Assessment centrum: Čo to je a ako ho zvládnuť?

Uchádzate sa o obchodnú či manažérsku pozíciu? Práve u podobných pozícií sa môžete stretnúť s pojmom Assessement centrum. To môže byť vaším prvým kontaktom so zamestnávateľom. Čo to je a čo od neho čakať? A je to vôbec možné? To vám hneď povieme.

Assessment centrum je veľmi účinnou formou výberu nového zamestnanca, najmä pri obchodných alebo manažérskych situáciách. Po dobu 8 až 9 hodín tu budete vystavovaný stresovým situáciám. Naviac budete po celú dobu pod dohľadom odborníkov. Výsledky z tohto centra potom zamestnávateľovi ukážu, či ste na danú pozíciu naozaj vhodným kandidátom, pretože predpovedá vaše chovanie v daných situáciách.

Dajte si záležať na svojom výkone. Výsledky totiž ovplyvnia vašu budúcnosť v danej spoločnosti.

Čo je to Assessment centrum?

Je to stále častejšie využívaná metóda výberu nových pracovníkov. Avšak nie je to samotné výberové riadenie, ale len jeho časť. Väčšinou naň natrafíte vo väčších spoločnostiach. Práve vďaka tejto metóde personalista zistí informácie, ktoré sa zo životopisu ani motivačného dopisu či pohovoru nedozvedia.

Ide o skupinovú metódu výberu, kde kandidáti budú spoločne riešiť zadané úlohy. Nie vždy to ale musia byť skupinové úlohy, ale skôr individuálne v rámci skupiny. Súčasťou týchto úloh sú rôzne modelové situácie, na ktorých zamestnávateľ uvidí vašu spoluprácu v tíme aj individuálne.

Aký je rozdiel medzi Assessment centrom a pohovorom?

Najväčším rozdielom je rozpoznanie kompetencií. Na pohovore ide najmä o prezentáciu seba samého, svojich schopností a zručností, pričom je to len teoretický výber toho najlepšieho, čo o sebe chcete povedať.

Výhody Assessment Centra

Assessment centrum ukáže vašu osobnosť, zručnosti aj schopnosti v praxi. Naplno tak ukážete svoje chovanie v rôznych situáciách. Overuje najmä vaše „soft skills“, mäkké zručnosti – tímová práca, time management, organizačné schopnosti a iné.

Do akých situácií sa v AC dostanem?

Predovšetkým je treba si povedať, že sa priebeh líši podľa konkrétnych pracovných miest. Je však niekoľko, ktoré sa často objavujú. Medzi ne patrí aj role-playing. Tento pojem si možno pamätáte zo školy a z hodín angličtiny. A aj priebeh je rovnaký. Ide o to, že ak sa hlásite na pozíciu, kde sa od vás čaká jednanie so zákazníkom, v Assessment centre pravdepodobne dôjde na situáciu, kde budete potrebovať svoje komunikačné zručnosti.

Ďalším príkladom môže byť prípadová štúdia, napríklad ak vašou prácou bude analýza zdrojov, financií či trhu. Bežné sú aj situácie spojené s psychodiagnostikou a sebareflexiou. Samotné situácie sa kombinujú, preto môžete zažiť ako prípadovú štúdiu, prezentáciu produktu alebo situácie vo dvojici (obchodné jednanie, meeting či hodnotiaci rozhovor). Tiež sa stretnete so skupinovou situáciou, najčastejšie spoločné riešenie case study, a tiež inbasket, kedy dostanete časový limit na zorganizovanie činností ako telefonáty, schôdzky či napríklad emaily.

Ako ma budú hodnotiť?

Personalista alebo ten, ktorý vás hodnotí (či už je to odborník alebo riaditeľ) sa bude sústrediť na určité vlastnosti a znaky charakteru. Od toho ako komunikujete, aký máte prístup ku skupine a či aktívne komunikujete až po to, ako zvládate nervozitu a stres. Počas celého priebehu Assessment centra vás pozoruje viacero osôb. Je tak zaistená väčšia objektivita a menšia miera zaujatia.

Výber toho pravého

Na základe pozorovania vás potom hodnotia a vyberú najvhodnejšieho kandidáta. Hodnotia vaše vystupovanie, ako vnímali vaše silné či slabé stránky, ale aj to ako ste na nich pôsobil.

Zvládnite to ľavou zadnou

Na to, aby ste Assessment centrom prešli neexistuje žiadne univerzálne pravidlo. Dôležitá je aj príprava. To, čo chcete, je pôsobiť aktívne, ale netlačiť na pílu a nepresadzovať si svoje silou mocou. Nezhadzujte nápady ostatných ale buďte otvorený. Nebuďte ani ďalším extrémom, kedy sa neprejavujete vôbec alebo len minimálne. Ste tam najmä sami za seba, ostatný sú konkurencia. Preto sa neváhajte prejaviť, povedať svoj názor a vyjadriť nápad.

Aj tu je príprava dôležitá

Nezaškodí vám ani príprava. Zožeňte si informácie, môžete dostať otázku, aby ste povedali, čo viete o firme a danej pozícii. Nebuďte ticho. Informácie vám veľmi pomôžu.

A v neposlednej rade určite poriadne čítajte inzerát. Nájdete v ňom veľa odpovedí. Pravdepodobne z neho aj zistíte, aké znalosti, zručnosti a schopnosti budete potrebovať. Zamyslite sa nad požiadavkami, ktoré sú v inzeráte uvedené, a ktoré z nich spĺňate a máte. Zistíte tak, na čo sa budú zameriavať a čo všetko sa bude hodnotiť.

Príprava je dôležitá a je podobá príprave na klasický pohovor.


Ak ste teda dostali pozvánku do Assessment centra, nezúfajte. Nemáte dôvod prepadať panike. Poriadne sa pripravte, zistite si všetky potrebné informácie a hlavne buďte sám sebou. Nevyplatí sa hrať sa na niekoho iného. Keď to personalista nepozná z pohovoru a Assessment centra, tak následne v práci určite. A nemusí sa vám to vyplatiť. Berte Assessment Centrum ako skvelú príležitosť a možnosť skúsiť si niečo nové.

A ak ste neuspeli, nevadí. Vždy to môžete skúsiť znova. Napríklad na niektorom z pracovných miest v našej ponuke.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Pripravte sa na pohovor: Odhaľte svoje silné stránky

Na pracovnom pohovore môžu padnúť rôzne otázky. Od tých naozaj šialených až po overenú klasiku. Často preto dostanete aj otázku: „Aké sú vaše silné stránky?" Ale ako na ňu odpovedať?

Soft skills: Zaboduj s nimi na pohovore

Hľadáte prácu, ale nedarí sa vám? Dostali ste sa na pohovor, ale aj tak vás nezobrali? Príčin môže byť niekoľko. Od zle napísaného životopisu až po vaše vystupovanie. Nezabudli ste na niečo? Čo tak ukázať vaše „jemné“ zručnosti?

Pripravte sa na pohovor a zvýšte šancu na úspech

Desiatky rozoslaných životopisov. Odmietavé e-maily. A zrazu to príde. Pozvanie na pohovor. Srdce vám búši. Neviete popadnúť dych. Čo teraz? Čo by ste mali spraviť? Ako zvládnuť pohovor? To vám hneď prezradíme. A nie je to nič zložitého.

Ďalšie články