Ako napísať motivačný list? (+Vzor)

Životopis je dnes ako reakcia na ponuku práce skôr samozrejmosťou. Motivačný list je nástroj, ako ponúknuť potenciálnemu zamestnávateľovi niečo viac. Vašu motiváciu, odhodlanie a navyše pomôže odlíšiť sa od ostatných kandidátov. Dajte si na ňom záležať.

Na čo zamestnávateľ motivačný list vôbec požaduje?

Ak ste si v posledných rokoch hľadali prácu, určite ste narazili na požiadavku zaslania takzvaného motivačného listu spolu so životopisom. Ide o akýsi dopis, ktorý by mal obsahovať vaše prednosti, na základe ktorých by ste mali byť prijatý do zamestnania. Modernému zamestnávateľovi totiž základné informácie zo životopisu mnohokrát nestačia. Zaujíma ho motivácia, prístup a osobnosť potenciálneho zamestnanca.

Pokiaľ by sme chceli porovnať životopis a motivačný list, základným rozdielom by bol uhol pohľadu na jednotlivé informácie, ktoré životopis prináša.

V životopise napríklad predstavujeme naše vzdelanie a v motivačnom liste popisujeme, čo sme sa naučili, ako to vieme zužitkovať či v čom sme vynikali. Preto je dôležité neprepisovať informácie zo životopisu, ale naopak ich doplniť o nové, zaujímavé, skutočnosti.

Rozsah

Cieľom motivačného listu je ukázať, že sa na danú pracovnú pozíciu hodíte. Mali by ste to však zvládnuť v rozsahu jednej A4. My odporúčame držať sa jednej normostrany rozdelenej na niekoľko odsekov, podľa okruhov, na ktoré sa chcete v motivačnom liste zamerať.

Oslovenie

Pred samotnou reakciou na pracovnú ponuku sa pozrite, či sa v inzeráte uvádza konkrétne meno kontaktnej osoby. Ak áno, list adresujte danej osobe. Ak nie, držte sa všeobecnej formulácie: Vážená pani/ Vážený pán.

Ako začať?

V úvode napíšte na akú ponuku práce reagujete, poprípade kde ste na ňu narazili. Firmy totiž môžu hľadať zamestnancov na viacero pracovných miest naraz, čo by mohlo viesť k nedorozumeniam. A tým sa pri reakcii na ponuku práce chceme oblúkom vyhnúť.

Čo do motivačného listu zahrnúť a čo nie?

Po úvodnom odstavci je rad na predstavenie vašej motivácie. Vyjadrite sa, čím vás ponuka práce oslovila, prečo sa na danú pozíciu hodíte a čo v sebe skrývate na rozdiel od ostatných uchádzačov.

Hovorte o svojich schopnostiach a úspechoch, ktoré ste na základe svojich schopností dosiahli. Píšte pútavo, stručne, avšak nie príliš stroho, aby celý váš prejav nepôsobil príliš rezervovane.

Namiesto toho, aby ste napríklad napísali, že ovládate anglický jazyk na úrovni B2, čo ste koniec koncov napísali už v životopise, napíšte, že vás pri práci baví komunikácia s klientmi zo zahraničia, lebo vás to tlačí k neustálemu sa zlepšovaniu v cudzích jazykoch.

Vyhnite sa však prílišnej chvále a nebojte sa spomenúť aj svoje nedostatky. Napríklad, že si uvedomujete svoje slabé prezentačné schopnosti, alebo máte problém s time managementom. Zamestnávateľa tým len utvrdíte v tom, že nič neprikrášľujete a ste úprimný. Ak by ste o sebe napríklad tvrdili, že ste flexibilný a pritom máte rodinu s deťmi, ktoré si žiadajú dávku pozornosti, časom sa na to aj tak príde.

Svoj motivačný list ukončite svojimi vlastnosťami. Vyjdite z popisu pracovnej pozície, požiadaviek na zamestnancov či z webových stránok, ktoré popisujú firemnú kultúru. Ukážte, že do kolektívu s vašou povahou zapadnete a budete prínosom.

Nezabudnite na…

Kontakt. Zaraďte ho do hlavičky dokumentu, aby bol viditeľný a ľahko dohľadateľný. Uveďte váš kontaktný e-mail, telefónne číslo či odkaz na váš profil na LinkedIn.

Vzor motivačného listu

Motivačné listy sa jeden od druhého líšia a záleží len na vás, čo sa v tom vašom hodí uviesť a čo nie. Vo všeobecnosti ale platí nasledujúce rozloženie:

Meno a priezvisko

Adresa

Kontakt

Dátum

Vážená pani/Vážený pán,

na základe vášho inzerátu na portály eKariera.sk , zverejneného dňa … sa uchádzam o pracovnú pozíciu XY.

Na túto ponuku som sa rozhodla/rozhodol reagovať na základe dobrého mena Vašej firmy a zaujímavej firemnej kultúry. Navyše ma zaujal popis pracovnej pozície a možnosti kariérneho rastu, ktoré ponúkate.

Na základe mojich predchádzajúcich skúseností viem ponúknuť... Ovládam... Anglický jazyk mi nerobí žiaden problém. Rovnako ovládam aj nemecký jazyk, v ktorom som sa zdokonalila hlavne počas zahraničných ciest.

Mám vyštudovanú školu.., ktorá tvorila skvelý základ pre štart mojej kariéry v oblasti ... Od jej ukončenia som sa zúčastnil/zúčastnila kurzov…

Čo sa týka mojich osobnostných predpokladov, považujem sa za … človeka, čo by mohlo byť pre firmu prínosom. Rovnako však vnímam aj svoje nedostatky, napríklad … , na ktorých sa snažím pracovať.

Pokiaľ Vás moja reakcia oslovila, rád/ rada doplním ďalšie informácie počas prijímacieho konania.

S pozdravom,

Meno a priezvisko

Držíme palce pri vytváraní tej vašej unikátnej verzie motivačného listu. Máte záujem podeliť sa o skúsenosť s bývalým zamestnávateľom. Napíšte recenziu a pomôžte tak ďalším pri výbere zamestnávateľa.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Píšeme životopis: Čo všetko v ňom uviesť?

Ak si hľadáte prácu, určite potrebujete životopis alebo curriculum vitae. Práve ten je vašou vizitkou, na základe ktorej vás môžu vybrať. Preto je dobré mať v ňom všetko potrebné. Čo všetko v životopise uviesť sa dočítate na ďalších riadkoch.

Pripravte sa na pohovor: Odhaľte svoje silné stránky

Na pracovnom pohovore môžu padnúť rôzne otázky. Od tých naozaj šialených až po overenú klasiku. Často preto dostanete aj otázku: „Aké sú vaše silné stránky?" Ale ako na ňu odpovedať?

Ako sa obliecť na pracovný pohovor?

Pozvali vás na pohovor? Gratulujeme. Ešte však nemáte vyhraté. Po domácej príprave na vás čaká ešte jedna ťažká skúška. Ako sa obliecť na pohovor? Možností je priveľa. Nebojte sa, my vám poradíme.

Ďalšie články