Ako zvládnuť ranné vstávanie? 7 tipov, ktoré vám to uľahčia

Nie ste ranné vtáča? Neviete vstať skoro ráno a z postele vyleziete s nechuťou, že zase musíte ísť do práce? Poradíme vám ako zvládnuť ranné vstávanie bez problémov, aby ste boli výkonnejší.

Už od detstva musíme vstávať skoro ráno, aby sme na 8:00 boli v škole. A do práce často chodíme ešte skôr. Pre mnohých z nás je ranné vstávanie utrpením, rovnako ako pondelok. Našťastie existuje niekoľko tipov, ktoré vám ranné vstávanie spríjemnia a uľahčia. A vedeli ste, že ak ráno vstávate skôr, budete výkonnejší?

Prečo vstávať skoro ráno?

Asi ste už počuli, že ranné vtáča ďalej doskáče. Niečo na tom určite je. Ak totiž vstanete skôr ráno, budete mať viac času. Môže sa to zdať hlúpe, ale pravdou je, že ak ráno stratíte hodinu, cez deň ju už nedobehnete. Naviac nebudete ráno stresovať, že nestíhate.

Ak vstanete napríklad o hodinu skôr, môžete si užiť ticho a pokoj, najmä ak žijete v dome plnom ľudí. Chvíľu pre seba určite oceníte. Tiež si môžete v pokoji naplánovať svoj deň.

Raňajky sú jedlo dňa

Vypínate už desiaty budík a nakoniec ste radi, že sa stihnete obliecť a náhlite sa do práce? Privstaňte si a zbavte sa stresu. Urobte si dobré raňajky a možno si pri nich prečítajte pár stránok z knihy.

Ranné vstávanie plodí produktivitu

Vedeli ste, že ak vstanete skôr, budete cez deň produktívnejší? Do svojho času si tak pridáte napríklad hodinu naviac, ktorú môžete efektívne využiť. Vedeli ste, že veľa úspešných osobností preferuje ranné vstávanie? Jednoducho si ráno vyhradia čas pre seba, kedy sa pripravia na celý deň v práci alebo na program, ktorý majú na ten deň pripravený a sú pozitívne naladení a produktívny. Skúste to aj vy.

Ako vstávať skôr a bez problémov?

Naučte sa vstávať skôr bez problémov. Prezradíme vám 7 tipov, ktoré vám pomôžu.

1. Nastavte si len jeden budík

Každý poznáme to známe zvonenie budíka po každých 5 minútach aspoň 10 krát, než skutočne vstaneme. Takto by to veru nešlo. Nastavte si len jeden budík a na ten aj vstaňte. Neodkladajte ho a ani nenastavujte ďalší.

Dajte si budík ďalej od postele, aby ste museli vyliezť z postele, aby ste ho vypli. Ak vstanete a prejdete pár krokov, vaše telo sa preberie a do postele sa už nevrátite.

2. Zacvičte si a dodržujte pitný režim

Po prebudení je dobré sa ponaťahovať a trochu si zacvičiť. A samozrejme sa odporúča vypiť pohár vody, aby sa telo po spánku naštartovalo.

3. Elektronika preč

Zabudnite na to, že ako prvé pôjdete skontrolovať sociálne siete a emaily. Namiesto toho si radšej usteľte posteľ, pripravte si raňajky a v kľude si napríklad prečítajte pár stránok knihy alebo noviny.

4. Pripravte sa na celý deň

Napíšte si ráno zoznam úloh, ktoré chcete v ten deň spraviť, naplánujte si všetko, čo potrebujete v ten deň stihnúť. Ak chcete ušetriť čas, pripravte si oblečenie deň vopred, prípadne aj obed, ak si varíte sami. Ráno tak ušetríte čas, ale tiež vám odpadne stres z toho, čo všetko si musíte ešte pripraviť a či ste niečo nezabudli.

5. Raňajkujte

Keď vstanete skôr, máte čas dať si poriadne raňajky a naštartovať svoj deň. Urobte si výdatné jedlo, ktoré vám chutí a nabudí vás a dodá energiu na celý deň. Aj jedlo môže byť super motivácia, aby ste z postele vyliezli skôr.

6. Pustite si hudbu

Ak si ráno pustíte hudbu, ktorú máte radi, dokáže vám dodať pozitívnu energiu na celý deň. Vďaka hudbe sa prebúdza aj váš mozog a zvyšuje sa aj jeho výkon. Nemusíte hneď tancovať ako na diskotéke, stačí aj niečo mierne svižné.

Samozrejme ak máte radi ticho, ráno si ho môžete užiť, než sa vydáte do víru mesta.

7. Motivujte sa

Okrem toho, že sa ráno pripravíte na celý deň, je skvelým začiatkom dňa aj čítanie kníh a motivácia. Okrem beletrie skúste aj niektorú z motivačných kníh, ktoré vás povzbudia rovnako ako energická hudba. Skúsiť môžete aj meditáciu, ktorá vám uvoľní myseľ a navodí pokoj a samozrejme zbaví stresu, ak vás čaká náročný deň.


Teraz už viete ako vstávať skôr. Skúste tieto jednoduché tipy a uvidíte, že vám to pôjde ľahšie. Samozrejme, nič nefunguje okamžite a prvých pár dní bude ťažkých, no akonáhle si zvyknete, nájdete v sebe disciplínu, skoré vstávanie bude hračka. Nezabudnite, že sa nemáte hneď po prebudení pozerať na maily, sociálne siete ani vykonávať iné pracovné aktivity, Pripravte svoje telo, myseľ aj mozog na deň, ktorý vás čaká a doprajte mu chvíľu oddychu a kľudného začiatku dňa.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Na Island za prácou aj dobrodružstvom

Premýšľate nad prácou alebo brigádou v zahraničí? Možno vám napadli krajiny ako Nemecko, Rakúsko či Veľká Británia. Ale čo takto Island? Chceli by ste spoznať krásy prírody, teplé kúpele a život na tomto nádhernom ostrove?

Akú hudbu počúvať pri práci?

Hudba je určite nepostrádateľnou súčasťou života. Počúvame ju všade. V aute, v práci, v kuchyni či pri cvičení. Dokáže meniť naše emócie a zdvihnúť nám náladu. Vďaka nej dokážeme byť produktívnejší. Čo je ale najlepšie počúvať pri práci?

Cvičiť môžete aj v práci

Máte sedavé zamestnanie? Určite poznáte bolesť chrbta alebo presedenie. Jednoducho, sedieť celý deň nie je práve ideálne. Zaťažujeme chrbticu, nohy aj oči. My vám ale povieme ako sa uvoľniť a zacvičiť si aj v práci.

Ďalšie články