomôžu tiež už spomínané recenzie od spokojných zákazníkov.

Držíme palce, nech sa vášmu podnikaniu na novom trhu darí!

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Vzor žiadosti o prijatie do zamestnania: Ako je to správne?

Našli pracovnú ponuku, na ktorú by ste radi reagovali? Poradíme vám, ako správne napísať žiadosť o prijatie do zamestnania aj so vzorom. Pozrite si vzor žiadosti. Čo by nemalo chýbať a čomu sa naopak oblúkom vyhnúť?

Skončenie pracovného pomeru dohodou

Do cesty vám prišla nová príležitosť, chcete sa viac realizovať alebo sa vám jednoducho súčasné zamestnanie už nepáči a nenapĺňa vás? Skončenie pracovného pomeru dohodou môže váš problém vyriešiť.

Ako napísať motivačný list + vzor

Prvým krokom pre dosiahnutie vysnívanej práce je napísanie kvalitného životopisu. Nástrojom, ako ponúknuť potenciálnemu zamestnávateľovi dodatočné informácie, ktoré ho možu presvedčiť o tom, že daná pozícia je pre vás vhodná, je zaujímavý motivačný list.

Ďalšie články