Na Island za prácou aj dobrodružstvom

Premýšľate nad prácou alebo brigádou v zahraničí? Možno vám napadli krajiny ako Nemecko, Rakúsko či Veľká Británia. Ale čo takto Island? Chceli by ste spoznať krásy prírody, teplé kúpele a život na tomto nádhernom ostrove?

Island je dnes krajinou, o ktorej sa všade hovorí len v superlatívoch. Najnižšia kriminalita, super platy a skvelí ľudia. A k tomu všetkému si pripočítajte nádhernú prírodu. Znie to ako ideálne miesto na život, čo poviete? Môže sa vám to zdať ako rozprávka, ale aj vy to môžete zažiť. Ak si nájdete prácu na Islande.

Prvé kroky k skvelej práci

Prácu si môžete nájsť aj priamo na Islande, ale je lepšie mať istotu a nájsť si ju ešte pred vycestovaním. Kde? Skúste sa pozrieť na pracovný portál EURES. Tam nájdete všetko, čo k pracovnej ponuke potrebujete vedieť alebo môžeš kontaktovať poradcov priamo na Islande. Okrem toho môžete využiť aj množstvo sprostredkovateľských agentúr, prezerať inzeráty v novinách alebo na sociálnych sieťach či poslať CV priamo tam, kde by ste chceli pracovať. Môžete skúsiť aj ponuky z islandských úradov práce na Vinnumálastofnun.

Prácu najčastejšie nájdete v hoteloch či rezortoch, ale tiež na farmách alebo IT firmách.

Čo všetko treba vybaviť?

Ak budete chcieť zostať na Islande viac ako 3 mesiace, budete potrebovať povolenie k pobytu. Žiadosť oň predložíte hneď po prílete na imigračnom riaditeľstve v Reykjavíku. Pripravte si platný pas, fotku, osobné identifikačné číslo (niečo ako naše rodné číslo, dostanete ho po registrácii v Multikultúrnom a informačnom centre – urobte to hneď po prílete, môže vám s tým pomôcť aj zamestnávateľ) a pracovnú zmluvu či potvrdenie o štúdiu.

Všetky formuláre nájdete aj na EURES a žiadosť podáva zamestnávateľ.

Pracovné povolenie

Nepotrebujete pracovné povolenie. Platí tu voľný pohyb ľudí aj tovaru pre EÚ. A všetko za vás môže vybaviť aj zamestnávateľ alebo vám s tým aspoň pomôže.

Čo si zobrať zo sebou?

Zabudnúť by ste určite nemali na platný pas, diplomy a vysvedčenia, aby ste mohli preukázať svoje vzdelanie, dostatok peňazí aspoň do prvej výplaty a odporúčame si vybaviť formulár E 104. O ten požiadajte v krajine posledného pobytu, teda na Slovensku, u vašej zdravotnej poisťovne.

Čo nezabudnúť?

Nezabudnite na životopis v angličtine. Uveďte v ňom aj referencie z predošlého zamestnania a kontaktnú osobu. Sú súčasťou procesu získavania práce a čo o vás povie bývalý šéf je často veľmi rozhodujúce. Nemusíte si vybavovať formulár E 104, ak nechcete. Islandské zdravotné poistenie získate 6 mesiacov po tom, ako si registrujete pobyt. Pri predložení E 104 ho ale získať hneď s pobytom.

Budete spať pod širákom?

Ak si nenájdete ubytovanie, tak sa to môže stať. Najlepšie je nájsť si ubytovanie ešte pred odjazdom. Prípadne vám ubytovanie poskytne zamestnávateľ. Prenájom dokáže byť celkom drahý a ubytovanie celkovo tvorí asi najväčšiu časť výdajov.

Skúste napríklad bývať u islandskej rodiny alebo si nájdite izbu v guesthouse. Lepšie sa zoznámite s kultúrou a môžete získať skvelé tipy na výlety.

Pomoc! Inslandčina útočí!

Nebojte sa. Isladnský jazyk je síce dosť krkolomný a je skvelým jazykovým cvičením, ale na Islande si vystačíte s angličtinou. Tou tu hovorí každý a aj v najmenšej dedinke sa ňou dohovoríte.

Potrebujem islandský jazyk?

Ak plánujete zostať dlhšie, je dobré sa islandský jazyk začať učiť. Obyvateľov poteší, že sa snažíte, aj keď budete vedieť len pár základných slovíčok a potom prepnete do angličtiny.

Pracovné podmienky?

Práca na Islande je viac o individualite než u nás. Máte viac menej voľnú ruku vo vašom pracovnom nasadení. Pracovná doba je podobná našej, teda 40 hodín týždenne, ale maximálne môžete odrobiť 48 hodín. Máte nárok aj na dovolenku, ktorá je 24 dní a 15 dní plateného voľna počas sviatkov.

Minimálna mzda nie je všade rovnaká a je stanovená v kolektívnych zmluvách.

Prečo Island?

Zaujal vás Island? Pracovali by ste tu? Rozhodne je to nádherné miesto a kvalita života je tu o niečo iná než u nás. Ale každá krajina má niečo do seba a Island má určite čo ponúknuť. Krásne hory, ľadovce, sopky, množstvo gejzírov. Milí obyvatelia sú už len plus. Nájdete tu aj bohatý kultúrny život a navštíviť môžete mnoho koncertov.


Ak chcete spoznať islandskú kultúru a život, prečo tam neskúsiť pracovať? Či už sa rozhodnete len pre krátkodobú brigádu alebo zostanete na dlhší čas, Island za to stojí. Ale ak sa vám do toho aj tak nechce, určite si naplánujte aspoň dovolenku a po práci sa môžete porozhliadnuť u nás.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Pracovné ponuky cez LinkedIn –⁠ ako si vytvoriť žiadosť o prijatie do zamestnania

To, že sociálne siete sú dnes veľkým pomocníkom pri získavaní práce nie je žiadnou novinkou. LinkedIn je práve takou sociálnou sieťou. Pomôže vám vytvoriť si online životopis a nájsť prácu. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Ako si hľadať prácu?

Ste absolvent a hľadáte uplatnenie? Alebo vás už vaša práca nebaví? Chcete zmenu? Alebo sa vám jednoducho nedarí získať prácu? Možno robíte niečo zle. Prezradíme vám, ako si nájsť prácu. Čítajte ďalej.

Práca na dohodu. Čo potrebujete vedieť?

Pracujete na dohodu? Ale na akú? Druhov dohôd je toľko, že sa v tom niekedy nedá vyznať. Dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti, brigádnické dohody. Ale viete aký je medzi nimi rozdiel? Ak to chcete vedieť, tak čítajte ďalej.

Ďalšie články