Máte organizačné schopnosti? Ukážte ich

Dnes sa organizačnými schopnosťami oháňa každá druhá ponuka práce. Ale čo to vlastne znamená? A vedeli ste, že patria k tzv. mäkkým zručnostiam? Nebudeme otáľať a pustíme sa do toho.

Asi ste sa už niekde s pojmom "organizačné schopnosti" stretli. Dnes ich často vidíme v požiadavkách u pracovných ponúk. A nemôžme sa čudovať. Organizačné schopnosti sú cenným artefaktom, ktorý do firmy môžete priniesť. Ale nielen tam, vďaka nim si ušetríte zmätok a čas v práci aj vy.

Organizačné schopnosti sú mäkké

Nie, to neznamená, že by sme ich zhadzovali. Jednoducho len patria do skupiny zručností, ktoré nazývame mäkké, alebo „soft skills“. To sú také, ktoré sa najviac prejavujú v oblasti správania. Je to schopnosť komunikácie, tímovej práce, organizovanosť, rozhodnosť alebo napríklad aj vedenie tímu či kreatívne myslenie a mnohé ďalšie.

Učte sa a zdokonaľujte sa

V priebehu života sa ich môžeme naučiť. Každý však nejaké má a tie môže zdokonaľovať a rozvíjať. Ich zveľaďovanie môže byť u niektorých miest zásadné.

Kde organizačné schopnosti najviac využijete?

Najviac ich vidíme v spojení s manažérmi, asistentami či rôznymi administratívnymi pracovníkmi. Na škodu vám určite nebudú ani v prípade marketingu či napríklad ak je vašou prácou organizovanie rôznych eventov a akcií. V takýchto a podobných povolaniach, kde je zvládnutie časovej náročnosti a rozplánovanie času cieľové k tomu, aby ste mohli efektívne fungovať, sa so svojimi organizačnými schopnosťami poriadne vybláznite.

Najmä v manažérskych pozíciách sú organizačné schopnosti priamo kľúčové. A dobre zorganizovaný čas a práca sa vám vyplatí svojou efektivitou.

Time management či organizačné schopnosti?

Ak si kladiete otázku, v čom sa tieto dva pojmy líšia, tak vám hneď prezradíme odpoveď. Na rozdiel od organizačných schopností, time management sa sústredí len na organizovanie času. Organizačné schopnosti zahŕňajú širšie možnosti ako je organizácia práce z hľadiska priorít, vedenie ľudí či samotné organizovanie napríklad školenia.

Oboje spolu však súvisí a môžeme povedať, že sa navzájom dopĺňajú. Vaše organizačné schopnosti pomáhajú v lepšom time managemente, alebo riadení času.

Organizačné schopnosti v životopise

O tom, ako správne napísať životopis a čo všetko v ňom uviesť sme už písali. V rámci zručností sa v životopise snažte vyhýbať klišé frázam a pojmite to inak. Ak si myslíte, že organizačné schopnosti má dnes v životopise predsa každý, tak ich uveďte inak, originálnejšie. Skúste použiť príklad, kedy vám vaše organizačné schopnosti pomohli alebo uľahčili prácu.

Nebojte sa ukázať

Ak ste v organizácii naozaj dobrý, neváhajte ich v životopise uviesť. Je to jedna z najžiadanejších schopností. Spolu s nimi určite neurobíte krok vedľa, ak sa vyznáte v sociálnych sieťach, bavíte sa analýzou dát alebo viete kreatívne vyriešiť situáciu.


Organizačné schopnosti vám môžu len pomôcť. Či už v práci ale aj v osobnom živote. Budete si vedieť lepšie stanoviť priority a aj čas. Ak ich nemáte vycibrené, popracujte na nich. Možno skúste kurz či školenie. Určite nebudete ľutovať a uvidíte, že sa vám hodia všade. Alebo ste už profesionál v organizovaní? Pozrite si ponuky práce, určite tam nájdete niečo, kde so svojimi schopnosťami budete hrdinom.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Aké sú vaše slabé stránky?

Prišli ste na pohovor a zrazu na vás vybalia otázku o vašich slabých stránkach? Žiadny strach. Táto otázka je celkom bežná. Pripravte sa na otázku o vašich slabých stránkach na pohovore.

Soft skills: Zaboduj s nimi na pohovore

Hľadáte prácu, ale nedarí sa vám? Dostali ste sa na pohovor, ale aj tak vás nezobrali? Príčin môže byť niekoľko. Od zle napísaného životopisu až po vaše vystupovanie. Nezabudli ste na niečo? Čo tak ukázať vaše „jemné“ zručnosti?

Pripravte sa na pohovor: Odhaľte svoje silné stránky

Na pracovnom pohovore môžu padnúť rôzne otázky. Od tých naozaj šialených až po overenú klasiku. Často preto dostanete aj otázku: „Aké sú vaše silné stránky?" Ale ako na ňu odpovedať?

Ďalšie články