Pripravte sa na pohovor a zvýšte šancu na úspech

Desiatky rozoslaných životopisov. Odmietavé e-maily. A zrazu to príde. Pozvanie na pohovor. Srdce vám búši. Neviete popadnúť dych. Čo teraz? Čo by ste mali spraviť? Ako zvládnuť pohovor? To vám hneď prezradíme. A nie je to nič zložitého.

Dovoľte, aby sme vám pogratulovali. Dostať sa na pohovor je ďalším krokom k získaniu práce. Máte takmer vyhraté. Ale vaša práca ešte nekončí. Aby ste na pohovore uspeli, mali by ste sa naň poriadne pripraviť. Pretože prísť na pohovor a spoliehať sa na improvizáciu alebo na to, že veď niečo poviete, nie je práve šťastný prístup.

Domáca príprava pred pohovorom

Keď si zistíte pár informácií, zvýšite tak šance, že si nakoniec vyberú práve vás. Nepanikárte hneď na začiatku. Pred pohovorom si deň vopred pripravte stručné odpovede na najčastejšie otázky, ale neučte sa ich naspamäť ako básničku. Skúste sa zamerať na niekoľko bodov.

Niečo o vás

Táto otázka padne na pohovore takmer vždy. A verte, že odpoveď: „Neviem, čo by som povedal. Všetko dôležité je uvedené v životopise,“ vám určite nijak nepomôže. Stručne si zopakujte, čo máte v životopise. Vyberte dôležité body a udalosti a pridajte zopár faktov, ktoré v ňom uvedené nemáte.

Niečo o firme

Prečítať si obsah webových stránok firmy, kam idete na pohovor, vám nezaberie veľa času. Nielen, že by ste mali vedieť názov firmy, ale tiež čo robí. Skúste si pohľadať aj rôzne články o firme, prípadne o jej konkurencii. Môže sa stať, že sa vás opýtajú, čo sa vám na danej firme páči najviac. Hodinka či dve hľadania na internete, vám preto môžu skutočne pomôcť.

Na pohovore tak ukážete, že máte záujem o danú firmu a o to, čo robí.

Niečo o pozícii

Okrem toho, že by ste mali vedieť niečo o firme, kam idete, tak by ste mali vedieť aj o pozícii, na ktorú ste sa hlásili. Hovoríte si, že ste poslali žiadosť o prijatie do zamestnania a predsa ste si prečítali inzerát. Viete, kam sa hlásite. Ale je to naozaj tak? Pred akou dobou ste posielali životopis? Mnohokrát vám príde odpoveď po niekoľkých týždňoch. Neuškodí, ak si inzerát prečítate znova.

Zamerajte sa najmä na pracovné činnosti. Pripravte si aj zopár relevantných otázok.

Kto povedie pohovor?

Zistite si niečo o tom, kto s vami povedie rozhovor. Je to personalista, vedúci oddelenia, kde budete pracovať alebo snáď generálny riaditeľ či CEO? Zistite si to a prispôsobte tomu svoju prípravu. Tiež od tejto osoby môžete získať informácie o firme aj pozícii. Prejavte záujem, ale pozor, aby ste to neprehnali.

Skúška z cudzieho jazyka?

Môže sa vám stať, že časť pohovoru bude v cudzom jazyku. Najmä v medzinárodných firmách alebo na pozíciách, kde sa vyžaduje a komunikácia v ňom je na dennom poriadku. Či už sú to obchodné alebo manažérske pozície. Môžu si vás z neho preskúšať.

Pripravte si základné informácie aj v angličtine a osviežte si časté slovíčka, ktoré s danou prácou súvisia, aby vás nič nezaskočilo.

Pripravte si odpovede a otázky

Existuje niekoľko často kladených otázok, ktoré na pohovore padnú. Neuškodí, ak si na zopár z nich pripravíte odpovede. Neučte sa ich naspamäť.

Skúste odpovedať stručne, ale vyhnite sa klasickým klišé odpovediam a frázam. Dajte do toho trochu seba.

V neposlednom rade si pripravte otázky, ktoré sa na konci pohovoru môžete spýtať vy. Zaujímajte sa o tím, o pracovnú pozíciu, kritéria pre úspech na danej pozícii alebo predpokladaný nástup. Môžete sa pýtať aj na víziu firmy do budúcnosti, pracovný tím alebo možnosti postupu a vzdelávania.

Deň pohovoru

Konečne nastal deň D. Nebuďte nervózny. Domácu prípravu máte za sebou. Nemáte sa čoho báť. Zistili ste si všetky potrebné informácie, viete, kde presne sa firma nachádza a viete ako sa tam dostať. Vyrazte radšej skôr, pre prípad neočakávaných komplikácií na cestách.

Na pohovor príďte s predstihom aspoň 5 minút. Ak by ste náhodou meškali, dajte to včas vedieť tomu, s kým máte pohovor.


Takže žiadny stres. Pohovor berte ako stretnutie, kde sa buď dohodnete alebo nie. Snažte sa byť slušný, pripravte sa, majte pozitívny prístup a ukážte, že máte záujem. Pripravte si príklady k svojim odpovediam. Nebuďte nervózny a skúste byť v psychickej pohode. Tiež si zistite ako sa obliecť. Nehodí sa prísť v roztrhaných rifliach. Nájdite si fotky z firmy a pozrite si, ako sa zamestnanci obliekajú. Nie vždy musíte prísť v obleku alebo kostýmčeku.

Tip na záver: V dnešnej dobe sú bežnou praxou aj online pohovory, pre ktoré platí ešte zopár ďalších pravidiel. Ak vás takýto pohovor čaká, vopred si naštudujte, ako sa pripraviť na pohovor online

Nevyšlo to? Nevadí, nevešajte hlavu a nezúfajte. Väčšina ľudí prejde viacerými pohovormi, než ho zoberú. Málokomu to vyjde hneď na prvý pokus. Môžete to skúsiť znova, napríklad na niektorom z voľných pracovných miest, ktoré nájdete u nás.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Píšeme životopis: Čo všetko v ňom uviesť?

Ak si hľadáte prácu, určite potrebujete životopis alebo curriculum vitae. Práve ten je vašou vizitkou, na základe ktorej vás môžu vybrať. Preto je dobré mať v ňom všetko potrebné. Čo všetko v životopise uviesť sa dočítate na ďalších riadkoch.

Ako sa obliecť na pracovný pohovor?

Pozvali vás na pohovor? Gratulujeme. Ešte však nemáte vyhraté. Po domácej príprave na vás čaká ešte jedna ťažká skúška. Ako sa obliecť na pohovor? Možností je priveľa. Nebojte sa, my vám poradíme.

Ako zvládnuť pohovor v angličtine?

Rozposielali ste životopisy a odpovedali na kopec pracovných ponúk a inzerátov? Možno hľadáte prácu v zahraničí. Pohovor tak bude v cudzom jazyku. Aké sú najčastejšie otázky na pohovor v angličtine? A ako sa pripraviť?

Ďalšie články