Akú hudbu počúvať pri práci?

Hudba je určite nepostrádateľnou súčasťou života. Počúvame ju všade. V aute, v práci, v kuchyni či pri cvičení. Dokáže meniť naše emócie a zdvihnúť nám náladu. Vďaka nej dokážeme byť produktívnejší. Čo je ale najlepšie počúvať pri práci?

Samozrejme, každý máme iný vkus. Každému sa páči niečo iné. Väčšina ľudí v práci automaticky hudbu zapína, či už je to rádio alebo váš obľúbený playlist. Môže nám však pomôcť akákoľvek hudba? Čo je najefektívnejšie?

Hovorené slovo. Áno alebo nie?

Ako u koho. Niekomu vyhovuje, iným nie. Nemusí to byť rovno nejaká audiokniha, ktoré sú dnes tak populárne. Stačí rozhovor v rádiu alebo videá na Youtube. Tie veľa ľudí totiž len počúva a nesleduje. Pustíte si video a pri tom varte alebo upratujete a len ho počúvate. Je to však vhodné aj k práci? Moja osobná skúsenosť je, že nie. A výskumy to potvrdzujú.

Ak počúvate text a popri tom napríklad niečo píšete, či už zmluvy alebo články, nedokážete sa dobre sústrediť ani na jedno. U jednoduchých činností ako upratovanie alebo varenie, či keď len pobehujete po kancelárii to pravdepodobne nebude problém.

Chcete sa sústrediť? Zvoľte niečo iné

Ak sa potrebujete sústrediť, určite sa hovorenému slovu vyhnite. Nebudete vnímať prácu a ani samotné hovorené slovo. Či už je to podcast alebo prednáška či dokonca kniha. Nechajte si to radšej na cestu z práce.

Slúchadlá odfiltrujú okolie

Počúvanie hudby v práci môže spôsobiť nižšiu hladinu stresu a vyššiu produktivitu. Pustiť si hudbu priamo v slúchadlách je najlepšie riešenie. Najmä ak pracujete vo veľkej kancelárii. Odstránite tak aj všetok kancelársky ruch a šum.

Ale čo je najlepšie počúvať?

Pár pravidiel na to existuje.

1. Jednoduché úlohy = hudba, ktorú poznáte

Omnoho rýchlejšie dokončíte nudné a jednoduché úlohy s hudbou, ktorú už ste niekedy počúvali. Dokazujú to aj štúdie, ktoré poukazujú na to, že rýchlejšie rozoznáte písmená, číslice alebo obrázky s hudbou v pozadí. Môžete si pohmkávať a práca vám ide od ruky.

2. Učíte sa? Vhodná je hudba bez textu

Ak sa na prácu potrebujete sústrediť alebo sa učíte, počúvajte hudbu bez textu. Najlepšie nejaké inštrumentálne alebo klasické pesničky. Zvýšite tak svoju výkonnosť omnoho viac, než pri hudbe s textom. Text vás môže rozptyľovať a vy sa tak nebudete sústrediť.

3. Uvoľnenie prichádza s tým, čo máme radi

Štúdie ukazujú, že ak máte pustenú hudbu, ktorú máte radi, pracujete presnejšie. Lepšie sa dokážete uvoľniť a nebude tak napätý a v strese. Ak ste expert na to, čo robíte, kúzlo hudby pôsobí ešte lepšie.

4. Sústredenie prináša 50 – 80 úderov za minútu

Hudobné tempo, najmä v rozmedzí 50 – 80 úderov za minútu, pomáha navodiť stav alfa v našom mozgu. Toto tempo je totiž takmer rovnaké ako údery nášho srdca. Myseľ sa ukľudní, bude pozornejšia a vy sa budete lepšie koncentrovať.

Zvuky prírody, mesta a ruchu alebo neznámy jazyk

Aj vy milujete zvuk dažďa alebo šumenie oceánu? Nie je to len hudba k meditácii. Rovnako môžete počúvať aj filmové soundtracky alebo hudbu v jazyku, ktorý neovládate. Už ste počuli o skvelých juhokórejských, islandských alebo afrických skupinách a spevákoch?

Skúmajte, objavujte a uvoľnite sa. Nájdite hudbu, ktorá je pre vás tá pravá a nebude vás od práce odvádzať. Hudba má zázračné účinky, prečo ich nevyužiť?


Teraz už viete, aká hudba je najlepšia v rôznych situáciách. Skúste nabudúce nájsť tú pravú, ktorá vám pomôže so sústredením. Nenechajte sa rozptylovať textom, pustite si radšej niečo inštrumentálne. Alebo vám možno vyhovuje ticho. Každý to máme inak a každému vyhovuje niečo iné. Nájdite si to svoje.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Chceš pracovať z domu? Daj si pozor

Ranné vstávanie, celý deň v kancelárii a večer len padnete unavený do postele. Ani vás už toto nebaví? Chceli by ste radšej pohodlnú pracovnú dobu z pohodlia domova? Dnes už existuje veľa možností ako toho dosiahnuť. Prezradíme vám čo práca z domu obnáša.

Ako bojovať so syndrómom vyhorenia?

Máte pochmúrnu náladu, žiadnu energiu ani motiváciu? Ste frustrovaný a neustále sa cítite vyčerpaný? Možno sa už dostal aj k vám. Tichý zabijak, ktorý vás pomaly oberie o radosť zo života a zničí vám psychické aj fyzické zdravie. Je to syndróm vyhorenia.

Pracovné ponuky cez LinkedIn –⁠ ako si vytvoriť žiadosť o prijatie do zamestnania

To, že sociálne siete sú dnes veľkým pomocníkom pri získavaní práce nie je žiadnou novinkou. LinkedIn je práve takou sociálnou sieťou. Pomôže vám vytvoriť si online životopis a nájsť prácu. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Ďalšie články