Soft skills: Zaboduj s nimi na pohovore

Hľadáte prácu, ale nedarí sa vám? Dostali ste sa na pohovor, ale aj tak vás nezobrali? Príčin môže byť niekoľko. Od zle napísaného životopisu až po vaše vystupovanie. Nezabudli ste na niečo? Čo tak ukázať vaše „jemné“ zručnosti?

Prvé rozhodnutie je na tebe. Ty si vyberáš, na ktorú ponuku odpovieš a kam zašleš svoj životopis. No od tej doby už je to v rukách iných. Ak si ťa vybrali na pohovor, skvelé. Znamená to, že si ich zaujal niečím v tvojom životopise a motivačnom liste. Ešte však nemáš vyhraté. Nemusíš zapadnúť do tímu, môžeš pôsobiť úplne opačným dojmom než v písanom prejave. Práve zamestnávateľ rozhoduje o tom, či sa k nemu hodíš alebo nie. Neboj sa a vytiahni všetky svoje zbrane.

Čo sú soft skills?

Najčastejšie medzi ne môžeme zaradiť komunikáciu, pracovný štýl, spoluprácu alebo analytické myslenie. Aj emočná inteligencia je jednou zo soft skills. Svoju úlohu zohrávajú aj pri pohovoroch a výbere nového zamestnanca. Odhaľte ich a nebojte sa ich. Soft skills sú v podstate osobnostné črty, ktoré zvýšia vašu interakciu aj kariérne možnosti.

Prečo sa sústrediť na soft skills?

Väčšina z nich vychádza z osobnostných predpokladov a formujú sa skúsenosťami. Stále žiadanejšie sú aj preto, že ovplyvňujú tvoj prístup k práci, k tomu ako riešiš problémy a ako sa správaš ku kolegom. Nikto nechce za kolegu cholerika, ktorý vybuchne pri najmenšej zmienke o probléme. Nájdite ich, ukážte ich a predajte ich.

Ako zistím svoje „soft skills“?

Prejdite svoj životopis. Vypíšte svoje silné stránky a zručnosti, ktoré vám pomohli v práci. Medzi nimi nájdete určite aj soft skills ako komunikačné alebo prezentačné zručnosti, empatia, schopnosť riešiť problémy a konflikty a rôzne ďalšie.

Ďalším spôsobom je vymenovanie aktivít, ktoré sa týkajú rôznej spolupráce, ktoré nie sú priamo spojené s danou prácou. Sprevádzate turistov po meste vo voľnom čase, organizujete hasičský ples alebo sa venujete dobrovoľníctvu či ste kapitánom florbalového tímu? Aj v týchto aktivitách nájdete soft skills. A personalista by o nich mal vedieť.

Môžem svoje soft skills trénovať?

Aj keď sú z veľkej časti tieto naše zručnosti vrodené je možné ich rozvíjať. Musíte však poznať samého seba a uvedomiť si, v čom ste dobrý, čo vás baví a v čom sa môžete zlepšiť. Zamerajte sa a pracujte na svojich silných stránkach. Dosiahnete lepších výsledkov skôr, než keby ste sa snažili o zlepšenie tých slabých. Aj na nich treba pracovať, no výsledky budete dosahovať pomalšie.

Rozvíjajte svoje vrodené vlastnosti. Je to vhodnejšie než sa pokúšať o naučenie nových.

Aké soft skills môžem uplatniť na pohovore?

Najčastejšie uplatníte niekoľko zručností. Medzi nimi sú:

1. Pracovná morálka

Ak viete aká je vízia firmy, môžete na základe nej povedať, akými spôsobmi pomôcť k úspechu. To, ako ste pracovali v minulosti, vedie k budúcim výsledkom. Ukážte, že viete zabrať, keď je treba, a že viete pomôcť.

2. Empatia a emocionálna stabilita

To, že ste zameraný na výkon je super, ale nie je to všetko. Dokázať odolať stresu a robiť rýchle rozhodnutia, to je to, čo pre vás môže znamenať úspech na pohovore alebo v samotnej práci.

Impulzívnosť, strach, hnev, či pocity viny ti v získaní práce nepomôžu. Naopak. V dnešnej dobe môžu skôr predstavovať významný problém.

3. Nekonfliktnosť

Nikto nechce kolegu, ktorý šíri klebety a len veľmi ťažko vyjde s ostatnými alebo nedokáže pracovať v tíme. Skúste použiť príklady situácií, kedy ste zaúčali člena tímu či ste vyriešili problém medzi kolegami alebo oddeleniami.

Ľahko vás naučia pracovať s novým systémom, ale vychádzať s kolektívom v práci sa tak ľahko nenaučíte.

4. Komunikačné zručnosti

Komunikácia je dnes veľmi významnou zručnosťou. A vedieť dobre komunikovať znamená veľa. Najmä u pozícii, kde napríklad chcete predstaviť nový produkt klientovi alebo uzavrieť obchod.

Ak komunikácia nie je vašou silnou stránkou, vyvážte to prípravou. Doma si pripravte odpovede na najčastejšie otázky na pohovore.

5. Time management

Vedieť si zorganizovať prácu a stanoviť priority je v dnešnej rýchlej dobe nepostrádateľnou vlastnosťou. Často je v práci nutné stanoviť si, čo musíte urobiť hneď a čo môže počkať. Počítať musíte aj s nečakanými situáciami, ktoré budú vyžadovať okamžité riešenie. Pozrite sa na svoje predošlé zamestnanie a povedzte si, či ste spokojný so svojim time managementom. Alebo ste absolvent a ešte ste nepracovali? Aj v škole a v štúdiu ste si museli stanoviť priority, napríklad, ktorý predmet sa učiť ako prvý na skúšku.


Nikto nie je dokonalý. Nikto nemá perfektnú osobnosť a predpoklady. Aj tak ale môžete byť úspešný. Preto nepodceňujte výber pozície a pracujte na svojich nedostatkoch. Rozvíjajte sa, učte sa nové zručnosti a získavajte nové vedomosti. Niektoré firmy môžu vaše soft skills testovať pomocou assessment centra a nájsť tak uchádzačov s vhodnými soft skills.

Stále hľadáte vhodnú pozíciu pre vás? Skúste si prezrieť ponuku voľných pracovných miest. A ak vás pozvú na pohovor, nezabudnite svoje soft skills využiť naplno. Alebo ohodnoťte vášho zamestnávateľa.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Pripravte sa na pohovor: Odhaľte svoje silné stránky

Na pracovnom pohovore môžu padnúť rôzne otázky. Od tých naozaj šialených až po overenú klasiku. Často preto dostanete aj otázku: „Aké sú vaše silné stránky?" Ale ako na ňu odpovedať?

Assessment centrum: Čo to je a ako ho zvládnuť?

Uchádzate sa o obchodnú či manažérsku pozíciu? Práve u podobných pozícií sa môžete stretnúť s pojmom Assessement centrum. To môže byť vaším prvým kontaktom so zamestnávateľom. Čo to je a čo od neho čakať? A je to vôbec možné? To vám hneď povieme.

Ako si hľadať prácu?

Ste absolvent a hľadáte uplatnenie? Alebo vás už vaša práca nebaví? Chcete zmenu? Alebo sa vám jednoducho nedarí získať prácu? Možno robíte niečo zle. Prezradíme vám, ako si nájsť prácu. Čítajte ďalej.

Ďalšie články