Analytické myslenie: Máš ho? Využi ho!

Ľudia s analytickým myslením nie sú v dnešnej dobe tak cenení ako by mali byť. Môžu pôsobiť všedne a zdanlivo nudne. No pre život firmy sú nenahraditeľní. Nepleťte si analytické myslenie s tým matematickým. Čo všetko znamená mať analytické myslenie?

Nie každý matematik má analytické myslenie a nie každý analytik zase to matematické. Obe charakteristiky sú odlišné. Čo je teda to analytické myslenie? A kde ho využijete?

Čo je analytické myslenie?

Môžeme povedať, že je to jedna z foriem logického myslenia a uvažovania. Prejavuje sa už v detstve a u ľudí s takýmto myslením prevláda funkcia ľavej hemisféry, ktorá má na svedomí logiku a prevahu mysle nad zmyslami. Analytické myslenie nie je len o počítaní alebo rýchlom odhade čísiel, ale je to proces, kde jedno nadväzuje na druhé.

Proces analytického myslenia väčšinou zahŕňa analýzu teda rozobratie celého problému, následne sa jednotlivé aspekty problému preskúmajú, vyberú sa dôležité informácie a nakoniec sa medzi sebou tieto menšie časti spoja do riešenia.

V pracovnej sfére sa často jedná najmä o schopnosť rozpoznať a vyriešiť problémy.

Ako spoznáte analytika?

Analytik, alebo človek s analytickým myslením, dokáže veľmi rýchlo rozpoznať situáciu a zareagovať na ňu, či už je to problém, ktorý je potrebné vyriešiť alebo iné. Často sa tiež spoliehajú viac na mozog ako na srdce, preto veľmi nepodliehajú emóciám. Okolie ho môže vnímať ako vyrovnaného človeka a tiež skvelého pozorovateľa. Analytik bežne skúma a hodnotí každú situáciu a všíma si detaily.

Môže sa zdať nudný alebo ako človek, ktorý sa rád počúva, pretože keď vám niečo analytik vysvetľuje, zachádza do podrobností a to, že vás tým nudí, si neuvedomuje.

Akú prácu by mal analytik zvoliť?

Môžeme rozlíšiť 3 typy ľudí s analytickým myslením: tí s vysokým, priemerným alebo nízkym. Pre ľudí s vysokým analytickým myslením sa najviac hodia povolania ako programátor, štatistik, auditor alebo notár. Ľudia s priemernou schopnosťou analytického myslenia budú najlepšie vykonávať prácu ako laborant, vodič, tlmočník, grafik alebo napríklad aj manažér. A tí s nízkou mierou analytického myslenia môžu pracovať v strednom managemente, ako obhajca, asistent alebo aj učiteľ.

Nie je to však tak, že ak zistíte, že vaše analytické schopnosti a myslenie nie sú na tak vysokej úrovni ako by ste možno chceli, musíte pracovať na takých alebo takých pozíciách. Svoju budúcnosť si volíte sami a sami aj napokon zistíte, ktoré povolanie vám je najbližšie. Skúste pozrieť napríklad aj na niektoré u nás.

Ako si zlepšíte analytické myslenie? A ide to vôbec?

Na svojom analytickom myslení môžete pracovať ako na akejkoľvek inej vlastnosti. A pravdupovediac, by ste ho mali rozvíjať a podporovať. Stanovte si cieľ a venujte sa jednotlivým bodom postupne.

K rozvoju analytického myslenia pomáha napríkladlúštenie krížoviek alebo čítanie detektívok, kde sa rozvíjajú rôzne úvahy a smery, hranie slovných hier, ale tiež taký šach či dáma.

Analytika s logikou

Analytické myslenie úzko súvisí aj s logikou. Analytické myslenie je vlastne akási koncepcia abstraktného logického myslenia. A spolu s tým logickým nám pomáha stanoviť si zákonitosti, predvídať, dedukovať, tvoriť spojenia a tiež zdôvodniť závery.

Myslenie je komplexný proces, ktorý ovplyvňujú vnútorné mechanizmy a vonkajšie faktory.

Na pohovore

Prišli ste na pohovor, všetko vyzerá nádejne, ale personalista vám položí jednu poslednú otázku, kde máte vyriešiť problém.

„Náš kolektív teraz zažíva nie veľmi dobrú atmosféru. Ak by sme si vybrali vás, ako by ste nám s tým vedeli pomôcť? Čo by ste odporučili?“

Ak na takúto otázku budete hneď odpovedať riešením, napríklad zorganizovať teambuilding alebo večierok, personalista hneď spozná, že vaše analytické myslenie nie je dobré. Naopak, analytik by sa opýtal niekoľko otázok, prečo je v tíme zlá atmosféra. Je to tým, že je preťažený a chýba ešte jeden človek? Ak zistí príčinu, bude navrhovať riešenie. Napríklad, že ak prijmú práve jeho, tak sa ich problém vyrieši.


Čím ďalej tým viac sa od ľudí vyžaduje organizovanosť aj analytické myslenie, aby boli schopní rýchlo spracovať veľké množstvo meniacich a dopĺňajúcich sa informácií. Ukážte svoje analytické myslenie ako kriminalista, vyšetrovateľ, recenzent, spisovateľ alebo analytik, politológ či ekonóm alebo manažér. Ak si chcete zlepšiť svoje analytické schopnosti, pomôžu vám v tom aj knihy. Detektívky sú na to ako stvorené, ale rovnako aj non-fiction literatúra zameraná práve na túto oblasť a vývoj myslenia. Riešte hádanky, logické úlohy, krížovky alebo sudoku.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Máte organizačné schopnosti? Ukážte ich

Dnes sa organizačnými schopnosťami oháňa každá druhá ponuka práce. Ale čo to vlastne znamená? A vedeli ste, že patria k tzv. mäkkým zručnostiam? Nebudeme otáľať a pustíme sa do toho.

Soft skills: Zaboduj s nimi na pohovore

Hľadáte prácu, ale nedarí sa vám? Dostali ste sa na pohovor, ale aj tak vás nezobrali? Príčin môže byť niekoľko. Od zle napísaného životopisu až po vaše vystupovanie. Nezabudli ste na niečo? Čo tak ukázať vaše „jemné“ zručnosti?

Pripravte sa na pohovor a zvýšte šancu na úspech

Desiatky rozoslaných životopisov. Odmietavé e-maily. A zrazu to príde. Pozvanie na pohovor. Srdce vám búši. Neviete popadnúť dych. Čo teraz? Čo by ste mali spraviť? Ako zvládnuť pohovor? To vám hneď prezradíme. A nie je to nič zložitého.

Ďalšie články